Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: sleva na dani na manželku a děti  (Přečteno 2693 krát)

Veronika55

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
sleva na dani na manželku a děti
« kdy: Březen 25, 2010 »

Dobrý den, prosím o radu - může na mě manžel uplatnit slevu,když nemáme stejné trvalé bydliště,ale bydlíme spolu. Jak se prokazuje společná domácnost?? Příjmy jsem měla velmi nízké,tak tu podmínku bych splnila. A dále děti z prvního manželství sice vyživuje,ale společnou domácnost nemají,tak to asi nepůjde na ně uplatit slevu...? A na mé 2 děti,když tedy manžel nemá stejné bydliště jako oni,ale bydlíme tu spolu a vyživuje nás...? Jak to případně FÚ kontroluje,zda máme společnou domácnost,když máme jiné trv. bydliště? Děkuji moc. Veronika
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
sleva na dani na manželku a děti
« Odpověď #1 kdy: Březen 25, 2010 »

Sleva na manželku a na děti se vždy posuzuje podle společné domácnosti,trvalé bydliště nehraje roli.
1. na vás ano
2. na děti z prvního manželství ne
3. na vaše děti ano
A jak se prokazuje společná domácnost? stačí  čestné prohlášení,že sdílíte společnou domácnost a v případě kontroly FÚ by mohli pomoci např. sousedi,svým stvrzením,že skutečně sdílíte společnou domácnost.Nic jeného mě momentálně nenapadá.
Toto čestné prohlášení bych rovnou přiložila k daňovému přiznání.
IP zaznamenána

Veronika55

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
sleva na dani na manželku a děti
« Odpověď #2 kdy: Březen 26, 2010 »

Děkuji za odpověď. Ještě mě napadlo,že by si manžel mohl uplatnit slevu i na vnouče (nevlastní),tedy na syna mé nezletilé dcery,které také žije s námi ve společné domácnosti. Narodil se v listopadu,tedy vlastně by to bylo za 2 měsíce - listopad,prosinec. Jeho rodiče ještě studují,takže slevu neuplatňují. Lze tedy prosím slevu uplatnit, i když je to vnouče nevlastní? To jsem v zákoně přesně nenašla,píše se na děti manželky,na vnouče, ale zda i na vnouče manželky ? ... co myslíte? Díky moc.
IP zaznamenána

Veronika55

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
sleva na dani na manželku a děti
« Odpověď #3 kdy: Březen 26, 2010 »

Ještě jsem zapomněla napsat,že vnuk mi byl svěřen do péče (kvůli nezletilosti matky),takže to pak asi není problém a manžel na něj po ty 2 měsíce může uplatnit slevu na dani,že? Díky.
IP zaznamenána
Stran: [1]