Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: přechod ze skutečných výdajů na výdaje % z příjmu  (Přečteno 1439 krát)

RA

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Dobrý den.
Chtěl bych v roce 2010 uplatnit výdaje % z příjmu.
Musím tedy v daňovém přiznání za rok 2009 zdanit pohledávky (ostatní položky mám nulové) tak, že je připočtu k příjmu za rok 2009.
Jsem plátce DPH.
Pohledávky zdaňuji v částkách bez DPH nebo v částkách s DPH?
A do tabulky D přílohy 1 Přiznání k dani z příjmu FO tedy uvádím pohledávky v částkách bez DPH nebo v částkách s DPH?
Jak to spolu koresponduje?
Do přehledů VZP a OSSZ uvádím tento navýšený příjem (příjem + pohledávky)?
Děkuji za odpovědi.
S pozdravem
RA
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
přechod ze skutečných výdajů na výdaje % z příjmu
« Odpověď #1 kdy: Březen 25, 2010 »

Pokud upravujete základ daně z důvodu změny způsobu uplatňování výdajů, tak zvyšujete rozdíl příjmů a výdajů (§ 23/8 ZDP) o hodnotu pohledávek, které by při úhradě byly zdanitelným příjmem, tedy v částkách bez DPH.
V tabulce D se uvádějí pohledávky a závazky včetně daně, odběratel vám dluží (nebo vy dlužíte dodavateli) celou částku, nikoliv pouze základ daně. U plátce DPH není tedy nic mimořádného, když v tabulce E dodaňuje jiné částky, než které uváděl v tabulce D.

Do přehledu pro OSSZ uvádíte daňový základ, ve kterém už jsou zahrnuté i dodaněné pohledávky.
Do přehledu pro VZP uvádíte příjmy bez pohledávek (ty navýší vyměřovací základ pro výpočet pojistného až v roce, ve kterém budou uhrazené) a výdaje podle daňového přiznání.
Docela slušný guláš, viďte? Neptejte se mě, jak to spolu koresponduje, já nevím. Pokud respektujete platné právní předpisy, tak z toho vznikne takovýhle blázinec.
IP zaznamenána

RA

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
přechod ze skutečných výdajů na výdaje % z příjmu
« Odpověď #2 kdy: Březen 25, 2010 »

Děkuji za odpovědi.
A jak by to vypadalo, když bych provedl tuhle operaci zpětně?
Podal bych dodatečné daňové přiznání za rok 2008, kde bych navíc uvedl v E. Úpravy podle § ř, §23 zákona
výši pohledávek v částce bez DPH (ostatní položky- zásoby, závazky - mám nulové) a přepočital celé DAP.
Navýšení daně bych zaplatil.
FÚ mi vyměří úrok z prodlení.
Mohu si podat žádost o prominutí příslušenství daně (Pokyn č. D - 330).
Kdy to mám udělat? Hned nebo až po vyměření FÚ?
Vzhledem k VZP a OSSZ mi žádná povinnost doplnění přehledu za rok 2008 nevzniká (příjmy - výdaje).

A teď mohu za rok 2009 podat DAP s výdaji určenými % sazbou z příjmu.
Zde do příjmu nezapočítávám uhrazené pohledávky z r. 2008, protože jsem je již zdanil (dodatečné DAP).
Vzhledem k VZP a OSSZ je ale započítávám do příjmu, protože byly uhrazeny v r. 2009 (navýší se mi o ně částka oproti DAP).

Tak nějak chápu ten proces přechodu zpětně.
Otázkou zůstává, jestli je to správně.
Prosím o vyjádření a moc děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
přechod ze skutečných výdajů na výdaje % z příjmu
« Odpověď #3 kdy: Březen 25, 2010 »

Žádost o prominutí příslušenství daně si podáte až po případném vyměření úroku z prodlení.

Vzhledem k OSSZ nemusíte (dobrovolně samozřejmě můžete) uhrazené pohledávky započítat do příjmů. Vyměřovacím základem roku 2008 byl rozdíl příjmů a výdajů (tedy bez úprav základu daně), v roce 2009 je vyměřovacím základem daňový základ (do kterého se dodaněné pohledávky nezapočítávají). Podrobněji v diskusi zde: http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?pid=15239#p15239

Všechno ostatní tak, jak píšete.
IP zaznamenána

RA

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
přechod ze skutečných výdajů na výdaje % z příjmu
« Odpověď #4 kdy: Březen 26, 2010 »

Děkuji za informace a pomoc.
Přeji příjemný víkend.
IP zaznamenána
Stran: [1]