Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH u pronájmu v rámci podnikání OSVČ  (Přečteno 5738 krát)

Moli

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
DPH u pronájmu v rámci podnikání OSVČ
« kdy: Březen 22, 2009 »

Dobrý den, prosím o radu u odvodu DPH - podnikatel provozuje hostinskou činnost a má pronajatou nemovitost, platí nájemné - neplátci. S povolením pronajímatele, ale dál pronajímá část pronajaté nemovitosti 1.jako bar, 2.jako zkušebnu (větší místnost) a 3. jako byt. Má tedy příjmy z pronájmu, ale v rámci své hostinské živnosti a je plátcem DPH, musí s těchto přímů odvádět DPH?
 Nebo jak máme nejlépe postupovat, aby vše bylo dle zákona o DPH, ale i daně z příjmů  dobře?
Nebo by se měl tento příjem úplně vyjmotut z živnosti a účtovat jako příjem z pronájmu? Ale co pak přefakturace nákladů za elektr.,plyn,atd.? Ta by pak vstupovala do nákladu dle příjmů z pronájmu, zde by se dph vůbec neřešilo? Musíme oznámit na FÚ, že máme příjmy z pronájmu, i když nejsme vlastníci nemovitosti?
Velice děkuji za pomoc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH u pronájmu v rámci podnikání OSVČ
« Odpověď #1 kdy: Duben 17, 2009 »

Příjem z pronájmu (kromě krátkodobého pronájmu)je osvobozen od DPH podle § 56 ZDPH. Jedná se o plnění, ze kterých nemusíte odvádět daň na výstupu, ale nemůžete si ani uplatnit odpočet daně na vstupu. Pokud pronajímáte nemovitost, nebo její část jinému plátci (například bar), pak se můžete dohodnout, že mu budete účtovat pronájem s DPH a tím vám také vznikne nárok na odpočet DPH např. u elektřiny, plynu apod. Skutečnost, že pronajímáte s daní, se od roku 2009 už nemusí oznamovat na FÚ.

Pro účely daně z příjmů můžete příjem z pronájmu vyjmout z hostinské činnosti podle § 7 ZDP a přiznávat jako příjem podle § 9 ZDP, z příjmů z pronájmu se nemusí odvádět zdravotní a sociální pojištění. Druh příjmů pro účely ZDP nemá vliv na uplatňování, či odvádějí DPH - tato daň má svá vlastní pravidla, nezávislá na dani z příjmů.
IP zaznamenána

novakovpetra

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
DPH u pronájmu v rámci podnikání OSVČ
« Odpověď #2 kdy: Květen 20, 2009 »

Dobrý den, ještě k DPH u pronájmu kanceláří (nemovitostí). Pronajímatel mně vyfakturoval nájemné i s DPH, tzn. že já si ho nemůžu odečíst , ale musím ho zaplatit a pronajímatel ho nemusí odvádět?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH u pronájmu v rámci podnikání OSVČ
« Odpověď #3 kdy: Květen 20, 2009 »

Pokud vám pronajímatel vyfakturoval nájemné i s DPH, pak musíte být plátcem DPH i vy a nic vám nebrání uplatnit si odpočet daně na vstupu (plný, nebo krácený nárok). Pronajímatel samozřejmě DPH musí odvést.
IP zaznamenána

markysss

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
DPH u pronájmu v rámci podnikání OSVČ
« Odpověď #4 kdy: Únor 16, 2010 »

Chtěla jsem se zeptat takže u krátkodobého pronájmu tj. 4h za měsíc musím účtovat 20% DPH????Předem děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH u pronájmu v rámci podnikání OSVČ
« Odpověď #5 kdy: Únor 24, 2010 »

Uzavíráte nájemní smlouvu na měsíce, nebo na hodiny????
IP zaznamenána

cateli

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 67
DPH u pronájmu v rámci podnikání OSVČ
« Odpověď #6 kdy: Září 01, 2015 »

Dobrý den, paní Zdenko a další šikovní :-), prošla jsem si diskuze na téma pronájmu abych vše účtovala správně, ale prosím ještě pro ujasnění. Podnikatel vlasní nemovitost, koupenou na rodné číslo a vloženou do majetku firmy. Nemovitost opravovaná s odpočty DPH, nyní je vše hotovo a bude mít první nájemce neplátce DPH. Dosud byl uplatňovaný i odpočet DPH na elektřinu a plyn. Od počátku nájmu bych chtěla účtovat bez DPH a příjem z pronájmu danit  § 9 ZDP. To vše je možné jestli jsem to správně pochopila, ale musím nemovitost nějakým způsobem vyřadit z majetku firmy? Jde mi o to, že přeci odpisy, které jsem dosud uplatňovala, už budu muset započítávat v § 9. A co odpočty DPH z investic (v tu dobu ještě nebylo v RPDP). Moc Vám děkuji za pomoc a přeji hezký den všem :-) Lucie
IP zaznamenána
Stran: [1]