Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Převod auta do osobního vlastnictví  (Přečteno 4363 krát)

Slávka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 64
Převod auta do osobního vlastnictví
« kdy: Říjen 29, 2014 »

Jsem OSVČ, vedu DE jsem plátce DPH. Od 1.3. 2014 jsem přerušila živnost, jsem stále plátce DPH. Pokud letos živnost neobnovím, budu zřejmě muset provést úpravu odpočtu DPH podle § 78 u osob. auta, které je v OM - a to zřejmě 1/5 - alikvotní část roku.  A též bych se odhlásila jako plátce DPH.
Pokud živnost ještě letos obnovím a neodhlásím se jako plátce DPH a příští rok převedu osob. auto do osobního vlastnictví, budu muset odvést DPH z ceny obvyklé?
Jedná se mi o to, co bude pro mě výhodnější, zda převést osob. auto do osob. vlastnictví ještě letos, nebo až příští rok. Moc a moc děkuji za radu.
IP zaznamenána

Slávka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 64
Převod auta do osobního vlastnictví
« Odpověď #1 kdy: Říjen 29, 2014 »

Ještě jsem zapomněla napsat, že osobní auto je koupeno 16.3.2010. Ještě jednou děkuji za rady.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Převod auta do osobního vlastnictví
« Odpověď #2 kdy: Říjen 30, 2014 »

Počkala bych do příštího roku. Při zrušení registrace v roce 2015 nebudete muset snižovat uplatněný nárok na odpočet, neboť už uplyne 5 letá lhůta pro úpravu odpočtu. Při zrušení registrace v roce 2014 budete vracet 1/5 uplatněného odpočtu. Při trvalém vyřazení auta do osobního užívání ještě před zrušením registrace budete odvádět DPH z ceny obvyklé.
IP zaznamenána

Slávka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 64
Převod auta do osobního vlastnictví
« Odpověď #3 kdy: Říjen 31, 2014 »

Paní Zdeno, když os. auto převedu do osob. užívání až po zrušení registrace, tak už logicky žádné DPH z ceny obvyklé neodvádím. Je to tak? Jinak moc děkuji za vaše fundované odpovědi.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Převod auta do osobního vlastnictví
« Odpověď #4 kdy: Říjen 31, 2014 »

Při vyřazení auta z OM do osobního užívání po zrušení registrace žádné DPH neodvádíte, neboť už nebudete plátcem této daně:-)
IP zaznamenána

tendeez

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Převod auta do osobního vlastnictví
« Odpověď #5 kdy: Červenec 05, 2015 »

Dobrý den paní Zdeno,
prosím o radu jak postupovat při vyřazení nákladního automobilu vedeného v obchodním majetku plátce do osobního vlastnictví. Vozidlo bylo zakoupeno v roce 2012 a byl uplatněn celý odpočet DPH, není používáno k soukromým účelům. Protože ještě neuběhlo pět let od jeho nákupu je třeba upravit odpočet DPH, nebo ke dni převodu odvést DPH z ceny obvyklé? Jaký by byl postup při jeho prodeji FO neplátci? Nejedná se o zrušení registrace k DPH.
Mnohokrát děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Převod auta do osobního vlastnictví
« Odpověď #6 kdy: Červenec 05, 2015 »

Dobrý večer. Trvalé vyřazení obchodního majetku (u kterého byl uplatněn nárok na odpočet) do osobního užívání je považováno za dodání zboží podle § 13/4 ZDPH. Základem daně je podle § 36/6/a) ZDPH cena obvyklá.

Pokud auto prodáte z obchodního majetku, tak s DPH a je jedno, komu je prodáte.

Pokud auto prodáte až po vyřazení z OM do osobního užívání (a po dodanění), tak už nepůjde o výkon ekonomické činnosti, takže budete prodávat bez DPH.

Příjem z prodeje auta bude podléhat dani z příjmů při prodeji do 5 let od vyřazení z OM. Jde o příjem podle § 10 ZDP, nepodléhá odvodům na ZP a SP. Jako výdaj lze uplatnit zůstatkovou cenu auta, výdaje spojené s prodejem (např. provize autobazaru) a výdaje na opravy, údržbu, případně TZ vozidla prokazatelně vynaložené v období mezi vyřazením z OM a prodejem.
IP zaznamenána

tendeez

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Převod auta do osobního vlastnictví
« Odpověď #7 kdy: Červenec 06, 2015 »

Paní Zdeno velmi Vám děkuji, moc jste mi pomohla, nebyla jsem si vůbec jistá, obdivuji Vaše znalosti. Moc a moc díky.
IP zaznamenána

Kajula

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 16
Převod auta do osobního vlastnictví
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 01, 2015 »

Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem plátce DPH a momentálně mám přerušenou živnost. V OM mám osobní automobil dovezený ze zahraničí  a koupený od neplátce 4.5.2010. Chtěla bych jej prodat soukromé osobě. Myslím, že by bylo nejvhodnější vyřadit z OM např. den před prodejem. Jak to bude s DPH, když nebyl uplatněn odpočet při nákupu? Děkuji za radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Převod auta do osobního vlastnictví
« Odpověď #9 kdy: Prosinec 02, 2015 »

Také si myslím, že je vhodné před prodejem auto vyřadit z obchodního majetku. Jestliže jste neuplatnili nárok na odpočet při nákupu (nebo při TZ), tak při trvalém vyřazení do osobního užívání nemusíte odvést DPH (§ 13 odst. 4 a 5 zákona o DPH).
IP zaznamenána
Stran: [1]