Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Povinnosti zaměstnavatele ještě jednou  (Přečteno 3295 krát)

roman.anderle

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Povinnosti zaměstnavatele ještě jednou
« kdy: Duben 12, 2013 »

Dobrý den, předem se omlouvám, že vytahuji několikrát řešený problém, ale asi se v tom koupu podobně jako někteří ostatní..
Vezmu to tedy polopatě..

Chci zaměstnávat dva studenty na dohodu.. nejspíše asi DPP,
kdy jejich výdělek nebude určitě vyšší než 10tis/měs., s největší pravděpodobností nebude ani vyšší než 5ti/měs.
Prohlášení si od nich podepsat nechám a potvrzení o studiu si vyžádám!

1) musí na lékařskou prohlídku? nemám provozovnu, práci budou dělat doma, nebo kdekoliv jinde.. půjde o grafické a fotografické činnosti
Zároveň pokud musí na lékařskou prohlídku a já jim ji proplatím, můžu si ji dát do nákladů?

2) sepsání dohody, podepsání dohod a nahlášení události do 15dnů na FÚ - stanu se plátcem daně z příjmů FO ze závislé činnosti

3) začnu vést mzdové listy a výplatní pásky (najdu někde vzory mzdových listů a vzor, jak má výplatní páska vypadat?)

4) Jak budu uplaťnovat jejich slevy na dani? vždy měsíčně, tzn. jejich měs. výdělek mínus 2070Kč mínus 335Kč?
Tzn. výdělek nad 2405Kč musím danit? Odvedu tedy 15% jako zálohu vždy do 20.dne následujícího měsíce na účet FÚ?
Pokud bude výdělek nad 5000Kč ale do 10000Kč a prohlášení podepsali, stále odvádím zálohu?

5) jsem povinen studentům hradit ono zákonné pojištění ve výši 100Kč/čtvrtletí? Hradí se komu a kam to hlásit?

6) po skončení roku jim vystavím potvrzení o zdanitelných příjmech

7) do konce února podám na FÚ vyúčtování zálohové daně

KONEC.. tímto to pro mne v průběhu jednoho roku končí? Je to tak? Děkuji za každou připomínku...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Povinnosti zaměstnavatele ještě jednou
« Odpověď #1 kdy: Duben 12, 2013 »

1) Dohodáři musí na prohlídku v případě, že budou vykonávat rizikovou práci, například ve výškách, nebo pokud to nařizuje zvláštní předpis, například řidiči. Můžete je vyštvat na vstupní prohlídku z vlastního rozhodnutí (máte pochybnosti o jejich zdravotní způsobilosti k práci, kterou jim hodláte přidělit). Jestliže s ním uzavřete DPP, tak mu můžete následně prohlídku proplatit a dát si jí do nákladů.

2) registrace na FÚ k dani ze závislé činnosti nejpozději do 15 dnů od vzniku povinnosti srážet zálohy. Povinnost srazit zálohy vzniká při zúčtování mzdy, ale přihlaste se hned po sepsání dohody, ať to máte včas vyřízené

3) třeba tady:
http://www.danarionline.cz/archiv/dokument/doc-d4888v6882-mzdove-listy/  až dole
http://www.kastnersw.cz/formstudio/formulare/pdf/no_09MzdOsList.pdf

 http://www.vyplata.cz/vypocty/vypocet-ciste-mzdy.php?stayform=true

4) měsíční odměna např. 6.000,- Kč, z toho 15% daň = 900,- Kč. Sleva na dani 2.070,- Kč, záloha na daň nula Kč. Zálohu na daň byste odváděli až při měsíční odměně cca 12.000,- Kč. Pokud podepíší prohlášení, tak vždy počítáte zálohovou daň bez ohledu na výši odměny. Pokud nepodepíší, tak při odměně do 5 tis. Kč měsíčně odvedete srážkovou daň, při odměně nad 5 tis. Kč odvedete zálohovou daň (neuplatníte žádnou slevu).

5) zákonné pojištění nehradíte studentům, ale sobě. Jmenuje se to zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele. Platí se Kooperativě, více informací zde: http://www.koop.cz/nase-produkty/zakonne-pojisteni-odpovednosti-zamestnavatele/

6) ano

7) ano.

Pokud budou mít odměny za DPP do 10 tis. Kč, tak nepotřebují potvrzení o studiu. Vypočítanou daň pokryje sleva na poplatníka.
IP zaznamenána

matina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Povinnosti zaměstnavatele ještě jednou
« Odpověď #2 kdy: Září 16, 2013 »

Dobrý den, řeším právě stejnou věc. Jako FO chci přijmout na brigádu studenta na DPP, který mi podepíše prohlášení, výdělek bude kolem 5.000 Kč měsíčně. Prosím o ujasnění následujících bodů.

a) Pokud tedy plánuji zaměstnávat zatím jen tohoto studenta, který mi podepíše prohlášení, mám se registrovat jako plátce daně ze závislé činnosti? Na FÚ mi totiž tvrdí, že se musím zaregistrovat ke srážkové dani, jako plátce daně ze závislé činnosti bych prý musela mít zaměstnance, ne jen brigádníky na DPP. Jejich verze mi tedy přijde dost zvláštní, mohli byste mi prosím poslat nějaký zákon, ve kterém to bude jasně je uvedeno?

b) Za brigádníka po skončení roku nemusím odevzdávat žádné přiznání nebo zúčtování?

c) Musím podat jen nulové vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti? V příloze č. 1 k tomuto vyúčtování mám uvést tohoto brigádníka jako svého jediného zaměstnance?


Moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Povinnosti zaměstnavatele ještě jednou
« Odpověď #3 kdy: Září 17, 2013 »

a) Pokud student podepíše prohlášení k dani, tak se zaregistrujte jako plátce daně ze závislé činnosti (=zálohová daň). Způsob zdanění při podepsaném prohlášení je upraven v ustanovení § 38k odst. 4 zákona o daních z příjmů (Plátce daně srazí ZÁLOHU podle § 38h odst. 4 a přihlédne k měsíční slevě na dani .....). Způsob zdanění při nepodepsaném prohlášení je upraven v ustanovení § 6 odst. 4 ZDP.
S tvrzením, že brigádníci musejí být zdaněni srážkovou daní, se nesetkávám poprvé. Ani se mi nechce věřit, že by tyto nesmysly mohl šířit i FÚ.

b) Za brigádníka neodevzdáváte nic, jenom vyúčtování za zaměstnavatele.

c) Ano.
IP zaznamenána
Stran: [1]