Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2 3 4

Autor Téma: paušální výdaje na auto  (Přečteno 43079 krát)

pressicko

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
paušální výdaje na auto
« kdy: Březen 15, 2010 »

Dobrý večer.
Chtěla jsem se zeptat- mám osobní auto v majetku, chci uplatnit výdaje na auto paušálem. Používám je i pro osobní potřebu, takže je to asi 80% na podnikání a 20% pro osobní potřebu. Je mi jasné, že musím i opravy snížit na 80%, ale protože jsem páltce DPH, tak musím o 20% snížit i DPH? Díky
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje na auto
« Odpověď #1 kdy: Březen 15, 2010 »

Předpokládám, že vedete knihu jízd, podle které si uplatníte nárok na odpočet DPH pouze z těch přijatých plnění, které jste použila k uskutečnění svých ekonomických činností. Paušální výdaj na dopravu se vztahuje pouze k dani z příjmů. Co se týká DPH, tak tam zůstaly podmínky pro uplatnění nároku na odpočet stejné, zákon o DPH se nezměnil.
IP zaznamenána

pressicko

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
paušální výdaje na auto
« Odpověď #2 kdy: Březen 16, 2010 »

jde mi hlavně o DPH z benzínu a náhradních dílů - musím DPH snížit nebo ne?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje na auto
« Odpověď #3 kdy: Březen 16, 2010 »

Pokud se ptáte, zda musíte automaticky snížit nárok na odpočet DPH o 20% jenom proto, že uplatňujete paušál na auto, tak odpovídám, že nikoliv. Nárok na odpočet DPH posuzujete podle § 72 zákona o DPH, nikoliv podle zákona o daních z příjmů.
IP zaznamenána

mišpulín

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 36
paušální výdaje na auto
« Odpověď #4 kdy: Březen 18, 2010 »

Dobrý den,mám problém u svého kamaráda. V podnikání má OA, kde krátím náklady a odpis na 80% a uplatňuji jen 4000,- na každý měsíc,jelikož ho použ. i k soukr.účelům. V r.2009 koupil i NA a to 28.7.2009 a od tohoto dne s tímto vozem i jezdil za účelem podnikání, ale přepis do velkého techničáku byl proveden až 12.10.2009(jelikož nebyl k dispozici od prodejce) - malý tech.průkaz měl ihned. Tento NA používal jen k podnikání - pokud chápu dobře, tak můžu uplatnit částku 5000,- až od srpna, kdy splní použítí vozu na celý kal.měsíc. A ještě jeden dotaz, jelikož jsem měla tech.průkaz, ale ne ještě kupní smlouvu, tak jsem mu udělala sil.daň od října. Mám, ale za to, že by se v sil.dani měl uvést již v červenci, jelikož jsem ho zahrnula v tomto měsíci i do majetku a začínám ho odepisovat. Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje na auto
« Odpověď #5 kdy: Březen 18, 2010 »

Paušální výdaj na dopravu až od srpna.

Silniční daň od října _ § 4/1/a) ZDS: poplatníkem daně je fyzická nebo právnická osoba, která  je provozovatelem vozidla registrovaného v České republice v registru vozidel A JE ZAPSÁNA V TECHNICKÉM PRŮKAZU.
IP zaznamenána

mišpulín

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 36
paušální výdaje na auto
« Odpověď #6 kdy: Březen 19, 2010 »

Paní Zdeno, velice děkuji za odpovědi. Jen se chci ještě ujistit, že pokud mám kupní smlouvu 28.7.09 na NA - zahrnula jsem ho správně do majetku, již od tohoto data a ne podle data zápisu v Tech.průkazu?  Ještě k té sil. dani - četla jsem někde, že se platí daň již od data, kdy je toto vozidlo používáno k podnikání. Myslela jsem si, že se na to vztahuje u Sil.daně §4/3, tak bych se chtěla opat jak chápat tento §4/3.
Ještě bych se chtěla opat na jednu věc. Maminka dělá zrovna daně za r.2009 otci(má vodoinst. a topení a vystupuje za firmu on, jelikož je účastníkem sdružení). Mají v podnikání k dispozici 2 nákl.auta. S 1.NA Boxerem jezdí většinou jeho 2kolegové na práce a s 2.NA Berlingem jezdí on - buď na objížďky a nebo pak i za nimi kvůli práci. Kvůli DPH, kde si uplatňovala, má dělané na obě auta knihu jízd, ale to se nevztahuje na daň z příjmů. Jelikož zjistila, že se jí vyplatí hlavně u Boxera, se kterým kolegové nenajezdí tolik km, dělat PHM paušálem. Toto vozidlo je zapsané v TP na otce, ale on s ním jezdí minimálně. Jde o to, že pokaždé v buletinech najde něco jiného (jak si vykládat tento problém v zákoně, že s vozem nemůže jezdit nikdo jiný krom podnikatele, aby šlo uplatnit každý měsíc 5000,-) Někde je psané, že se to netýká zaměstnanců a spoluprac.osob - jde o to, jestli může brát ost.účastníky sdružení v tomto případě jako spol.osoby. Jestli byste byla, tak hodná a napsala mi Váš názor.  Děkuji moc. Vaše stránky mně i příbuzným moc pomohly a proto velké díky za ně!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje na auto
« Odpověď #7 kdy: Březen 19, 2010 »

Málo informací.

Silniční daň: jednalo se o nové auto, které bylo poprvé registrováno k silničnímu provozu? Nebo bylo do října registrované v zahraničí? Vozidlo je ve spoluvlastnictví?

Sdružení: důležité je vlastnictví vozidel. Členové sdružení jsou spoluvlastníky Boxera a otec je zapsán v TP?
IP zaznamenána

mišpulín

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 36
paušální výdaje na auto
« Odpověď #8 kdy: Březen 20, 2010 »

Paní Zdeno, doplňuji informace u té sil.daně je to auto již z r.2003 a bylo i od počátku reg. v Čechách a je to vůz jen na jednu fyz.osobu, která ho má v majetku a používá ho jen pro podnikání. A u toho sdružení: otec je zapsán v TP a ostatní členové jsou spoluvlastníky - mají sepsanou smlouvu(interní směrnici), kde je zapsáno v % jak se dělí o veškerý majetek, který používají k podnikání (snad to tak stačí-pro spoluvlastnictví). Knihy jízd vede u obou aut kvůli DPH a otec má jízdy v Berlingu kolikrát stejné, jako kolegové s Boxerem, když jedou dělat práci 2 autama, protože on pak jezdí ještě po dalších zakázkách. Jde o to, že kvůli dani z příjmů (sice by knihu jízd pak FÚ neměl vyžadovat), aby mohl uplatňovat 5000,- by měl být uváděn jako řidič on? Díky a snad jsem Vám to příblížila již více. Mamka pak uvažovala i o tom, že by uplatnila třeba i jen ty 4000,- jako u soukr.jízd, i když ani jeden vůz tak není používán-vyčetla to někde v buletinech. Osobně já bych se k tomu nepřikláněla. Zdraví Michaela
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje na auto
« Odpověď #9 kdy: Březen 21, 2010 »

Silniční daň.
Do září měl platit silniční daň ten, kdo byl zapsaný v TP jako provozovatel, nebo vlastník (pokud je osoba vlastníka a provozovatele shodná, tak se zapisuje jen vlastník). U daně silniční nerozhoduje změna vlastnictví podle kupní smlouvy, ale zápis ve velkém TP. Nevím, jak chápat § 4/3, za jakých konkrétních podmínek může být u téhož vozidla více poplatníků současně, snad v případě spoluvlastnictví. Ale do kolonky vlastník v TP vám stejně zapíší jen jednu osobu, víc se jich nevejde. Nebo pokud je v TP zapsaný vlastník i provozovatel (jde o dvě odlišné osoby) a oba auto používají k podnikání.

Auto.
DE pro sdružení v praxi nevedu, takže berte odpověď s rezervou. Tady vidím jako nejdůležitější otázku právního vlastnictví. Pokud auto bylo pořízeno z prostředků, získaných činností sdružení a podílovými spoluvlastníky jsou všichni účastníci sdružení, pak je možné uplatnit paušální výdaj na dopravu. Je jedno, který ze spoluvlastníků auto řídí, jestliže jsou všechny jízdy vykázané jako pracovní, pak můžete uplatnit nekrácený paušální výdaj na dopravu. Pokud by některý spoluvlastník auto použil i pro soukromé účely, pak byste použili krácený paušální výdaj na dopravu.
Pokud by byl právním vlastníkem jen jeden účastník sdružení, který auto pouze poskytl k bezplatnému užívání ostatním členům sdružení (auto pořídil pro sebe za své prostředky), pak podle mého názoru vůbec nelze využít paušálního výdaje na dopravu. Nejsou naplněny  podmínky § 24/2/zt), neboť vlastník auto přenechal k užívání jiným osobám.
IP zaznamenána

mišpulín

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 36
paušální výdaje na auto
« Odpověď #10 kdy: Březen 21, 2010 »

Tak Vám moc a moc děkuji, hlavně mě potěšilo, že v některých věcech mám stejný názor na věc jako vy, ale stejně se chce člověk trochu ujistit, že není ještě tak blbej, když je už pár let na rodič.dovolené... Zdraví Michaela
IP zaznamenána

Petan H

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
paušální výdaje na auto
« Odpověď #11 kdy: Březen 25, 2010 »

Dobrý den paní Zdeno, mám takový dotaz. Založil jsem si živnost jako zdroj vedlejších příjmů (tj. mám i klasické zaměstnání) a tak jsem se chtěl zeptat zda je možné uplatňovat paušální výdaj na auto i pro tuto formu \"podnikání\". Auto samozřejmě používám i k soukromým účelům takže je mi jasné že by se jednalo o snížený paušál tj. 4000/měs. Jak je to potom s výdaji na povinné ručení atd? Je také možné uplatnit nějakou část do nákladů (80%)? Děkuji za Vaši odpověď. Petr H.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje na auto
« Odpověď #12 kdy: Březen 25, 2010 »

Dobrý den, pane Petře. Výdaje na opravy, dálniční známku, povinné ručení a jiné výdaje, spojené s provozem vozidla (kromě výdajů na PHM a parkovné) a odpisy hmotného majetku si můžete uplatnit pouze v případě, že jste auto vložil do obchodního majetku. Pokud použijete krácený paušální výdaj na dopravu, tak budete moci uplatnit 80% výše uvedených výdajů. Výdaje na opravy, pojistné atd. prokazujete.

Paušální výdaj na dopravu je možné uplatnit i v případě, že jste auto nevložil do obchodního majetku. Pokud budete ochoten vést evidenci pracovních jízd, tak si navíc k paušálu můžete uplatnit i náhradu 3,90 Kč za každý ujetý kilometr.
IP zaznamenána

Petan H

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
paušální výdaje na auto
« Odpověď #13 kdy: Březen 26, 2010 »

Děkuji za Vaši odpověď paní Jano, nebyl jsem si právě jistý jestli je toto možné i při živnosti jako vedlejší činnosti. každopádně ještě zvážím knihu jízd. Jinak si myslím že Vaše odpovědi na mé otázky byly zcela jasné a že všemu rozumím. Jen jsem chtěl mít jasno, aby pak nevznikly nějaké případné problémy. Snad ještě taková \"drobnost\" paušální výdaje se pak uplatňují až nějak při ročním zúčtování nebo se zapisují do DE resp. účetnictví každý měsíc? S vyúčtováním prac. cest je jasné, že to je dané knihou jízd takže dá se říct po \"každé\" jízdě resp. účtovat podle knihy jízd. ještě jednou děkuji. Petr
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje na auto
« Odpověď #14 kdy: Březen 28, 2010 »

Je celkem jedno, jakým způsobem budete paušální výdaj na dopravu evidovat. Můžete si ho zapisovat do DE každý měsíc, nebo až za celý rok najednou, někdo nezapisuje do DE vůbec a uplatní až v daňovém přiznání v tabulce E jako položku snižující rozdíl mezi příjmy a výdaji (nedoporučuji). Totéž platí pro vyúčtování pracovních cest, nemusíte účtovat po každé jízdě.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3 4