Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 2 [3] 4

Autor Téma: paušální výdaje na auto  (Přečteno 43080 krát)

Matulka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 55
paušální výdaje na auto
« Odpověď #30 kdy: Únor 15, 2011 »

Citace: Zdena
Od roku 2011 už je v ZDP uvedeno, že v případě spoluvlastnictví (předpokládám, že auto bylo pořízeno ze společných prostředků sdružení a členové jsou spoluvlastníky) si mohou spoluvlastníci rozdělit paušál mezi sebe, takže bych to použila i pro rok 2010.
Děkuji za odpověd a mám ještě jeden dotaz. Platba silniční daně bude také rozdělěna mezi spoluvlastníky a nebo ji ve svých výdajích musí mít jen 1vlastník/podle TP/ .Moc dík.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje na auto
« Odpověď #31 kdy: Únor 16, 2011 »

Zaplacená silniční daň je výdajem poplatníka, který je zapsaný v TP.
IP zaznamenána

zuzanka34

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
paušální výdaje na auto
« Odpověď #32 kdy: Únor 23, 2011 »

Dobrý večer,
ráda bych se zeptala k tématu paušálních výdajů. Používám k podnikání automobil nezahrnutý do OM, zároveň jej od letošního roku používá k podnikání i můj manžel.
1. Je nutná smlouva o výpůjčce, když je automobil ve společném jmění manzelů???
2. Je možné použít paušální výdaje u obou podnikatelů ve výši 4000/měsíc??? Musíme být kvůli tomu navzájem spolupracující osoby???

Nebo je možná varianta, pokud bychom použili smlouvu o výpůjčce, uplatňovat skutečné náhrady (půjčitel) a paušální výdaje (manžel)??????
Děkuji, Zuzana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje na auto
« Odpověď #33 kdy: Únor 26, 2011 »

1. Není.

2. Ne. Pro rok 2011 platí: \"Využívá-li k dosažení, zajištění a udržení příjmů silniční motorové vozidlo, které je ve společném jmění manželů nebo ve spoluvlastnictví, více poplatníků, mohou si v úhrnu uplatnit paušální výdaj na dopravu nejvýše 5 000 Kč.\"
IP zaznamenána

zuzanka34

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
paušální výdaje na auto
« Odpověď #34 kdy: Únor 27, 2011 »

Paní Zdeno, děkuji za odpověď.

A ta varianta JEdna osoba skutečné cestovní náhrady - druhá osoba paušál 4000Kč?????
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje na auto
« Odpověď #35 kdy: Únor 28, 2011 »

Podle mého názoru je třeba paušální výdaj na dopravu přiřadit k autu, nikoliv k poplatníkovi. Buď se oba manželé podělí o jeden paušál, nebo si každý povede evidenci pracovních cest a bude uplatňovat náhrady.
IP zaznamenána

Karel001

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
paušální výdaje na auto
« Odpověď #36 kdy: Březen 21, 2011 »

Dobrý večer paní Zdeno. Pročetl jsem si pečlivě všechny odpovědi a obecné informace a rád bych se ujistil zda uvažuji správně. Jsem FO, plátce DPH, vedu DE, auto mám v obchodním majetku a používám jej pouze já. Jelikož auto používám jak k podnikání, tak pro osobní potřebu, tak jsem dosud vedl knihu jízd a v patřičném poměru dle skutečného užití pro podnikání/osobní potřeby jsem krátil a uplatňoval veškeré náklady (PHM,servis,STK..), odpisy a DPH. Rád bych se ale pro tento rok ZBAVIL VEDENÍ KNIHY JÍZD, ale současně vše měl \"košer\" před FÚ. Uvažuji tedy o uplatnění výdajů na auto paušálním výdajem 4000 Kč/měsíc, ale zároveň si nejsem jistý jak je to se souvislostí s uplatnění DPH.

Jak jsem se dočetl na Vašich stránkách (http://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-auto.php), tak další výdaje (mimo PHM a parkovné které neuplatňuji) v souvislosti s vozidlem (např. servis, dáln. známka) v průběhu roku uplatním do nákladů ve výši 80%.

1) Chápu to tedy správně tak, že v momentě kdy nevedu knihu jízd a používám auto i pro osobní potřebu, tak je obecně U DALŠÍCH VÝDAJŮ ze strany FÚ a z hlediska daně z příjmu akceptován poměr 80/20 bez dalšího dokladování (knihy jízd apod.)?

2) Z hlediska DPH pokud nevedu knihu jízd a uplatňuji výdaje na auto paušálem, tak nesmím žádat odpočet DPH z PHM a parkovného. Jak je to ale s odpočtem DPH z výdajů navíc (např. ten servis) když používám auto i pro osobní potřeby? Krátím DPH také na 80%? Z Vaší odpovědi zde (2010-03-16) jsem pochopil, že DPH z výdajů navíc lze i tak uplatnit v plné výši, protože se nárok na odpočet DPH posuzuje podle přísl. paragrafu zákona o DPH. Jak to tedy je, abych vyhověl případné kontrole ze strany FÚ?

děkuji a omlouvám se za případnou ekonomickou negramotnost. Přistupuji k věcem spíše z té praktické stránky a
co se mě netýká, to mě moc nezajímá :-)
IP zaznamenána

žirafka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
paušální výdaje na auto
« Odpověď #37 kdy: Březen 21, 2011 »

Dobrý večer,

zrovna řeším knihu jízd / poušální výdaje. Jen by mě zajímalo platí to i pro \"s.r.o. - právnickou osobu\" ? Nebo je tam jiná možnost - aby nemusela být kniha jízd?

Moc děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje na auto
« Odpověď #38 kdy: Březen 22, 2011 »

Citace: Karel001
Dobrý večer paní Zdeno. Pročetl jsem si pečlivě všechny odpovědi a obecné informace a rád bych se ujistil zda uvažuji správně. Jsem FO, plátce DPH, vedu DE, auto mám v obchodním majetku a používám jej pouze já. Jelikož auto používám jak k podnikání, tak pro osobní potřebu, tak jsem dosud vedl knihu jízd a v patřičném poměru dle skutečného užití pro podnikání/osobní potřeby jsem krátil a uplatňoval veškeré náklady (PHM,servis,STK..), odpisy a DPH. Rád bych se ale pro tento rok ZBAVIL VEDENÍ KNIHY JÍZD, ale současně vše měl \"košer\" před FÚ. Uvažuji tedy o uplatnění výdajů na auto paušálním výdajem 4000 Kč/měsíc, ale zároveň si nejsem jistý jak je to se souvislostí s uplatnění DPH.

Jak jsem se dočetl na Vašich stránkách (http://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-auto.php), tak další výdaje (mimo PHM a parkovné které neuplatňuji) v souvislosti s vozidlem (např. servis, dáln. známka) v průběhu roku uplatním do nákladů ve výši 80%.

1) Chápu to tedy správně tak, že v momentě kdy nevedu knihu jízd a používám auto i pro osobní potřebu, tak je obecně U DALŠÍCH VÝDAJŮ ze strany FÚ a z hlediska daně z příjmu akceptován poměr 80/20 bez dalšího dokladování (knihy jízd apod.)?

2) Z hlediska DPH pokud nevedu knihu jízd a uplatňuji výdaje na auto paušálem, tak nesmím žádat odpočet DPH z PHM a parkovného. Jak je to ale s odpočtem DPH z výdajů navíc (např. ten servis) když používám auto i pro osobní potřeby? Krátím DPH také na 80%? Z Vaší odpovědi zde (2010-03-16) jsem pochopil, že DPH z výdajů navíc lze i tak uplatnit v plné výši, protože se nárok na odpočet DPH posuzuje podle přísl. paragrafu zákona o DPH. Jak to tedy je, abych vyhověl případné kontrole ze strany FÚ?

děkuji a omlouvám se za případnou ekonomickou negramotnost. Přistupuji k věcem spíše z té praktické stránky a
co se mě netýká, to mě moc nezajímá :-)
1) Pro účely daně z příjmů ANO.

2) Tady máte problém. Nárok na odpočet DPH máte jen z těch přijatých plnění (PHM, servis), která jste použil k uskutečnění své ekonomické činnosti. V tomto případě poměr 80 : 20, který je navíc stanoven pro jinou daň, vůbec neplatí. DPH z přijatých plnění uplatníte jen v takové výši, jakou jste schopen prokázat a obhájit, zřejmě nejlépe knihou jízd, pokud nemáte jiné důkazní prostředky. Důkazní břemeno je na Vás.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje na auto
« Odpověď #39 kdy: Březen 22, 2011 »

Citace: žirafka
Dobrý večer,

zrovna řeším knihu jízd / poušální výdaje. Jen by mě zajímalo platí to i pro \"s.r.o. - právnickou osobu\" ? Nebo je tam jiná možnost - aby nemusela být kniha jízd?

Moc děkuji
Paušální výdaj na dopravu může použít i právnická osoba. Podmínky daňové uznatelnosti najdete v § 24/2/zt) zákona o daních z příjmů.
IP zaznamenána

Karel001

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
paušální výdaje na auto
« Odpověď #40 kdy: Březen 23, 2011 »

Citace: Zdena
Citace: Karel001
Dobrý večer paní Zdeno. Pročetl jsem si pečlivě všechny odpovědi a obecné informace a rád bych se ujistil zda uvažuji správně. Jsem FO, plátce DPH, vedu DE, auto mám v obchodním majetku a používám jej pouze já. Jelikož auto používám jak k podnikání, tak pro osobní potřebu, tak jsem dosud vedl knihu jízd a v patřičném poměru dle skutečného užití pro podnikání/osobní potřeby jsem krátil a uplatňoval veškeré náklady (PHM,servis,STK..), odpisy a DPH. Rád bych se ale pro tento rok ZBAVIL VEDENÍ KNIHY JÍZD, ale současně vše měl \"košer\" před FÚ. Uvažuji tedy o uplatnění výdajů na auto paušálním výdajem 4000 Kč/měsíc, ale zároveň si nejsem jistý jak je to se souvislostí s uplatnění DPH.

Jak jsem se dočetl na Vašich stránkách (http://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-auto.php), tak další výdaje (mimo PHM a parkovné které neuplatňuji) v souvislosti s vozidlem (např. servis, dáln. známka) v průběhu roku uplatním do nákladů ve výši 80%.

1) Chápu to tedy správně tak, že v momentě kdy nevedu knihu jízd a používám auto i pro osobní potřebu, tak je obecně U DALŠÍCH VÝDAJŮ ze strany FÚ a z hlediska daně z příjmu akceptován poměr 80/20 bez dalšího dokladování (knihy jízd apod.)?

2) Z hlediska DPH pokud nevedu knihu jízd a uplatňuji výdaje na auto paušálem, tak nesmím žádat odpočet DPH z PHM a parkovného. Jak je to ale s odpočtem DPH z výdajů navíc (např. ten servis) když používám auto i pro osobní potřeby? Krátím DPH také na 80%? Z Vaší odpovědi zde (2010-03-16) jsem pochopil, že DPH z výdajů navíc lze i tak uplatnit v plné výši, protože se nárok na odpočet DPH posuzuje podle přísl. paragrafu zákona o DPH. Jak to tedy je, abych vyhověl případné kontrole ze strany FÚ?

děkuji a omlouvám se za případnou ekonomickou negramotnost. Přistupuji k věcem spíše z té praktické stránky a
co se mě netýká, to mě moc nezajímá :-)
1) Pro účely daně z příjmů ANO.

2) Tady máte problém. Nárok na odpočet DPH máte jen z těch přijatých plnění (PHM, servis), která jste použil k uskutečnění své ekonomické činnosti. V tomto případě poměr 80 : 20, který je navíc stanoven pro jinou daň, vůbec neplatí. DPH z přijatých plnění uplatníte jen v takové výši, jakou jste schopen prokázat a obhájit, zřejmě nejlépe knihou jízd, pokud nemáte jiné důkazní prostředky. Důkazní břemeno je na Vás.
Dobrý den paní Zdeno. Děkuji mnohokrát za odpověď. S tím DPH je to tedy nepotěšitelné, logicky by se nabízelo stejné pravidlo jako u daně z příjmu :-(  Takže mi nezbývá než se rozhodnout pro jednu ze tří variant:
a) kniha jízd + skutečné výdaje + uplatnění DPH
b) kniha jízd + paušální výdaje + uplatnění DPH
c) žádná kniha jízd + paušální výdaje + žádná DPH

A mohu ještě doplňující stručné otázky?
1) Ten poměr 80:20 je někde specifikován oficiálně (paragraf, odstavec zákona), nebo je jen obecně akceptovaný?
2) Lze jej aplikovat i na krácení odpisů pokud uplatňuji výdaje paušálem?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje na auto
« Odpověď #41 kdy: Březen 23, 2011 »

Ano, vyberte si jednu ze 3 variant.

1) § 24/2/zt), §  25/1/zp), § 28/6 ZDP

2) řeší § 28/6 ZDP.
IP zaznamenána

jirkajiri

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
paušální výdaje na auto
« Odpověď #42 kdy: Březen 24, 2011 »

Dobrý den,
jsem OSVČ, vlastním 2 auta, z toho jedno využívám na podnikání a jedno pro vlastní potřebu. Vedu DE, knihu jízd, neuplatňuji DPH, ... Na to auto na podnikání platím silniční daň a uplatňuji skutečné výdaje (kniha jízd, ... ).
Kromě příjmů z podnikání mám ještě menší příjem z pronájmu, který nemám v obchodním majetku a na který bych chtěl použít paušální výdaje ve výši 4000 Kč / měsíc.
Je můj postup správný? Tj na podnikání použít knihu jízd a na pronájem paušální výdaje?
IP zaznamenána

Jirka46

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
paušální výdaje na auto
« Odpověď #43 kdy: Duben 27, 2011 »

Dobrý den,

začal jsem podnikat asi před 6 měsíci (jako projektant) ,jsem OSVČ. Vlastním osobní automobil, který nemám vložený v podnikání (ale využívám ho na jízdy za zákazníky) , chtěl bych se zeptat, zda je možné využití paušálních výdajů, nebo si vést evidenci jízd aniž bych auto do podnikání vložil? Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje na auto
« Odpověď #44 kdy: Duben 28, 2011 »

Pokud jde o vaše vlastní auto (říká vám pane), tak je nemusíte vkládat do obchodního majetku a můžete si uplatňovat cestovní výdaje. Máte 2 možnosti:

a) vést evidenci pracovních jízd a uplatňovat si základní sazbu náhrady 3,70 Kč/km a k tomu náhradu za spotřebované PHM, více zde: http://www.jakpodnikat.cz/prumerne-ceny-phm.php

b) nevést  evidenci jízd a uplatnit paušální výdaj na dopravu, více zde: http://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-auto.php
IP zaznamenána
Stran: 1 2 [3] 4