Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: příjem manželky  (Přečteno 4232 krát)

Andy

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
příjem manželky
« kdy: Leden 12, 2010 »

Dobrý den. Chci se zeptat, zda se do příjmů manželky započítavají i příjmy z pronájmu (par. 9). Případně, zda i u těchto příjmů je hranice pro uplatnějí slevy 68tis. Díky.
IP zaznamenána

Pavell

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 230
příjem manželky
« Odpověď #1 kdy: Leden 12, 2010 »

Příjmy z pronájmu plynoucí manželům z bezpodílového spoluvlastnictví se zdaňují u jednoho z nich. Pokud to bude u manželky, tak se to počítá do 68 000 Kč.

Do 68 000 Kč se ale počítají, mimo příjmy uvedené v § 35ba/1/b ZDP i další příjmy, které jsou např. osvobozené od daně. Třeba vyplacená pojistka na manželku, když manželka prodá nějakou opotřebovanou věc atd. atd.

Hezký den!
IP zaznamenána

cerad

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
příjem manželky
« Odpověď #2 kdy: Leden 15, 2010 »

Dobrý den.
Může si na mě manžel uplatnit snížení daně  (24 840,--), když jsem celý rok 2009 pobírala rodičovský příspěvek, ale od 07/09 do 12/09 jsem měla příjmy, po odečtení výdajů paušálem 60%,
36 700,-?
Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Pavell

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 230
příjem manželky
« Odpověď #3 kdy: Leden 15, 2010 »

Ne, hranice 68 000 je hrubý příjem před odečtením výdajů.

Hezký den!
IP zaznamenána

riza

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
příjem manželky
« Odpověď #4 kdy: Leden 18, 2010 »

Zdravím, prosím Vás chci si odečíst manželku, loni byla čtyři měsíce na mateřské (asi 52 000,-) a dalších osm měsíců pobírala rodičovský přispěvěk, potom ještě dostala proplacenou nějakou dovolenou, nevíte jestli budu potřebovat nějaké potvrzení od manželky ze zaměstnání že nepracovala, nebo jak si to zpětně na fin. úř. ověří?dík za každou odpověď.
IP zaznamenána

emval

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
příjem manželky
« Odpověď #5 kdy: Leden 19, 2010 »

Prosím, započítává se do příjmu manželky výnosy z vkladových listů, které zdědila po tetě a které si nechala vyplatit na své jméno, potom se, ale s ostatními příbuznými podělila. Pokud by byly  tyto výnosy zahrnuty do 68000,- Kč, tak manžel přijde o odpočitatelnou položku. Prosím, poraďte. Děkuji Valjentová
IP zaznamenána

Pavell

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 230
příjem manželky
« Odpověď #6 kdy: Leden 19, 2010 »

Do 68 000 se započítávají všechny příjmy, mimo příjmů uvedených v § 35ba/1/b.

Do příjmů bych započítal pouze ty příjmy, které náleží ze zděděných vkladních listů. Příjmy, které inkasovala na základě plné moci za jiné osoby vlastnící vkladové listy, bych do příjmů nepočítal.

Hezký den!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
příjem manželky
« Odpověď #7 kdy: Leden 20, 2010 »

Citace: riza
Zdravím, prosím Vás chci si odečíst manželku, loni byla čtyři měsíce na mateřské (asi 52 000,-) a dalších osm měsíců pobírala rodičovský přispěvěk, potom ještě dostala proplacenou nějakou dovolenou, nevíte jestli budu potřebovat nějaké potvrzení od manželky ze zaměstnání že nepracovala, nebo jak si to zpětně na fin. úř. ověří?dík za každou odpověď.
Stačí čestné prohlášení manželky, že její vlastní příjmy za zdaňovací období roku 2009 nepřesáhly částku 68.000,- Kč.
IP zaznamenána

Zababa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
příjem manželky
« Odpověď #8 kdy: Leden 22, 2010 »

Přeji všem krásný den,
poprvé jsem se rozhodl napsat dotaz po velmi dlouhém pročítání různých odkazů, kde jsem se asi pohyboval stále do kruhu a tedy
předem velmi děkuji za odpovědi.
Manželka bude celý rok 2010 pobírat rodičovský příspěvek - v daňovém přiznání ji uvedu jako spolupracující osobu s příjmem
62.100 a odečtu na ni 24.840 ve svém daňovém přiznání za rok 2010, neboť její příjem bude do 68.000
Otázky:
I ona podává daňové přiznání ?
Při současném stavu paušálních výdajů bude základ její daně 0,4x62100 - tedy 24840 ?
Může si také odečíst 24840,-- Kč ?
Při příjmu 24840 Kč není povinna platit žádné sociální pojištění ? (Vyčetl jsem, že u vedlejší činnosti se neplatí do 56532,-- Kč příjmu)
Kolik zaplatí na zdravotním pojištění ?
Ještě jednou díky Tomáš Hertl
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
příjem manželky
« Odpověď #9 kdy: Leden 22, 2010 »

Pokud bude manželka vaší spolupracující osobou, tak už si nemůžete uplatnit v daňovém přiznání slevu 24.840,- Kč na vyživovanou manželku, omezuje vás ustanovení § 13 (věty poslední)zákona o daních z příjmů.
Na spolupracující osobu rozdělujete své příjmy i výdaje, manželka už žádné výdaje nevypočítává. Spolupracující osoba podává své daňové přiznání, ve kterém si uplatní slevu na poplatníka ve výši 24.840,- Kč. Spolupracující osoba podává též přehledy o příjmech a výdajích na zdravotní pojišťovnu a na OSSZ, spolupráce se má hlásit předem.
Manželka nebude platit sociální pojištění v případě, že její daňový základ za rok 2009 (pokud bude mít pouze příjmy ze spolupráce, tak bude jejím daňovým základem rozdíl příjmů a výdajů, které na ni převedete) nižší, než 56.532,- Kč při celoroční spolupráci. Pokud by spolupráce trvala například jen 6 měsíců, tak se hranice pro povinnou účast na důchodovém pojištění sníží na polovinu, tj. na 28.266,- Kč.
Na zdravotním pojištění zaplatí 6,75% z rozdílu příjmů a výdajů.
IP zaznamenána

Blanduleb

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 16
příjem manželky
« Odpověď #10 kdy: Červenec 20, 2010 »

Dobrý den. Jsem na MD, pobírám rodičák a půjdu se hlásit na úřad práce. Bude se mi do příjmů (z pohledu odčitatelné položky na manželku) počítat i příjem z vypovězeného penzijního připojištění (jde o zrušení smlouvy, státní příspěvky se vrací, já dostanu jen mnou naspořenou částku + výnosy)? Popřípadě:bude se započítávat celá částka, nebo jen suma výnosů a úroků? Za všechny roky, nebo jen za letošní rok? Moc děkuji!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
příjem manželky
« Odpověď #11 kdy: Červenec 21, 2010 »

Do vlastních příjmů by se podle mého názoru měly započítat výnosy a úroky za všechny roky.
IP zaznamenána
Stran: [1]