Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Jednorázový prodej licence vlastního počítač programu - jak zdanit?  (Přečteno 1053 krát)

jeenka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dobrý den,

napsal jsem si pro svoji potřebu počítačový prográmek, o který by měl zájem jeden člověk.

   Ten by program využíval při své výdělečné činnosti, chce ho proto ode mě legálně koupit (respektive pouze licenci na 5 počítačů, vlastníkem programu bych byl i nadále já). Půjde o jednorázovou částku 2.000,- Kč a rád bych vědel, jak ji mohu co nejjednodušeji zdanit.
   Jsem standardní zaměstnanec s trvalým pracovním poměrem a stálým příjmem. Jsem sice i OSVČ, ale podnikání mám dlouhodobě přerušeno - nepodávám tedy nyní přiznání jako OSVČ, roční daňové přiznání za mě podává zaměstnavatel.

   Člověk, který chce kopii programu (licenci) ode mě koupit bude potřebovat potvrzení (fakturu?), že kopii programu koupil,aby si toto mohl dát do běžných nákladů.

   Nijak se samozřejmě nebráním tento příjem zdanit, ale co jsem našel zde na webu, jde v podstatě o autorský honorář (?), který nelze jednoduše zdanit jako \"ostatní příjmy\". Nechci kvůli dvěma tisícům korunám podnikat nějaké rozsáhlé akce jako vyplňování ročního daňového přiznání - s tím související sociální a zdravotní pojištění

   Děkuji za odpověď,

      Jan Novotný
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Pokud máte příjmy ze zaměstnání a zároveň příjmy podle § 7 až 10 zákona o daních z příjmů (příjmy z podnikání, z pronájmu, z kapitálového majetku a tzv. ostatní příjmy), které nepřesáhnou částku 6.000,- Kč za rok, tak nemusíte podávat daňové přiznání a tím pádem nemusíte tento příjem zdaňovat.  Když nepodáváte daňové přiznání, tak se zdravotní pojišťovna, ani OSSZ nedovědí, že jste měl nějaké příjmy.
IP zaznamenána

jeenka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Děkuji Vám mnohokrát za potěšující odpověď.

Jan Novotný
IP zaznamenána
Stran: [1]