Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: sociální pojištění  (Přečteno 1214 krát)

Dášenka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
sociální pojištění
« kdy: Leden 07, 2010 »

Dobrý den,
v minulém roce jsem začala podnikat jako matka na rodičovské dovolené.  Letos v lednu mi rodičovská dovolená končí, a protože mám více dětí a nemám na práci tolik času, kolik by potřebovala a můj výdělek je spíše přivýdělek, nemohu si dovolit platit povinné měsíční minimální částky, ale chci pokračovat v podnikání jako osoba pečující o jedno dítě do 7 let nebo dvě děti do 15 let. Na Socïální zprávě mi napřed jedna úřednice řekla, že to jde, když můj manžel bude se mnou podnikat jako osoba spolupracující na můj živnostenský list a já budu mít pozastavenou činnost. Dnes jsme chtěli vyřídit na Sociální zprávě vše potřebné s vyplněnými tiskopisy od oné první úřednice, ale jiné úřednice nám vysvětlily, že nelze podnikat jako osoba pečující o jedno dítě do 7 let...(viz. výše).
Můj dotaz tedy zní : Lze podnikat jako Osoba pečující jedno dítě do 7 let...  a neplatit povinné minimální měsíční částky jako OSVČ , nebo nelze.
Prosím zdělili by jste mi i číslo zákona který tuto problematiku řeší.
Děkuji Dášenka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
sociální pojištění
« Odpověď #1 kdy: Leden 08, 2010 »

Bohužel, péče o dítě do 7 let věku nebo dvě děti do 15 let není důvodem pro to, abyste mohla být pro účely sociálního pojištění považována za OSVČ vedlejší. Zřejmě jste si to spletla se zákonem o veřejném zdravotním pojištění, podle kterého je za tyto osoby (pokud nemají příjmy)plátcem pojistného stát.

Podmínky účasti na důchodovém pojištění řeší zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, najdete například zde:
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/duchodpoj/cast2.aspx

Vedlejší samostatná výdělečná činnost se posuzuje podle § 9, odstavce 6. Pokud už nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, tak jste posuzována jako OSVČ hlavní.
IP zaznamenána
Stran: [1]