Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Výpočet mateřské  (Přečteno 1744 krát)

magdalena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Výpočet mateřské
« kdy: Leden 04, 2010 »

Dobrý den,
od 5.10.2009 jsem začala podnikat a nyní jsem těhotná, termín porodu mám na srpen 2010. Chci se optat z čeho se mi bude počítat mateřská, když podnikám krátkou chvíli? Platím si i nemocenské  pojištění, prozatím pouze 100Kč, paní na OSSZ mi řekla, že si toto pojištění případně mohu doplatit. Prosím o info. Děkuji Magdalena
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Výpočet mateřské
« Odpověď #1 kdy: Leden 04, 2010 »

Záleží, zda jste před začátkem podnikání byla zaměstnána, nebo ne. Tuším, že je tam podmínka, splňovat  nějakých 270 dnů pojištění...před nástupem na PPM...
IP zaznamenána

JolanaHelix

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Výpočet mateřské
« Odpověď #2 kdy: Leden 07, 2010 »

Dobrý den, podnikám už 13 let jako OSVČ a poslední 2  roky si neplatím nemocenské připojištění, nyní bych chtěla otěhotnět a nevím jak dlouho a kolik musím platit na nemocenském abych měla nárok na RP i PPM.Zároven nevím jakou částku bych měla nárok pobírat jak na RP tak na PMM a po jak dlouhou dobu. Na úřadech dostávám rozdílné i protichůdné  informace. Moc děkuji za odpověd. Jolana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Výpočet mateřské
« Odpověď #3 kdy: Leden 08, 2010 »

Podmínkou nároku na PPM je alespoň 270 dní nemocenského pojištění v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM a účast na nemocenském pojištění OSVČ alespoň 180 dní v posledním roce přede dnem nástupu na PPM. Pokud jste pouze OSVČ (nebyla jste a nejste zároveň zaměstnaná), pak byste si měla platit nemocenské pojištění alespoň 270 dnů (zhruba 9 měsíců) před nástupem na PPM. Na PPM se nastupuje 8 až 6 týdnů před očekávaným porodem, nebo dnem porodu, pokud nastal dříve. PPM je nemocenská dávka.

Rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory. Podrobnější informace o délce pobírání rodičovského příspěvku a jeho výši najdete například zde: http://www.mpsv.cz/cs/2
IP zaznamenána
Stran: [1]