Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Odlišné sazby DPH u stejného zboží  (Přečteno 5037 krát)

Miki40

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Odlišné sazby DPH u stejného zboží
« kdy: Červenec 01, 2013 »

Prosím o radu. Jak je to s DPH při prodeji kávy, čaje, zmrzliny v cukrárně?
O víkendu jsem si dal vídeňskou kávu v cukrárně a byla mi naúčtováno 21% DPH a jinde jen 15%.
Doposud jsem si myslel, že káva patří mezi potraviny (pochutiny, potravinové doplňky) se sazbou 15%.
Může mi prosím toto někdo vysvětlit. Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Odlišné sazby DPH u stejného zboží
« Odpověď #1 kdy: Červenec 02, 2013 »

Pokud jsou káva, čaj nebo zmrzlina konzumovány v cukrárně, pak nejde o prodej potravin (ve snížené sazbě), nýbrž o poskytnutí stravovací služby (v základní sazbě).
IP zaznamenána

Miki40

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Odlišné sazby DPH u stejného zboží
« Odpověď #2 kdy: Červenec 04, 2013 »

Citace: Zdena
Pokud jsou káva, čaj nebo zmrzlina konzumovány v cukrárně, pak nejde o prodej potravin (ve snížené sazbě), nýbrž o poskytnutí stravovací služby (v základní sazbě).
Tak teď v tom mám zmatek ještě více. Byl jsem s dcerou v cukrárně ve Zlíně (nebudu jmenovat), já si dal Vídeňskou kávu, dcera zmrzlinový pohár. Při platbě jsem měl já DPH 21% a dcera 15%.
Zdá se, že záleží na nastavení pokladny.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Odlišné sazby DPH u stejného zboží
« Odpověď #3 kdy: Červenec 04, 2013 »

Vídeňskou kávu určitě neprodávají přes ulici, každý si ji vypije v cukrárně. Zmrzlinu zřejmě prodávají i do kornoutů, takže uplatnili sníženou sazbu, jako kdybyste si ji odnesli, tím jste ji měli levnější.
IP zaznamenána

xxluky

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Odlišné sazby DPH u stejného zboží
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 27, 2013 »

Zdravím. Vidím, že na toto téma trochu váznou odpovědi :-) Zkusím to tedy proto trochu objasnit...

Jedná se o základní a sníženou sazbu DPH u stejného zboží, tedy u potravin - konzumačních. S touto problematikou se můžeme setkat například v prodejnách s rychlým občerstvením, v cukrárně nebo i třeba v pizzerii.
Cokoliv si koupíme a zkonzumujeme přímo v prostorách restaurace - prodejce bude účtovat základní sazbu DPH. Pokud si jídlo vezmeme s sebou, bude nám účtována nižší sazba DPH. Prodejce bude více vydělávat v případě druhého, předešlého příkladu, protože prodejce má většinou stanoveny pevné ceny a proto platíme stejně.

Toto se týká například při nákupu rychlého občerstvení, zmrzliny ale i pizzy atp.

Podrobnější popis a hezký článek na http://www.portal-firem.cz/podnikani/pri-koupi-zmrzliny-nebo-hamburgeru-je-mi-jednou-uctovana-snizena-sazba-dph-a-jindy-zakladni-sazba-dph-co-na-to-ma-vliv-33
IP zaznamenána
Stran: [1]