Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Dodatečné DAP  (Přečteno 5256 krát)

otapentagon

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Dodatečné DAP
« kdy: Leden 26, 2012 »

Všechny tady zdravím srdečně a předem děkuji za pomoc.
Musím udělat DODAP od roku 2009, protože pronajímám byt. Mylně jsem se domníval, že to nedávám do daní, pokud z toho mám 15,000 - já myslel čistý zisk totiž. Mám zisk bez odečtení nákladů daleko více, takže jsem to do daní dát měl.
Budu tedy dělat DODAP.
Musím udělat DAP za 09 celé ? ještě pracuji, takže původní daně daně podal zaměstnavatel.
Budu tedy dělat kompletně celé DAP? Data od zaměstnavatele mám - pojištění,zálohy na daně i roční příjem.
Nebo mám uvádět jen data, která uvedl on (což je stejné, jako spočítat vše znovu) ?
Nebo stačí jen základní data do DAP a dát jen přílohu č.2 ?
úplně jsem se v tom ztratil.
Za rok 09 mi vychází zisk z pronájmu minusový.
mám napsat tedy daň minusovou ? Čili k dani třeba - 10.000 ? To mi vrátí ze ze záloh na daně co mi strhl zaměstnavatel ?
Nebo mám napsat k daním nulu a ten minus převést na další rok ?
Moc děkuji za pomoc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dodatečné DAP
« Odpověď #1 kdy: Leden 26, 2012 »

Jestliže dělal daně zaměstnavatel, tak nebudete podávat dodatečné, nýbrž ŘÁDNÉ daňové přiznání za roky 2009 a 2010.

Přiznání vyplňte kompletně celé včetně příjmů ze zaměstnání. Požádejte zaměstnavatele, aby vám vystavil potvrzení o výši příjmů a sražených zálohách. Opíšete data z potvrzení, přidáte příjmy z pronájmu a celé daně si spočítáte znovu. Ztrátou z pronájmu nemůžete snižovat základ daně ze zaměstnání, takže daň zůstane stejná. Ze záloh, které strhl zaměstnavatel, se vám nic nevrátí.
IP zaznamenána

otapentagon

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Dodatečné DAP
« Odpověď #2 kdy: Leden 26, 2012 »

Děkuji moc. Já používám kalkulačku, je jich nespočet a daň z pronájmu se mi vždy automaticky promítne v celkové dani. Tedy i dani z příjmů z práce. Proto se ptám na mínus. Takže jen převedu mínus s pronájmu do dalšího roku tedy ? To bude asi pokuta tedy :-( . i když jsem nevydělaal prakticky :-(
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dodatečné DAP
« Odpověď #3 kdy: Leden 26, 2012 »

Pokud je pronájem ziskový, tak se daň z pronájmu promítne i do celkové daně, která se zvýší. Pokud je pronájem ztrátový, tak si o tuto ztrátu nemůžete snížit základ daně ze závislé činnosti. Mínus z pronájmu si budete moci odečíst v následujících 5 letech (jak se to bude hodit), ale opět platí stejné pravidlo: uplatněním ztráty si snížíte jen základ daně z pronájmu, z podnikání, nebo z ostatních příjmů.
IP zaznamenána

otapentagon

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Dodatečné DAP
« Odpověď #4 kdy: Leden 26, 2012 »

tak už to chápu. ty kalkulačky mi tam to minus hází totiž. proto ten obdiv. Jdu na to. Moc všem díky. Ale je to zlodějina, co? když mám plus, tak se to honem přičte, ale když mám minus, tak to neplatí. I  když mi strhávali daně zálohou v práci. Jen aby to nemuseli vrátit jako přeplatek :-) .
IP zaznamenána

otapentagon

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Dodatečné DAP
« Odpověď #5 kdy: Leden 26, 2012 »

Já ještě abych neprudil. Sponzoruji jistou asociaci. Mám na to doklad. Do daňového to mohu normálka dát k říjmům ze závislé činnosti ? pokud ano, můj základ daně je 418.399Kč. Já dávám 15.000 ročně. mohu to tam takto dát ?
IP zaznamenána

otapentagon

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Dodatečné DAP
« Odpověď #6 kdy: Leden 26, 2012 »

A ještě otázku - musím vést nějaké složité účetnictví ? uplatňuji skutečně vynaložené náklady. Nemusím si snad vést podvojné? Stačí mi na doma vést jednoduché, pro snadnější počty. Ne? Nejsem přeci živnostník.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dodatečné DAP
« Odpověď #7 kdy: Leden 26, 2012 »

Citace: otapentagon
tak už to chápu. ty kalkulačky mi tam to minus hází totiž. proto ten obdiv. Jdu na to. Moc všem díky. Ale je to zlodějina, co? když mám plus, tak se to honem přičte, ale když mám minus, tak to neplatí. I  když mi strhávali daně zálohou v práci. Jen aby to nemuseli vrátit jako přeplatek :-) .
Nějaký přeplatek na dani tam může být. Prováděl zaměstnavatel roční zúčtování daně? Pokud ano, a vrátil přeplatek, zohlednil jste to v daňovém přiznání?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dodatečné DAP
« Odpověď #8 kdy: Leden 26, 2012 »

Citace: otapentagon
Já ještě abych neprudil. Sponzoruji jistou asociaci. Mám na to doklad. Do daňového to mohu normálka dát k říjmům ze závislé činnosti ? pokud ano, můj základ daně je 418.399Kč. Já dávám 15.000 ročně. mohu to tam takto dát ?
Od základu daně můžete odečíst různé dary, výčet najdete v § 15 odst. 1 zákona o daních z příjmů, pročtěte: http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx
Pokud půjde o dar pro některý z vyjmenovaných subjektů, tak můžete odečíst celých 15 tisíc. Kopii dokladu přiložte k daňovému přiznání.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dodatečné DAP
« Odpověď #9 kdy: Leden 26, 2012 »

Citace: otapentagon
A ještě otázku - musím vést nějaké složité účetnictví ? uplatňuji skutečně vynaložené náklady. Nemusím si snad vést podvojné? Stačí mi na doma vést jednoduché, pro snadnější počty. Ne? Nejsem přeci živnostník.
Stačí vést jakoukoliv evidenci, forma není předepsána. Důležité je, že z této evidence vyplynou údaje potřebné pro vyplnění daňového přiznání. Tedy výše zdaňovaných příjmů a výše daňově uznatelných výdajů.
IP zaznamenána

otapentagon

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Dodatečné DAP
« Odpověď #10 kdy: Leden 26, 2012 »

Citace: Zdena
Citace: otapentagon
tak už to chápu. ty kalkulačky mi tam to minus hází totiž. proto ten obdiv. Jdu na to. Moc všem díky. Ale je to zlodějina, co? když mám plus, tak se to honem přičte, ale když mám minus, tak to neplatí. I  když mi strhávali daně zálohou v práci. Jen aby to nemuseli vrátit jako přeplatek :-) .
Nějaký přeplatek na dani tam může být. Prováděl zaměstnavatel roční zúčtování daně? Pokud ano, a vrátil přeplatek, zohlednil jste to v daňovém přiznání?
To jsem neudělal. A málem již odeslal. Tak to abych to zase předělal. Kam to ale mám uvést, že mi vrátili přeplatek na zálohách na daň ? Nebo mám o to snížit daň samotnou ?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dodatečné DAP
« Odpověď #11 kdy: Leden 26, 2012 »

V kolonce 84 snižte úhrn sražených záloh o vrácený přeplatek.
IP zaznamenána

otapentagon

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Dodatečné DAP
« Odpověď #12 kdy: Leden 26, 2012 »

Citace: Zdena
V kolonce 84 snižte úhrn sražených záloh o vrácený přeplatek.
Moc děkuji. kdby tak šlo podpořit toto forum, které je pro obyčejné lidi. dá se?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dodatečné DAP
« Odpověď #13 kdy: Leden 26, 2012 »

http://www.jakpodnikat.cz/odkaz-ikona.php

Kopíruji:
Chcete-li podpořit tento web, umístěte na své stránky odkaz nebo ikonku. Děkuji všem, kdo už odkazují a zvyšují stránkám návštěvnost a pagerank.
IP zaznamenána

otapentagon

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Dodatečné DAP
« Odpověď #14 kdy: Leden 26, 2012 »

Cože ? Tak málo mohu udělat? Prosím tedy ještě jeden dotaz. Jsme stále v České republice, nebo se něco změnilo ?
IP zaznamenána
Stran: [1] 2