Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Příjmy a výdaje na vedlejší činnost při RD  (Přečteno 1419 krát)

Andreas

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3

Dobry den,
v 5/2011 jsem si zridila ZL, do 31.7.2011 jsem byla na RD a podnikala na vedlejsi cinnost, od 1.8.2011 jsem podnikala na hlavni cinnost. Potrebovala bych prosim poradit
1) jak vykazat v DP prijmy a vydaje za vedlejsi cinnost, souhrnne s hlavni cinnosti nebo je nutno je nejak oddelit?
2) odvadi se za prijmy z vedlejsi cinnosti dan nebo jsou od dane osvobozeny? (za 5-7/2011 jsem mela prijmy cca 20000,- Kč.)
3) lze za vedlejsi cinnost uplatnit odpocty na poplatnika? (samozrejme v pripade, ze musim prijmy z vedlejsi činnosti danit)
4) od kdy muzu uplatnit vydaje za auto a od kdy platit silnicni dan? (k silnicni dani jsem registrovana od 1.6.2011)

Predem moc dekuji za odpoved.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Příjmy a výdaje na vedlejší činnost při RD
« Odpověď #1 kdy: Leden 22, 2012 »

1) V daňovém přiznání všechno dohromady.

2) Příjmy neuvádí v daňovém přiznání, nejsou osvobozené od daně.
3) Ano. Zákon o daních z příjmů nerozlišuje, zda jde o příjmy z hlavní nebo vedlejší činnosti. Zkrátka zdaňujete své příjmy za celý rok a můžete si uplatnit všechny odpočety a slevy na které máte ze zákona nárok (například odčitatelné položky za dary, úroky z úvěrů na bydlení, slevu na poplatníka atd.). Pokud byste ale vykázala základ daně do 157.600,- Kč, tak žádné úlevy nepotřebujete, vypočítanou daň pokryje sleva na poplatníka.

4) výdaje na auto a silniční daň od té doby, kdy jste začala auto používat k podnikání.
IP zaznamenána

Andreas

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Příjmy a výdaje na vedlejší činnost při RD
« Odpověď #2 kdy: Leden 23, 2012 »

Dekuji moc za odpoved, muzu jeste poprosti upresnit nejak jednoduse tedy vedlejsi cinnost? :)
Pisete:
Ad 1) v danovem priznani prijmy i vydaje v DP vsechny dohromady a
Ad 2) ze prijmy za vedlejsi cinnost se do DP neuvadi, ale nejsou do dane osvobozeny, tudiz je musim zdanit...
jak je tedy danit, kdyz prijmy do DP neuvedu? Nevim jak tomu rozumet :)

Dekuji za odpoved :)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Příjmy a výdaje na vedlejší činnost při RD
« Odpověď #3 kdy: Leden 24, 2012 »

Dobrý večer. Moc se omlouvám, nepřečetla jsem po sobě odpověď, než jsem ji odeslala. Pokusím se to napravit.

1) Příjmy a výdaje zapište do přílohy č. 1 dohromady, zákon o daních z příjmů nerozlišuje, zda vykonáváte hlavní či vedlejší činnost (toto rozlišení bude hrát roli až při výpočtu pojistného na SP).

2) Příjmy, dosažené za květen až červenec 2011 uveďte v daňovém přiznání, nejsou to příjmy osvobozené od daně. Zřejmě máte na mysli osvobození příjmů z PŘÍLEŽITOSTNÉ (nahodilé) činnosti či z příležitostného pronájmu movité věci, které za kalendářní rok nepřesáhly 20.000,- Kč. Podnikání je ale činnost SOUSTAVNÁ, příjmy z podnikání proto nelze zahrnout pod příjmy z příležitostné činnosti a osvobodit je od daně.
IP zaznamenána

Andreas

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Příjmy a výdaje na vedlejší činnost při RD
« Odpověď #4 kdy: Leden 27, 2012 »

Dobry den, dekuji, tak uz je mi to trochu jasnejsi :-)
Jeste jsem narazila na par veci, proto moc prosim jeste o radu :-)
Vznik zivnost.opravneni mam od 11.5.2011, podnikam jako financni poradce..
1) Pred vznikem zivnosti jsem musela absolvovat ruzna skoleni a certifikace, za ktere jsem platila. Muzu si je uplatnit do vydaju jako zrizovaci vydaje, pokud budu uplatnovat vydaje ve skutecne vysi?
2) Muzu jiz od 4/2011 uplatnit i vydaje na auto, i kdyz jsem k SD registrovana az od 1.6.? Pokud ano, SD budu platit jiz od 4/2011?
2) Mela jsem take z teto cinnosti jiz v 4/2011 nejake prijmy, tyto zahrnu v DP do ostatnich prijmu nebo jiz do prijmu z podnikani?
3) Pokud budu uplatnovat vydaje pusalem, uplatnim vydaje i k prijmum v 4/2011 nebo muzu uplatnit veskere vydaje az od 5/2011, kdy mi vzniklo zivnostenske opravneni??

Dekuj za odpoved :-)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Příjmy a výdaje na vedlejší činnost při RD
« Odpověď #5 kdy: Leden 28, 2012 »

1) Ano.

2) Jestli jste schopna obhájit, že to byly nezbytně vynaložené výdaje spojené se zahájením činnosti (zřizovací výdaje), tak ano. V tom případě byste platila silniční daň už od dubna. Já bych se do toho moc nehrnula.

Pokud budete uplatňovat skutečné výdaje, tak bych příjmy před zahájením živnosti zahrnula do příjmů z podnikání i když to není zcela správný postup.

3) Pokud uplatníte výdaje procentem z příjmů, tak bych příjmy před zahájením činnosti uvedla v přiznání jako ostatní příjmy podle § 10 zákona o daních z příjmů. K tomuto příjmu si můžete uplatnit pouze prokazatelně vynaložené výdaje, třeba výdaje za projeté PHM (ne paušální výdaj na dopravu nebo náhrady jízdních výdajů). Výdaje lze uplatnit jen do výše příjmů.
Výdaje paušálem pak uplatníte pouze k příjmům, kterých jste dosáhla v době, kdy už jste podnikala na základě oprávnění.
IP zaznamenána
Stran: [1]