Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Auto v OM používané i pro os. účely.  (Přečteno 4068 krát)

janafabi

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Auto v OM používané i pro os. účely.
« kdy: Leden 18, 2012 »

Dobrý den, předem děkuji za to, že jste.
Chci poprosit o radu a doplnění.

Pořídili jsme v lednu 2011 osobní automobil, zařadili do OM, na konci roku jsme zjistili 10% užívání pro soukromé účely,vedeme daň. evidenci, plátci DPH., čtvrtl. plátce DPH.

Příklad. ZD 100.000,- Kč DPH 20.000,-Kč

1) zaúčtovala jsem nákup automobilu a uplatnila celé DPH. Na konci roku udělám doklad o použití 10%, tozn. ZD 10.000,- DPH 2.000,-

2) odpis bude 90% tozn. , že pořiz. cena automobilu pro odpis bude tedy 90.000,- Kč

3) PHM - během roku nekrátím, na konci roku ve 4. čtvrtletí udělám doklad o použití a z celého roku vypočtu 10%
4) Opravy, servis a pod. - musím tedy udělat doklad o použití opět na 10% ? a odečíst i z hlediska daně z příjmů?

Je to vše, nebo ještě se musí něco účtovat a odečítat? Už jsem z toho zmatená.

Předem moc a moc děkuji za odpověď a přeji krásný zbytek dnešního dne.
IP zaznamenána

janafabi

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Auto v OM používané i pro os. účely.
« Odpověď #1 kdy: Leden 20, 2012 »

Zdeni, moc Vás prosím o potvrzení, či vyvrácení,

předem moc a moc děkjuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Auto v OM používané i pro os. účely.
« Odpověď #2 kdy: Leden 20, 2012 »

1) Doklad o použití jste měli dělat každé čtvrtletí. Nebo se vraťte do I.Q 2011 dodatečným přiznáním, snižte si nárok na odpočet při pořízení automobilu (neuplatněnou část DPH můžete přičíst k pořizovací ceně auta) a máte vystaráno. Jestliže i v příštích 5 letech dodržíte přibližný poměr využití auta 90 : 10, tak nebudete muset řešit doklady o použití. V době pořízení auta zákon o DPH ani neřešil poměr využití v následujících letech, stačilo, že jste zkrátila nárok na vstupu v poměrné výši (§ 72/5 ZDPH ve znění platném do 31.3.2011)

2) Pořizovací cena je 100.000,- Kč. Vypočítáte roční odpis a ten krátíte o 10%.

3) PHM musíte krátit čtvrtletně. Uplatnili jste si plný nárok na odpočet a přitom jste k ekonomickým činnostem použili jen 90%, zbývajících 10% státu dlužíte.

4) DPH z oprav a servisu bych také řešila čtvrtletně. Pro daň z příjmů stačí krátit na konci roku.

Pročtěte dokument zde:
http://leteckaposta.cz/516798081
IP zaznamenána

janafabi

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Auto v OM používané i pro os. účely.
« Odpověď #3 kdy: Leden 20, 2012 »

Zdeni, mockrát Vám děkuji za odpověď, jste neuvěřitelně rychlá.
Přeji krásný zbytek dne.
IP zaznamenána

janafabi

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Auto v OM používané i pro os. účely.
« Odpověď #4 kdy: Leden 20, 2012 »

Napadla mě ještě jedna věc,

co kdybych to udělala tak, že žádné soukromé jízdy nemám!

Letos bych nic nemusela upravovat.
Příští rok tudíž taky ne, protože auto bylo pořízeno před 1.3. 2011.

Je to tak?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Auto v OM používané i pro os. účely.
« Odpověď #5 kdy: Leden 20, 2012 »

To víte, že bude nejlepší, když budete jezdit jen pro podnikání. Pro soukromé účely může být v rodině ještě jiné auto, nebo můžete jezdit na kole.

Pozor, pokud jste uplatnili plný nárok na odpočet a budete auto používat i pro účely nesouvisející s ekonomickou činností, a je jedno, jestli příští rok nebo za 10 let, tak budete odvádět DPH (dokladem o použití, zákon neříká, jak stanovit základ daně). V době pořízení auta jste se měli řídit ustanovením § 72/5 ZDPH, které znělo takto:
(5) Pokud plátce přijatá zdanitelná plnění použije jak pro uskutečnění své ekonomické činnosti, tak pro účely s ní nesouvisející, má nárok na odpočet daně pouze v poměrné výši odpovídající rozsahu použití pro ekonomickou činnost. Pokud plátce u těchto přijatých zdanitelných plnění uplatní nárok na odpočet daně v plné výši, považuje se část přijatých zdanitelných plnění, kterou použije pro účely nesouvisející s jeho ekonomickou činností, za dodání zboží podle § 13 odst. 4 písm. a) nebo za poskytnutí služby podle § 14 odst. 3 písm. a).

Od 1. 4. 2011 už je upraveno jinak, ale Vy musíte vycházet podle znění zákona platného v době pořízení HM, je to někde v přechodných ustanoveních k novele ZDPH.
IP zaznamenána

janafabi

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Auto v OM používané i pro os. účely.
« Odpověď #6 kdy: Leden 20, 2012 »

Takže, pokud to dobře chápu, tak když kupuji auto, tak si myslím, že ho budu používat jen pro podnikání, ale když ho

 za např. za 2 roky použiji k soukr. účelům, tak musím udělat doklad o použití?

Ale jakým způsobem?

Jak  tedy vypočtu DPH (kolik mám jakoby vrátit státu)?



Jsem už asi z toho všeho zmatená, jak to vše přočítám, ale ještě prosím o odpověď.

Moc Vám předem ještě jednou děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Auto v OM používané i pro os. účely.
« Odpověď #7 kdy: Leden 20, 2012 »

Jestliže jsem psala, že v době pořízení zákon neřešil poměr využití pro pracovní a soukromé účely, tak jsem tím myslela, že pokud jste při pořízení uplatnili odpočet jen v poměrné výši, kterou jste stanovili například podle využití předchozího auta nebo odhadem, tak Vám zákon neukládal, povinné sledování využití auta po dobu 5 let tak, jak to ukládá po 1.4.2011.
IP zaznamenána

janafabi

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Auto v OM používané i pro os. účely.
« Odpověď #8 kdy: Leden 20, 2012 »

Tudíž, když to opravím ještě letos (tozn., že uplatním jen část. DPH), tak to další roky tedy nemusím řešit, je to tak?
Móooooooc děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Auto v OM používané i pro os. účely.
« Odpověď #9 kdy: Leden 20, 2012 »

Citace: janafabi
Takže, pokud to dobře chápu, tak když kupuji auto, tak si myslím, že ho budu používat jen pro podnikání, ale když ho

 za např. za 2 roky použiji k soukr. účelům, tak musím udělat doklad o použití?

Ale jakým způsobem?

Jak  tedy vypočtu DPH (kolik mám jakoby vrátit státu)?



Jsem už asi z toho všeho zmatená, jak to vše přočítám, ale ještě prosím o odpověď.

Moc Vám předem ještě jednou děkuji.
Pokud při pořízení uplatníte plný nárok na odpočet, tak při používání auta pro soukromé účely musíte odvést daň. Základem daně je podle § 36/6/b) ZDPH výše celkových nákladů vynaložených na poskytnutí služby ke dni uskutečnění zdanitelného plnění. Zákon neurčuje, co se rozumí celkovými náklady a jak je máte vypočítat, je to na Vás, co si obhájíte. Zkuste pročíst materiál, na který jsem dala odkaz.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Auto v OM používané i pro os. účely.
« Odpověď #10 kdy: Leden 20, 2012 »

Citace: janafabi
Tudíž, když to opravím ještě letos (tozn., že uplatním jen část. DPH), tak to další roky tedy nemusím řešit, je to tak?
Móooooooc děkuji.
Netvrdím, že vůbec nemusíte řešit. Nemusíte vystavovat doklady o použití. Zákon Vám neukládá žádné sledování využití auta a následné roční vyhodnocování. Pokud byste při pořízení auta uplatnili nárok na odpočet 90% DPH s tím, že 10% bude určeno pro osobní užívání a příští rok jste auto využívali v opačném poměru, tak by to asi při kontrole neprošlo. Pokud budete v příštích letech auto využívat v podobném poměru, tak nemusíte nic řešit. Pokud by se poměr výrazně změnil, tak máte tak trochu problém, protože zákon na takovéto změny nepamatoval a nestanovil žádný korekční mechanismus. Ale myslím, že výkazy o provozu auta (pokud je vůbec povedete, možná uplatníte paušální výdaj na dopravu a nebudete si nárokovat odpočet DPH z PHM) se dají uhlídat a že toto je pohodlnější cesta, než vystavovat doklady o použití, zvlášť když se při výpočtu základu daně nemáte pořádně o co opřít.
IP zaznamenána
Stran: [1]