Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: odložení odpisů auta - lze?  (Přečteno 2686 krát)

dadacek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
odložení odpisů auta - lze?
« kdy: Leden 18, 2012 »

Dobrý den.
Letos jsem si pořídil na své IČO nové auto za hotové.
Mám jej odepisovat 5let..
Ale chci se zeptat, jestli lze odložit odpisy o rok, čili, že začnu odepisovat až v roce 2012 a skončím 2016?
Pokud se ptáte proč, je to jednoduché, nemám tak vysoké přijmy (doklady), abych si odpisem pomohl k ponížení základu daně (i tak jej budu mít asi mínusový - nevhodná investice(otevření pobočky a její uzavření se ztrátou), ale to není na debatu zde..), navíc mám ještě ztrátu z roku 2010, kdy jsem začal podnikat, který mohu uplatňovat jako odpis letos.
Čili musím odepsat část z pořizovací ceny auta a prohloubit tím ztrátu a nebo mohu až odpříště?
Dále mě pak zajímá, pokud tedy uvedu, že jsem auto používal pro podnikání třebas 2 měsíce v roce (náklady volím paušálem, ale opět mi nepomůže k ponížení), ale již jsem v dubnu odvedl daň za celý rok (nepochopil jsem ten systém, tak jsem prostě zaplatil za celý rok), tak mi \"přebytek\" bude vrácen, že?
Vypadá to velmi divně, ale podnikání mě baví a peníze jsem používal ze zisků z minulosti, logicky by bylo, když jsem ve ztrátě, tak ať skončím, ale mě ta práce baví a myslím si, že to není na debatu zde..
Doufám, že jsem popsal, co myslím.
Děkuji mnohokrát za odpovědi.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
odložení odpisů auta - lze?
« Odpověď #1 kdy: Leden 20, 2012 »

Můžete začít s odpisy až v roce 2012 nebo i později. Pokud zvolíte rovnoměrné odpisování, tak můžete uplatnit jen takovou část odpisu, jaká se Vám hodí, neuplatněná část odpisu se přesune na konec odpisování, třeba do roku 2017.

Pokud jde o ztrátu z roku 2010, tak tu můžete uplatnit v daňovém přiznání za roky 2011 až 2015. Než uplatníte ztrátu (na řádku 44 přiznání), tak si napřed spočítejte daňovou povinnost bez jejího uplatnění. Vypočítanou daň možná pokryje sleva na poplatníka, takže byste si zbytečně vyplýtval odečet ztráty, který se možná bude hodit příští rok.

Jestliže jste koupil osobní nebo lehké užitkové auto a používal jste je k podnikání jen 2 měsíce, tak budete platit silniční daň jen za 2 měsíce. V přiznání k dani silniční vykážete přeplatek, Pokud jej nechcete převést do roku 2012, tak spolu s přiznáním podejte i žádost o vrácení přeplatku.
IP zaznamenána

dadacek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
odložení odpisů auta - lze?
« Odpověď #2 kdy: Leden 20, 2012 »

Děkuji moc za odpověď, krásné objasnění.

Ještě se zeptám, jestli zaplacená silniční daň je pro mě daňově uznatelný výdaj?
aneb zaplatím li třebas 500 za ty 2 měsíce, tak je pro mě 500 uznatelný náklade/výdaje.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
odložení odpisů auta - lze?
« Odpověď #3 kdy: Leden 20, 2012 »

Ano, zaplacená silniční daň (celá částka, kterou jste zaplatil v dubnu) je daňově uznatelným výdajem. Vrácený přeplatek, pokud si o něj požádáte, bude daňovým příjmem.
IP zaznamenána
Stran: [1]