Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH při koupi dlouhodobého majetku  (Přečteno 1912 krát)

JitkaK

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 154
DPH při koupi dlouhodobého majetku
« kdy: Říjen 19, 2014 »

dobrý den Zdeni,

chci se jen ujistit, zda to dělám správně a vy jste osoba, která mě vždy ujistí.

FO, plátce, nakoupila v min. čtvrtl. dlouhodobý majetek - stroj na výrobu klíčů.
Faktura cca 400 tis. Pořídím kartu DM a budu odepisovat (cenu složím z PC + náklady na pořízení - doprava, montáž,....).

DPH uplatním celé ve čtvrtletí, ve kterém koupil stroj?


Děkuji moc.

P.S. obrat pro plátcovství DPH bude 750.000 od 1.1.2015?
díky
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH při koupi dlouhodobého majetku
« Odpověď #1 kdy: Říjen 19, 2014 »

Dobrý den, paní Jitko.
Podle mého názoru to máte správně. Do pořizovací ceny stroje se zahrnují i náklady na dopravu a montáž. Platby faktur za stroj, dopravu atd. budou nedaňovými výdaji, v daňových výdajích se promítnou pouze odpisy hmotného majetku. DPH můžete uplatnit celé v tom čtvrtletí, ve kterém budete mít v ruce daňové doklady. Zřejmě tím vznikne nadměrný odpočet. V tom případě bych doporučila přiložit k přiznání kopii faktury za stroj, aby bylo zřejmé, čím nadměrný odpočet vznikl.

Obrat pro plátcovství je zatím ve hvězdách. PS ČR projednává návrh novely ZDPH, vývoj můžete sledovat zde: http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=7&t=291
V části čtvrté novely by se mělo zrušit snížení obratu na 750 tis. Kč a ponechat stávající limit 1 mil. Kč. Je otázkou, zda novela projde legislativním procesem (posl. sněmovna, senát, prezident) a bude zveřejněna ve sbírce zákonů do 31. 12. 2014.
IP zaznamenána

JitkaK

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 154
DPH při koupi dlouhodobého majetku
« Odpověď #2 kdy: Říjen 19, 2014 »

díky moc, jste zlatá :) tak s klidným srdcem jdu na to :)
IP zaznamenána

jedle

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
DPH při koupi dlouhodobého majetku
« Odpověď #3 kdy: Říjen 22, 2014 »

Dobrý den,
prosím o radu - plátce dph koupil v roce 2012 osobní automobil. Při nákupu si uplatnil pouze 80% dph, nyní auto prodává, máme kupní smlouvu na celkovou částku včetně dph a moje otázka zní - jak na dph z kupní ceny? Z celé částky? Nebo kupní cenu rozdělit 80-20% a z těch 80% odvést dph?
Děkuji moc za radu!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH při koupi dlouhodobého majetku
« Odpověď #4 kdy: Říjen 22, 2014 »

Určitě odvést celou DPH. Podle mého názoru můžete (ale nemusíte) v přiznání k DPH za poslední zdaňovací období roku provést úpravu odpočtu daně podle § 78d ZDPH.
IP zaznamenána

jedle

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95
DPH při koupi dlouhodobého majetku
« Odpověď #5 kdy: Říjen 22, 2014 »

Zdeni, moc děkuju!!! Potvrdila jste mé myšlenky.. akorát ta úprava odpočtu mě hned nedošla, resp. nikdy jsem se  s tím ještě nesetkala v praxi.
IP zaznamenána
Stran: [1]