Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Sazba DPH  (Přečteno 1030 krát)

Lab

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
Sazba DPH
« kdy: Říjen 17, 2014 »

Jsem čtvrtletní registrovaný plátce DPH v České republice, nyní mám zákazku v Rakousku, zákazník je občan Rakouska nikoli podnikatel registrovaný k DPH,náplní práce je postavení kachlových kamen v rodinném domě, prosím o poradu jakou mám použít sazbu DPH /v tuzemsku bych použil 15%,protože se jedná o rodinný dům k bydlení-pro kontrolu si vytisknu i doklad z katastru nemovitostí, zda se jedná o rodinný dům k bydlení a nikoli k podnikatelským účelům/. Jak mám postupovat, když místo plnění i sídlo občana je v Rakousku? Jakou sazbu DPH použít a na jaké řádky zapsat daňový doklad do daňového přiznání?

Prosím o zodpovězení dalšího případu, prodej zboží do Rakouska, kachlová kamna bez montáže, jakou mám použt sazbu DPH /21%/ a na jaké řádky zapsat daňový doklad do daňového přiznání, opět se jedná o dodání zboží občanu Rakouska a nikoli podnikatelskému subjektu registrovnému k DPH.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Sazba DPH
« Odpověď #1 kdy: Říjen 17, 2014 »

Postavení kachlových kamen může být dle mého názoru službou vztahující se k nemovitosti podle § 10 ZDPH, nebo dodáním zboží s montáží podle § 7/3 ZDPH. V obou případech je místo plnění v Rakousku, takže nemusíte řešit sazbu DPH, neboť plnění nepodléhá české DPH. Vzhledem k tomu, že poskytujete službu rakouskému občanovi - nepodnikateli, vám možná vznikne povinnost registrace v Rakousku, kde byste odvedli DPH podle rakouských předpisů. Ale neznám rakouský zákon o DPH.

Prodej kachlových kamen bez montáže rakouskému občanovi proběhne stejně, jako kdybyste kamna prodávali českému občanovi. Místo plnění zůstává v tuzemsku, takže vykážete na ř. 1 přiznání.
IP zaznamenána
Stran: [1]