Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Vedlejší činnost  (Přečteno 2910 krát)

davkiller

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Vedlejší činnost
« kdy: Září 19, 2011 »

Dobrý den, prosím Vás rád bych se zeptal na jednu věc, ktreá mi není nějak dost jasná a nechci abych něco udělal nevědomosti chybu. Jinak tyto stránky jsou moc suprrrrr a je zde spostu užitečných rad.

Chci začít podnikat na vedlejší činnost (jsem zaměstnaný), ale pořád nevím, jestli se někde uvádí v jednotném registračním formuláři, že se bude jednat o vedlejší činnost? A taky potom zálohy sociální a zdravotní..... neřeší se? Vše se pak doplní až na daňovém přehledu za rok 2011 v 2012?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vedlejší činnost
« Odpověď #1 kdy: Září 19, 2011 »

V jednotném registračním formuláři pouze oznamujete zahájení samostatné výdělečné činnosti. Není tam, bohužel, žádná kolonka pro uvedení důvodů vedlejší činnosti. Části C a D jednotného registračního formuláře nemusíte vyplňovat a oznámení o zahájení činnosti můžete provést na pobočce své zdravotní pojišťovny a na OSSZ. Při osobní návštěvě dostanete podrobné informace, jak postupovat.

Obecně platí: pokud jste zaměstnancem a zaměstnavatel odvádí pojistné na zdravotní pojištění z minimálního vyměřovacího základu (z minimální mzdy), tak neplatíte zálohy na ZP, pojistné doplatíte vždy jednou za rok na základě odevzdaného přehledu o příjmech a výdajích.

 V prvním roce podnikání neplatíte zálohy na SP, pojistné vypočítáte až na základě přehledu o příjmech a výdajích. Pokud se vejdete pod hranici povinné účasti na důchodové pojištění OSVČ, tak nebudete doplácet pojistné, ani v následujícím roce platit zálohy. Více zde:
 http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-duchodove-zabezpeceni.php
Pokud má OSSZ k dispozici údaje o tom, že jste v příslušném roce vykonával zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění zaměstnanců, tak nemusíte nic dokládat. Pokud tyto údaje nemá k dispozici, nebo se vám toto nechce zjišťovat, tak zároveň s přehledem odevzdejte i potvrzení o době trvání zaměstnání. Formulář potvrzení je součástí pokynů k vyplnění přehledu o příjmech a výdajích.
IP zaznamenána

davkiller

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Vedlejší činnost
« Odpověď #2 kdy: Září 20, 2011 »

Děkuji moc za přesnou formulaci a za velmi prospěšnou radu, protože v tom sem se docela topil a nevěděl jsem si nějak rady,abych opravdu zbytečně neudělal chybu.
Díky moc
david
IP zaznamenána

KR78

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Vedlejší činnost
« Odpověď #3 kdy: Září 25, 2011 »

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, rozjíždím menší podnikání při součastném zaměstnání, o které bych nechtěla přijít, a jen se chci zeptat, pokud mám podnikání jako vedlejšák, zda můžu mít jednoho zaměstnance, či brigádníka,
předem děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vedlejší činnost
« Odpověď #4 kdy: Září 27, 2011 »

Můžete mít tolik zaměstnanců (brigádník je také zaměstnanec), kolik jich uživíte. Je jedno, jestli máte podnikání jako hlavní nebo vedlejší činnost.
IP zaznamenána

fair-bio-caje

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Vedlejší činnost
« Odpověď #5 kdy: Září 28, 2011 »

Dobrý den,
rád bych navázal na dotaz možnosti zaměstnávat zaměstnance při OSVČ - vedlejší činnost. Věnuji se obchodu s Fairtrade produkty a rád bych zaměstnal dobrovolníka dle zákona 198/2002 Sb. Bohužel najít podrobnější informace o vazbe OSVČ vedlejší činnost - dobrovolník je velmi obtížné. Jediné co jsem zjistil na zdejším ÚP je skutečnost, že OSVČ může zaměstnat dobrovolníka, ale bohužel nic podrobnějšího.
Předem děkuji za jakoukoli radu.
IP zaznamenána

Lucius

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Vedlejší činnost
« Odpověď #6 kdy: Listopad 22, 2011 »

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: jsem zaměstnaná na poloviční pracovní úvazek, kdy zaměstnavatel za mě odvádí SP a ZP. Můžu si založit živnost na vedlejší prac.poměr v pohostinnství? A dále jsem se chtěla zeptat, můžu v pohostinnské činnosti vést daňovou evidenci? Obrat za měsíc není vyšší než 80tis. Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vedlejší činnost
« Odpověď #7 kdy: Listopad 27, 2011 »

Pokud zaměstnavatel odvádí pojistné (nemocenské pojištění za zaměstnance a zdravotní pojištění alespoň z minimálního vyměřovacího základu platného pro zaměstnance), tak bude samostatná výdělečná činnost považována za vedlejší. Můžete vést daňovou evidenci nebo uplatňovat výdaje procentem z příjmů. Hostinská činnost je řemeslnou živností, mohla byste uplatnit výdaje ve výši 80% příjmů.
IP zaznamenána

Lucius

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Vedlejší činnost
« Odpověď #8 kdy: Listopad 28, 2011 »

A ještě jeden dotaz. Budu na nějaké úřady při vyřizováni živnostenského listu na vedlejší činnost potřebovat nějaké potvrzení od zaměstnavatele,nebo to jde udělat i tak,aby se o tom zaměstnavatel nedozvěděl?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vedlejší činnost
« Odpověď #9 kdy: Listopad 28, 2011 »

Při vyřizování živnostenského oprávnění budete dokládat odbornou způsobilost tzn. výuční list, nebo potvrzení o praxi.
Pokud má zaměstnavatel v předmětu své činnosti (najdete v obchodním rejstříku nebo v živnostenském rejstříku) hostinskou činnost, tak budete potřebovat jeho písemný souhlas s provozováním vaší živnosti (§ 304 zákoníku práce). Pokud budete mít odlišné předměty činnosti, tak se zaměstnavatel nemusí nic dovědět.
IP zaznamenána
Stran: [1]