Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ vedlejší-výdaje převyšují příjmy  (Přečteno 1931 krát)

Danden

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25
OSVČ vedlejší-výdaje převyšují příjmy
« kdy: Listopad 27, 2011 »

Dobrý den,
OSVČ vedlejší (řemeslná činnost, dílna je v místě bydliště) od 30.3.2011. Příjmy z podnikání jsou zatím cca 55000,-, ale výdaje začaly díky pořizování vybavení dílny a kancel. potřeb převyšovat příjmy. Do výdajů zahrnuji také platby za internet krácené  o 50%. Co platby za telefon,  nový notebook, nový telefon, toto mohu dát celé? Neuplatňuji zatím žádné PHM, i takto jsou výdaje vysoké. Nemám ve výdajích také žádné energie, to by se muselo také krátit, ale je nutná konzultace s FÚ?
Jak to bude v případě ztráty s přehledy SP a ZP?
Moc děkuji a doufám, že jsem to napsala srozumitelně
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ vedlejší-výdaje převyšují příjmy
« Odpověď #1 kdy: Listopad 27, 2011 »

Platby telefonnímu operátorovi, za energie, cenu notebooku a telefonu můžete uplatnit ve výdajích v takové výši, kterou jste schopni obhájit jako výdaj na dosažení příjmů. Konzultace na FÚ není nutná. Jestli to vypadá na ztrátu, tak uplatněte jen malou část ceny notebooku a telefonu, energie zatím nemusíte uplatňovat vůbec (uplatnění výdaje je právo, nikoliv povinnost). Pokud jste OSVČ hlavní, tak si ztrátou moc nepomůžete. Sice ji můžete odečíst v následujících 5 letech, ale to platí jen u daně z příjmů, odvody SP a ZP tím v následujících letech nesnížíte.

Pokud vyčíslíte ztrátu, tak ji uvedete do přehledů o příjmech a výdajích, v přehledu pro OSSZ bude daňový základ nula.  Odvedete pojistné z minimálního vyměřovacího základu.
IP zaznamenána

Danden

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25
OSVČ vedlejší-výdaje převyšují příjmy
« Odpověď #2 kdy: Listopad 28, 2011 »

Děkuji,
uvažuji ještě o výdajích procentem, možná by to vyšlo také výhodně, po odečtení slev.... Nemáme pohl. ani závazky. V tomto případě příjmy ze zaměstnání a z podnikání sčítám? FÚ potom nemá co kontrolovat, což pro klid možná stojí za to.
Ještě prosím, majetek, který byl pořízen před začátkem podnikání vložím v nulové ceně a udělám soupis? Jak ale potom rozliším dlouhodobý? Nebo se to týká např nářadí, na které potom uplatňuji spotřebu materiálu? V tomto trochu tápu:-(
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ vedlejší-výdaje převyšují příjmy
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 02, 2011 »

Promiňte, přehlédla jsem, že máte podnikání jako vedlejší činnost. Jako OSVČV vedlejší nemusíte odvádět pojistné z minimálního vyměřovacího základu. V tom případě bude vhodné uplatnit výdaje v takové výši, aby ztráta nebyla moc velká (případně jít pár korun do zisku, abyste si zbytečně neprodlužovali lhůtu pro doměření daně) abyste zbytečně nepřitahovali pozornost FÚ. Čím menší daňový základ (ve vašem případě zřejmě rozdíl příjmů a výdajů), tím menší pravděpodobnost, že vám vznikne povinná účast na důchodovém pojištění OSVČ, více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-a-nizky-zisk.php
 Čím menší rozdíl příjmů a výdajů, tím menší platba na zdravotní pojištění.

Nebo uplatníte výdaje procentem z příjmů (u řemeslné živnosti je to 80%) a FÚ nebude mít co kontrolovat. Co se týká důchodového pojištění, tam můžete být celkem v klidu.  Kdybyste měli příjmy 100 tis. Kč a uplatnili jste k nim výdaje 80 tis. Kč, pak za 10 měsíců podnikání (počítám i březen) činí průměrný měsíční daňový základ 2 tisíce Kč, což je hluboko pod hranicí povinné účasti na důchodovém pojištění OSVČ vedlejší. Za rok 2011 byste nedopláceli SP ani byste nemuseli v roce 2012 platit zálohy. Zaplatili byste zdravotní pojištění 1.350,- Kč (6,75% z rozdílu příjmů a výdajů). Výše daně z příjmů je individuální, záleží na osobních poměrech poplatníka, odvedete maximálně 15% daňového základu. Daňové základy z podnikání a ze zaměstnání se sčítají.

Pokud byste se rozhodli už od prvního roku podnikání uplatňovat výdaje procentem z příjmů, tak nebudete mít žádný obchodní majetek, nebude kam vkládat. Pokud povedete daňovou evidenci, tak u zásob pořízených před zahájením činnosti můžete uplatnit ustanovení § 5/7 ZDP a uplatnit v plné výši. Při stanovení vstupní ceny  hmotného majetku postupujte podle § 29 ZDP. Jestliže v dalším roce přejdete na uplatňování výdajů procentem z příjmů, tak povedete odpisy HM evidenčně (příslušné procento výdajů obsahuje veškeré výdaje spojené s dosažením příjmů, tedy i odpisy).
IP zaznamenána
Stran: [1]