Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DE, peněžní deník, atp.  (Přečteno 2315 krát)

April78

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
DE, peněžní deník, atp.
« kdy: Říjen 01, 2011 »

Dobrý den,

účetnictví znám prozatím spíše teoreticky, ale není to úplná neznámá, ale praxi jsem zatím nevedla, časem bych se účetnictví chtěla věnovat více, a někde se začít musí. Takže začínám vést kamarádce daňovou evidenci eshopu, plátce DPH, osobní automobil v soukr. vlastnictví. Eshop byl spuštěn v dubnu, z důvodu nedostatku času první souhrn DPH dělala odborná účetní, takže vytvořila první peněžní deník (původně jsem měla v plánu vést účetnictví, které mi přijde snazší, ale budiž), takže budu pokračovat v daňové evidenci. Nicméně mám pár nejasností ohledně výdajů a příjmů (náklady a výnosy mi prostě přijdou srozumitelnější :-)) potřebuji si tedy ujasnit, zda chápu pročtenou diskuzi správně.

1. silniční daň - na auto bude použit paušál na auto ve výši 4tis., předpokládám, že silniční daň (a placené zálohy) do tohoto paušálu nespadají, takže se eviduje jako výdaj pro základ daně?

2.  DPH a PHM - na pohonné hmoty se vztahuje výdajový paušál, nicméně DPH se může uplatnit? a to zápisem, kdy účtenka se zapíše jako výdaj nesnižující základ daně a DPH se uplatní dle účtenky? s tím, že majitelka bude muset vést knihu jízd. propočítává se ještě něco podle vedené knihy jízd? v jaké míře se mohou použít účtenky, musí odpovídat spotřeba x najeté kilometry množství tankování? pokud by se účtenky do výdajů nezapisovaly a neuplatňovala se tedy ani DPH předpokládám, že tratná na tom bude ona, nikoliv stát a není to chyba, za kterou by mohla být potrestána?

3. ve výpise z BÚ - poplatky za výběry kartou, lze zapsat do peněžního deníku jako výdej souhrnně ke konci měsíce?

no ještě se toho zřejmě dost objeví, ale děkuji za existenci fora a možnosti čerpat zde informace.

Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DE, peněžní deník, atp.
« Odpověď #1 kdy: Říjen 03, 2011 »

1. Do paušálu spadají PHM a parkovné při pracovních cestách. Zaplacená záloha na SD nemá s paušálním výdajem a dopravu nic společného, eviduje se jako daňový výdaj, při použití kráceného paušálu na dopravu se nekrátí.

2. Pokud chcete uplatňovat DPH z PHM, tak musíte umět obhájit, že jste přijatá zdanitelná plnění použili k uskutečnění svých ekonomických činností, důkazní břemeno je na vás, nejvhodnější bude kniha jízd, je otázkou, zda bude k uznání nároku na odpočet stačit. Měli byste vést záznamy o veškerém provozu vozidla a nárok na odpočet DPH uplatnit jen v částečné výši. Nejjednodušší je účtenky nezapisovat a DPH z PHM neuplatňovat. V daňové evidenci povinně evidujete pouze ty výdaje, které mají vliv na základ daně z příjmů. Pokud neuplatníte účtenky za PHM do daně z příjmů, tak je vůbec nemusíte evidovat (daňová evidence není účetnictví, ve kterém účtujete o všech účetních případech).

3. Ano.
IP zaznamenána

slunecnice

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 51
DE, peněžní deník, atp.
« Odpověď #2 kdy: Leden 03, 2012 »

Dobrý den,
převzal jsem účetnictví a v peněžním deníku je v pokladně částka s haléři (např. 10 324,87). Je možno se těchto haléřů nějak účetně zbavit a od nového roku účtovat v celých korunách? Jak to správně udělat? Děkuji!
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
DE, peněžní deník, atp.
« Odpověď #3 kdy: Leden 04, 2012 »

Dobrý den, nějaký halíř sem nebo tam neovlivní základ daně, roční základ daně se stejně zaokrouhluje, takže klidně udělejte interní doklad, jiné provozní výdaje, na - 0,87 nebo jiné příjmy z podnikání na 0,13 a je to v pořádku. Jana
IP zaznamenána
Stran: [1]