Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH a zásoby z EU (Polska)  (Přečteno 3444 krát)

JarinR

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
DPH a zásoby z EU (Polska)
« kdy: Květen 27, 2011 »

Dobrý den,

jsem neplátce DPH a vedu daňovou evidenci. Nyní, jelikož se kvapně blížím k limitu 326tis nakupu z EU (Polska), podávám přihlášku k DPH k 1.7.2011. Mám tu ale nějaké zásoby na skladě, které určitě neprodám. Co vím, tak si mohu zpětně odečíst daň na zásobách, ale mohu také zásoby pořízené z Polska (nakoupené s 23% polskou VAT), na které mám samozřejmě doklady? Pokud ano, odečítám 23% (polská DPH) nebo 20%?

Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH a zásoby z EU (Polska)
« Odpověď #1 kdy: Květen 28, 2011 »

Bohužel, polskou daň nelze odečíst. Snažte se zásoby polského zboží vyprodat, neboť v období, kdy budete plátcem, budete muset při prodeji odvést DPH i když jste si nemohl uplatnit nárok na odpočet.
IP zaznamenána

Ivanna

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 87
DPH a zásoby z EU (Polska)
« Odpověď #2 kdy: Červen 08, 2011 »

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Účtuji v s.r.o. - plátce DPH o přijaté faktuře za prodloužení AVG (SW). Faktura je ale od dodavatele z Kypru = CY. Na dokladu je uvedeno, že \"Osoba, která je příjemcem plnění, je povinna přiznat a zaplatit daň podle §108/2 zákona o DPH\". Fakturovaná částka je bez DPH. Jsme čtvrtletní plátci, faktura přišla 12.5.2011, takže se to projeví až v daň přiznání podaném k 25.7.2011.
Můžete mi, prosím, poradit, jak tuto daň přiznat?
1.) zda i na vstupu i na výstupu nebo pouze na výstupu
2.) v jakých částkách (fakturovaná částka je na 1941,- Kč), zda DPH přičtu (1941 + 20%) nebo odpočítám (20% z 1941)
3.) na kterých řádcích uvedu v přiznání?
Předem Vám moc děkuji. Ivana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH a zásoby z EU (Polska)
« Odpověď #3 kdy: Červen 09, 2011 »

1) Daň na výstupu v každém případě. Přijali jste službu, u které se podle § 9/1 ZDPH přechýlilo místo plnění do tuzemska a vy jako příjemci služby přiznáváte a platíte daň v tuzemsku (§ 108/1/b) ZDPH). Pokud přijatá služba slouží k uskutečnění vašich ekonomických činností, tak máte nárok i na odpočet na vstupu.

2) AVG vám fakturuje bez DPH, tedy pouze základ daně s tím, že si daň vypočítáte sami. K fakturované částce připočítejte 20% DPH.

3) Daň přiznáváte na řádku 5 (přijetí služby s místem plnění podle § 9/1 od ORD v JČS), nárok na odpočet uplatňujete na řádku 43.
IP zaznamenána

Ivanna

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 87
DPH a zásoby z EU (Polska)
« Odpověď #4 kdy: Červenec 18, 2011 »

Paní Zdeno, děkuji Vám za odpověď. Jen bych se ještě ráda zeptala, zda je nutno zasílat podobně jako souhrnné hlášení na finanční úřad nějaké hlášení a případně jakou formou. Nebo stačí jen klasické přiznání k DPH? Děkuji Vám předem. Ivana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH a zásoby z EU (Polska)
« Odpověď #5 kdy: Červenec 19, 2011 »

Stačí uvést v přiznání k DPH.
IP zaznamenána

Johny7

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25
DPH a zásoby z EU (Polska)
« Odpověď #6 kdy: Duben 07, 2013 »

Dobrý den, proforma faktura na platbu bankovním převodem za prodloužení licence AVG byla společností sídlící na Kypru vystavena koncem března 2013 a v tomtéž měsíci i uhrazena. Fakturu (daňový doklad) s nulovou DPH vystavila AVG eCommerce CY Ltd. začátkem dubna 2013. Jsem čtvrtletním plátcem daně z přidané hodnoty. Nárok na odpočet DPH na vstupu tak mohu uplatnit nejdříve za 2. čtvrtletí 2013 a zároveň ve 2. čtvrtletí 2013 (ne dříve) musím přiznat daň na výstupu? Děkuju.
IP zaznamenána

Johny7

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25
DPH a zásoby z EU (Polska)
« Odpověď #7 kdy: Duben 11, 2013 »

Dobrý den, vztahuje se na výše uvedený případ ustanovení § 24, odst. 1 ZDPH? - \"Povinnost přiznat daň při poskytnutí služby s místem plnění v tuzemsku osobou neusazenou v tuzemsku vzniká plátci nebo identifikované osobě, kterým je služba poskytnuta, ke dni uskutečnění zdanitelného plnění nebo ke dni poskytnutí úplaty, a to k tomu dni, který nastane dříve.\"

Patří tento doklad do přiznání k DPH na ř. 5 a 43 již za 1. čtvrtletí i přesto, že daňový doklad byl společností AVG vystaven a doručen až začátkem dubna? Nebo se mám řídit datem vystavení, resp. přijetí daňového dokladu a zahrnout jej na ř. 5 a 43 až za 2. čtvrtletí 2013? Na faktuře je uveden pouze způsob platby (bankovní převod), není na ni zmíněn datum splatnosti ani skutečnost, že již byla uhrazena. Při platbě jsem si bohužel neuvědomil končící čtvrtletí, kdybych pár dnů počkal, tento problém bych neřešil. Moc děkuju.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH a zásoby z EU (Polska)
« Odpověď #8 kdy: Duben 11, 2013 »

Uvedla bych v přiznání za 1. čtvrtletí 2013, úplata byla poskytnuta v březnu. Den vystavení daňového dokladu není podstatný. Pokud vznikla povinnost přiznat daň, tak vzniká i nárok na odpočet bez ohledu na to, zda máte v držení daňový doklad (podle § 73/1/b) lze nárok prokázat i jiným způsobem, ke dni případné kontroly už doklad máte).
IP zaznamenána
Stran: [1]