Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Úprava podle § 5 §23 - Přiznání k DPFO  (Přečteno 7126 krát)

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Úprava podle § 5 §23 - Přiznání k DPFO
« kdy: Březen 24, 2011 »

Dobrý den, paní Zdeno, vždy mi dobře poradíte, mám dotaz:

OSVČ je od 6.9.2010 v evidenci Úřadu práce, ale živnost přerušila na ŽÚ až dne 14.03.2011.

 1)  V Přehledech pro OSSZ a ZP budu počítat měsíce 01-09/2010
 2)  Úprava zvyšující, snižující rozdíl mezi příjmy a výdaji bude provedena ke dni 14.03.2011  ( pokud neobnoví činnost k datu podání Přiznání
                                                                                                                                         DPFO za rok 2011)
      tabulka C - příloha č.1 k Přiznání DPFO - celé proškrtnu, v roce 2010 k uvedeným skutečnostem nedošlo    



 Je moje úvaha správná ?
 Moc Vám předem děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Úprava podle § 5 §23 - Přiznání k DPFO
« Odpověď #1 kdy: Březen 24, 2011 »

Jestliže byla vedena na ÚP, tak musela oznámit přerušení činnosti alespoň na OSSZ. Oznámení na ŽÚ už není vyžadováno.

1) Musíte si zjistit, k jakému datu oznámil přerušení činnosti pojišťovnám. Pokud by oznámil přerušení k 31.8.2010, tak byste počítala jenom 8 měsíců.

2) Úprava má být provedena ke dni, který předchází skutečnému, nikoliv formálnímu přerušení činnosti. Tabulku E byste měli vyplnit v přiznání za rok 2010.

Pokud v roce 2011 nebude podnikat, tak nebude podávat přiznání.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Úprava podle § 5 §23 - Přiznání k DPFO
« Odpověď #2 kdy: Březen 26, 2011 »

Paní Zdeno, prosím poraďte, k výše uvedenému dotazu :
6.9.2010 uděláme \"čáru\", tabulka E = pohledávky - zvyšující, závazky - snižující, kam uvést  závazky, které nepatří to tabulky E = v případě
                                     úhrady by byly nedaňové ( vůči FÚ - DPP, DPH, pojistné ZP, OSSZ - za OSVČ...)
ve 12/2010 prodal nákl.vozidlo, které bylo obch.majetkem, DPH odvedeno 4.Q/2010. Jak z pohledu daně z příjmu? Jak provést k 6.9.2010 a jak po prodeji?Při prodeji vystavil klasickou fakturu pokračující v číselné řadě, s IČ ( DIČ samozřejmě), lze?    
Tabulka D - na konci zdaň.období - uvést nuly nebo stav k 6.9.2010 a z tohoto stavu pak údaje do tab.E ?
A poslední dotaz : teď v 03/2011 předčasně doplatil leasing nákl.vozidla, které využíval pro ekon.činnost a následně prodává, není            
                          dodržena podmínka zařazení do obch.majetku. Kdy dodanit uplatněné poměrné časové rozl., podmnka nebyla splněnav roce  
                          2011 , ale když nebude mít Př, Vý /2011, tak nebude mít co upravovat.Rok 2010 nemusíme teď uplatnit, ale kdy dodanit rok
                          2009?
                          A jak teď vystavit fakturu za tento prodej, klasická nebo nějaká kupní smlouva jen s DIČ ( plátcem zůstává) ?

Vím, že dotazů je více, ale je to pro mě nové.Budu Vám moc vděčná za rady.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Úprava podle § 5 §23 - Přiznání k DPFO
« Odpověď #3 kdy: Březen 26, 2011 »

Jen pro doplnění : OSVČ vede daňovou evidenci, vozidlo, které prodal 12/2010 bylo HIM
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Úprava podle § 5 §23 - Přiznání k DPFO
« Odpověď #4 kdy: Březen 27, 2011 »

Zkuste propočítat, kolik by dodaňoval za rok 2010, jestli by se mu nevyplatilo do konce března rychle obnovit činnost.

K prodeji NA: prodal obchodní majetek, příjem podle § 7 ZDP, zůstatková cena do výdajů.

Leasing bych nedodaňovala, dokud definitivně neukončí podnikání, tak stále vede daňovou evidenci, stále ještě má obchodní majetek (ten se přece nikam nevypařil, čeká na obnovení činnosti), do kterého auto zařadí a splní tak podmínky daňové uznatelnosti nájemného.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Úprava podle § 5 §23 - Přiznání k DPFO
« Odpověď #5 kdy: Březen 27, 2011 »

Jste moc hodná. Činnost nemá v úmyslu obnovit,  daň.základ bez dodanění je nízký, po odečtu 24 840 Kč = daň O.
Dodanění: závazky má mnohokrát vyšší než pohledávky, takže mu výjde ztráta. Nebylo mi jasné, jak s tím prodejem NA a Leasingem,
                když to bylo po 6.9.2010, to jste mi už poradila
Jen kdyby jste mi ještě poradila k těm tabulkám E, D
tab.E -  pohledávky a závazky, které by při úhradě byly daňové ( pohledávky bez DPH - zvyšující, závaz.bez DPH - snižující)
tab.D -  na konci zdaňovacího období- uvést závazky, které by při úhradě NEbyly daňové? Nebo všechny včetně tab.E?
Na ten prodej teď v 03/2011 ( předčasně ukončený dopl.leasing, zařadí do majetku) ? vystavit klas.fakturu jako OSVČ ? prodává majetek?
I když dopl., zařazení i prodej v době přerušení?

Moc děkuji za trpělivost, termín odevzdání přiznání se blíží a teprve se dozvídám skutečnosti, že od 09/2010 na ÚP, tak jako každý
rok klasika, někteří vše na poslední chvíli.Ale to určitě znáte.Proto jsem Vám za Vaše rady vděčná.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Úprava podle § 5 §23 - Přiznání k DPFO
« Odpověď #6 kdy: Březen 27, 2011 »

Děkuji pěkně za taková překvapení, také je v různých podobách znám:-) Asi mám štěstí, že se o mě jako první pokusí infarkt, takže nemám sílu mamlase ubít, zakousnout, či jinak sprovodit ze světa a tak jsem stále ještě na svobodě:-)

V tabulce D bych na konci období nechala jen ty závazky (případně pohledávky), které by při úhradě byly nedaňovými výdaji (příjmy). Daňové bych přestěhovala do tabulky E (bez DPH).

Předčasné odkoupení předmětu leasingu: jako první si propočítejte, zda byla splněna podmínka podle § 24/5/a) ZDP. Propočet: z ceny, za kterou auto koupila leasingová společnost, vypočítejte rovnoměrnými odpisy (za rok 2011započítejte 50% ročního odpisu) zůstatkovou cenu auta.

Pokud auto odkoupil za cenu stejnou nebo vyšší, než je vypočítaná zůstatková cena, tak můžete nechat uplatněné nájemné ve výdajích. Odkupní cena bude vstupní cenou pořízeného HM.

Pokud auto odkoupil za cenu nižší, než je vypočítaná zůstatková cena, tak se stane dříve uplatněné nájemné daňově neúčinným a v roce 2011 (kdy došlo k porušení podmínek) byste museli zvýšit základ daně o dříve uplatněné nájemné. Nemusíte zoufat, veškeré nájemné, které jste zaplatili do data ukončení smlouvy, zahrnete do vstupní ceny majetku podle § 29/1/a) ZDP.  

Při prodeji vystaví klasickou fakturu, prodává obchodní majetek. Do výdajů uplatní zůstatkovou (v tomto případě vstupní) cenu majetku. Z hlediska SP a ZP není prodej obchodního majetku považován za znovuzahájení samostatné výdělečné činnosti.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Úprava podle § 5 §23 - Přiznání k DPFO
« Odpověď #7 kdy: Březen 27, 2011 »

Paní Jaromíro, velice se omlouvám za chybné informace ohledně obchodního majetku v době přerušení činnosti. Jestliže podnikatel neobnoví činnost do termínu pro podání daňového přiznání, tak je obchodní majetek považován za vyřazený.  

Prodej NA v 12/2010 by tedy měl zdanit jako příjem podle § 10 ZDP. Zůstatkovou cenu možno uplatnit jako výdaj i v § 10.

Leasing: nesplní podmínku zařazení do OM, měl by dodanit dříve uplatňované nájemné. Dodanění se provádí v roce, ve kterém došlo k porušení podmínek, tedy v roce 2011. Auto by měl prodat jen na kupní smlouvu, nebude prodávat obchodní majetek, bude mít příjem podle § 10 ZDP.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Úprava podle § 5 §23 - Přiznání k DPFO
« Odpověď #8 kdy: Březen 28, 2011 »

Paní Zdeno,nemáte se proč omlouvat,můžu být ráda, že mi pomáháte, ale prosím ještě o trpělivost, tím že prodej NA v 12/2010 = Př § 10 mi vznikl problém, poraďte, jak by jste řešila :

Do 6.9.2010 obdržel nějaké zálohy( na účet- zál.fa nebyly-daňová evidence) na koupi tohoto NA, ale k převzetí =zdan.plnění došlo až 12/2010
12/2010 byla vystavena faktura s pořadovým č./2010, ne kupní smlouva, kde byly tyto zálohy odečteny, je to velký problém?Máme
stornovat a vystavit zpětně kupní smlouvu, kde by byly zálohy uvedeny?Ale to by zas měl problém odběratel.DPH z prodejní ceny bylo odvedeno 4.Q/2010, to by mělo být  v pořádku?Nevím, proč nevystavil hned fa a zálohy by byly část úhr.faktury,prý se jistil.
Zůstatková cena je vyšší než prodejní  ( 2 roky neupl.odpisy, byl nízký DZ),ale do výdajů dám jen do výše příjmů, protože se jedná o §10,
s textem \"prodej majetku do 5 let od vyřazení z OM\" ?
Ale to mě nebolí, vůbec si nevím rady, jak s těmi přijatými zálohami v době do 6.9.2010 = do přerušení,  vyloučit z příjmů § 7( i když přijato
v době, kdy nebyla činnost přerušena) a vše dát příjmy § 10 ? Byl by to velký průšvih nechat prodej podle §7?Asi ano,když ZC vyšší než
prodejní, že?
 
Moc Vám za všechny rady děkuji, už mě máte asi dost, ale prosím Vás, poraďte mi ještě.

Ještě se pro jistotu zeptám : při prodeji §10 (leasing) - plátcem zatím nepřestal být, takže bude ZD + DPH, uvede DIČ (IČ NE) a v Přiznání
                                          DPH vstup i výstup klasicky?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Úprava podle § 5 §23 - Přiznání k DPFO
« Odpověď #9 kdy: Březen 28, 2011 »

Fakturu s č./2010 bych nechala tak jak je, stejně musel pro účely DPH vystavit daňový doklad. U DPH bych nepřijala buzeraci podle § 4/4 ZDP, podle které (alespoň výkladově) nemá obchodní majetek. Pro účely DPH auto zkrátka zůstalo v OM, určitě je záměrně nevyřadil do osobního užívání (tam by byl odvod DPH ke dni vyřazení a z ceny obvyklé).

Přijaté zálohy na prodej HM do data přerušení činnosti bych nechala v § 7. V okamžiku přijetí byly zdanitelným příjmem podle § 7 ZDP. Do § 10 bych dala už jen doplatek a k němu zůstatkovou cenu majetku, ale pouze do výše příjmu. Jestli nepotřebujete do § 7 nahonit výdaje, tak bych tam v souvislosti s příjmem záloh žádné neuplatňovala (50% ročního odpisu, nebo část zůstatkové ceny).

Při prodeji auta na leasing bych postupovala tak, jak uvádíte.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Úprava podle § 5 §23 - Přiznání k DPFO
« Odpověď #10 kdy: Březen 28, 2011 »

Stále přemýšlím nad tím prodejem NA 12/2010, nebude problém s DPH? Při prodeji měla být kupní smlouva bez DPH?Odběratel byl plátce.
Ale v 12/2010 ještě nebylo známo, jestli do 1.3.2011 neobnoví činnost, dalo by se to použít jako argument a vše napravit nyní, když je to jasné?
Protože jak jsem pochopila, pokud by obnovil činnost do 1.4.2011, tak by se jednalo o prodej obch.majetku §7 bez dopadu na SP a ZP.  

Chtěla bych se Vám nějak odměnit, ale nevím jak, moc mi pomáhate.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Úprava podle § 5 §23 - Přiznání k DPFO
« Odpověď #11 kdy: Březen 28, 2011 »

Takže už jste mi vlastně odpověděla, než jsem poslala svoji další úvahu, přišla Vaše odpověď.

Paní Zdeno, veliké díky, strašně se mi tou poslední odpovědí úlevilo.Za všechny odpovědi ještě jedenkrát děkuji a přeji pěkný den
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Úprava podle § 5 §23 - Přiznání k DPFO
« Odpověď #12 kdy: Březen 29, 2011 »

Dobrý večer, paní Zdeno, už zase otravuji.
Chystám kupní smlouvu na ten \"leasing\"(jak jsme výše řešily), ale není mi jasné, jak vystavit pro účely DPH daňový doklad.Fakturu nemůže
vystavit, má přerušenou činnost. Poslouží jako daň.doklad kupní smlouva, kde budou náležitosti ? Napsat\"Kupní smlouva - daňový doklad\"? To je
asi blbost.Kupující je podnikatel, plátce, chce dát do účetnictví.
V přiznání k DPH nebudu muset vyplnit ř.47 a ř.51, že? Nezařadil, není OM, činnost přerušena.
Uplatněné DPH z leas.splátek( samozřejmě jen za dobu výkonu činnosti) zůstává nedotčené, mám pravdu?

Děkuji předem za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Úprava podle § 5 §23 - Přiznání k DPFO
« Odpověď #13 kdy: Březen 30, 2011 »

Dobrý večer, paní Jaromíro.
Daňový doklad může mít jakoukoliv podobu, hlavně musí mít všechny náležitosti podle § 28 ZDPH. Můžete například sepsat kupní smlouvu a k ní vystavit příjmový doklad, který bude mít náležitosti DD. Pokud by kupující podnikatel vyžadoval fakturu, tak bych mu ji vystavila.  Pojem faktura není v českém právním řádu nijak definován, můžete ji považovat jen za výzvu k úhradě, kterou může vystavit prakticky kdokoliv. Jen bych na fakturu neuváděla IČ prodávajícího.

Z pohledu DPH podle mého názoru auto nekupuje proto, aby je zařadil do hmotného majetku (podle zákona o daních z příjmů), ale za účelem dalšího prodeje, takže bych řádky 47 a 51 nevyplňovala. DPH z leasingových splátek za dobu výkonu činnosti zůstává nedotčené. DPH ze splátek po přerušení činnosti bych raději neuplatňovala, DPH z faktury za odkoupení auta ano.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Úprava podle § 5 §23 - Přiznání k DPFO
« Odpověď #14 kdy: Březen 31, 2011 »

Paní Zdeno, opět jste mi pomohla, moc děkuji.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2