Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: záloha na sil.daň  (Přečteno 1441 krát)

míraz

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
záloha na sil.daň
« kdy: Březen 03, 2011 »

V lednu 2010 jsem podal daň.přiznání k sil.dani za r.2009 a současně jsem uhradil plně, tj. celou zálohu na r.2010. Vlastním auto Octavii, nemám ho zahrnuté do majetku a občas ho používám ke služ.účelům. Až nyní jsem se ale dozvěděl, že na toto nové auto, zakoupené ( a reistrované v TP) v r. 2007 je úleva na dani (asi 48% - po dobu několika roků, pak se dále úleva na dani postupně snižuje).
Mám tedy dotaz: mohu požádat FÚ o vrácení přeplatku na sil.dani za r. 2010 a to jakým způsobem? Předpokládám, že v daň.přiznání za r.2010 použiji  výdaje 40% paušálem.
Dále jsem též přeplatil další zálohu na r.2011 (placenou v lednu 2011)- v tomto případě to mám už takto nechat a vyrovnání (snížení o úlevu na dani) budu vykazovat až při vyplňování daň.přizn. k silniční dani za r. 2011- tj. k 31.1.2012?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
záloha na sil.daň
« Odpověď #1 kdy: Březen 03, 2011 »

Zkuste podat dodatečné přiznání k dani silniční za rok 2010 a požádat o vrácení přeplatku s odůvodněním, proč žádáte. Nevím, zda FÚ žádosti vyhoví. Dodatečné přiznání na nižší daň jste dle nového daňového řádu oprávněn podat v případě, že vyšly najevo nové skutečnosti nebo důkazy, které nasvědčují tomu, že daň byla stanovena v nesprávné výši. Úleva na dani byla v době podání přiznání známá, takže žádná nová skutečnost nenastala (kromě toho, že jste o úlevě nevěděl).
Zálohu na rok 2011 vyúčtujete až v přiznání k dani silniční k 31.1.2012. V přiznání si uplatníte snížení sazby daně, vypočítáte daň a přeplatek buď necháte na další zálohu, nebo si požádáte o jeho vrácení. Tam bude vrácení přeplatku bez problémů.
IP zaznamenána
Stran: [1]