Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: zdravotní a soc. při vedlejší OSVČ, když nastala nemoc  (Přečteno 1598 krát)

helena2009

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, když bych měla OSVČ vedlejší při zaměstnání, a onemocněla- jak by to bylo? Musela bych si platit zdrav. a soc sama a dostávala bych nemocenskou?
děkuji
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
zdravotní a soc. při vedlejší OSVČ, když nastala nemoc
« Odpověď #1 kdy: Únor 24, 2010 »

Pokud si neplatíte nemocenské jako OSVČ,tak nemáte nárok ani čerpat nemocenskou.Pokud by jste platila nemocenskou jako OSVČ,tak čerpáte jak ze zaměstnání,tak jako OSVČ.Se zdravotním pojištěním a důchodovým pojištěním to nemá nic společného.
Nemocenské u OSVČ je dobrovolné a nejnižší částka je 56.-Kč (za rok 2009) ale důležité je,že platíte 3 měsíce a až po té máte na nemocenské nárok a také musíte platit vždy do 20 dne za předcházející měsíc.Jak se jednou opozdíte,tak z tohoto nemocenského vypadnete a musíte se znovu přihlásit a naskočíte zase až za 3 měsíce.Je to na rozhodnutí každého.OSVČ nemá nárok na nemocenské ( i když si ho platí) prvních 14 dní nemoci,takže záleží na tom,o jakou nemoc se jedná.Pokud by to bylo dlouhodobé,tak se i vyplatí nemocenské platit,ale kdo ví,co nás potká,že.
IP zaznamenána

simic

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
zdravotní a soc. při vedlejší OSVČ, když nastala nemoc
« Odpověď #2 kdy: Září 25, 2010 »

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, nastoupila jsem 1.09.2010 do zaměstnání a zároveň si otevřela živnost a zaplatila SPa ZP a pojištění pro nemoc, ke které jsem se přihlásila do 8 dnů.Jak by to bylo, kdybych musela jít příští měsíc na nemocenskou a ukončila na konci měsíci pracovní poměr. Byl by rozdíl pokud by to byla vedlejší činnost a hlavní činnost?Jak dlouho bych čekala na nemocenskou?Děkuji
IP zaznamenána

vasill

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
zdravotní a soc. při vedlejší OSVČ, když nastala nemoc
« Odpověď #3 kdy: Září 28, 2010 »

Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat,od1.8.2010 jsem začal podnikat.platím si ZP.SP plus pojištění pro nemoc, ke které jsem se přihlásil do 8 dnů. 1000 korun jsem zaplatil následující měsíc  do 20 dne.
Kdybych onemocněl 30.9 mám nárok  na nemocenskou a s čeho by mi ji vypočítali a jaka by byla jeho denní výše.
IP zaznamenána
Stran: [1]