Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Datum zahájení činnosti  (Přečteno 6518 krát)

Danuše

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Datum zahájení činnosti
« kdy: Září 23, 2010 »

Jsem zaregistrovaná na ÚP, nyní jsem si vyřídila ŽL na hostinskou činnost. Máme totiž chatu na horách, kterou chci začít provozovat jako penzion.
Můj dotaz je: Co to vlastně je Datum zahájení činnosti? Můžu si ten datum zvolit libovolně? Nebo až budu mít nějaký příjem? Nebo co je vlastně
rozhodující? Jakmile zahájím činnost, musím se ihned přihlásit k placení zdrav. a soc. pojištění a odhlásit se z registrace ÚP.
Jde mi o to, že máme sice dům, mám i ŽL, ale provozovat penzion budu tak nejdříve v zimě. Teď žádné příjmy nemám. Děkuji za vaší odpověď.D
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Datum zahájení činnosti
« Odpověď #1 kdy: Září 27, 2010 »

Datum zahájení činnosti by měl odpovídat dni faktického zahájení samostatné výdělečné činnosti. Například podle VZP se za zahájení činnosti považuje okamžik, kdy začnete vykonávat činnosti s cílem mít příjem, například přijetí objednávky, uzavření smlouvy o dílo, vystavení faktury, nebo pohyb na účtu. Osobně jsem nezažila (ani neslyšela), že by pojišťovny zkoumaly, kdy jste začala vyvíjet nějaké aktivity, nebo kdy jste měla první příjem. Zahájení činnosti bych oznámila až při otevření penzionu.
IP zaznamenána

janahra7

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Datum zahájení činnosti
« Odpověď #2 kdy: Březen 17, 2011 »

Dobrý den, získala jsem ŽL - vedlejší činnost. Chtěla jsem se zeptat zda datum zahájení činnosti (objednávka, vystavení fa, pohyb na účtě) platí i pro nahlášení na finančním úřadě nebo jestli se lhůta pro přihlášení počítá od data vydání ŽL?  Myslím si, že platí pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení. Ale nejsem si jistá, jestli platí i pro FÚ. Předem děkuji za odpověď. JH
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Datum zahájení činnosti
« Odpověď #3 kdy: Březen 17, 2011 »

Lhůta pro registraci na FÚ se odvíjí ode dne získání živnostenského oprávnění (§ 125/1 daňového řádu, loni stejná úprava zákonem o správě daní a poplatků). Daňovou registraci (a oznámení pojišťovnám) zařídí živnostenský úřad, pokud vyplníte i části B, C a D jednotného registračního formuláře.
IP zaznamenána

janahra7

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Datum zahájení činnosti
« Odpověď #4 kdy: Březen 17, 2011 »

Moc děkuji za rychlou odpověď.
IP zaznamenána

Gaabriela

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Datum zahájení činnosti
« Odpověď #5 kdy: Srpen 22, 2012 »

Dobry den, jsem zamestnana a na rodicovske dovolene, nyni jsem si zridila ZL na vedlejsi cinnost, ale fakticky jsem jeste cinnost nezahajila. Pokud tomu rozumi spravne tak se musim do 30ti dnu od ziskani ZL nahlasit na FU, a do 8 dnu od zahajeni cinnosti se nahlasit na zdravotni pojistovne a sprave socialniho zabezpeceni? Dekuji za odpoved GH
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Datum zahájení činnosti
« Odpověď #6 kdy: Srpen 22, 2012 »

FÚ: přihláška k registraci do 30 dnů od získání živnostenského oprávnění. Daňová registrace je součástí Jednotného registračního formuláře, který jste vyplňovala na ŽÚ. Pokud jste vyplnila část B, tak už máte registrační povinnost splněnou.

ZP: oznámení do 8 dnů od faktického zahájení činnosti.

OSSZ: oznámení nejpozději do 8. dne měsíce, který následuje po měsíci faktického zahájení činnosti.
IP zaznamenána

Gaabriela

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Datum zahájení činnosti
« Odpověď #7 kdy: Srpen 23, 2012 »

Děkuji za rychlou a srozumitelnou odpověď.
IP zaznamenána
Stran: [1]