Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zahájení podnikání při nemoci  (Přečteno 1305 krát)

davef

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Zahájení podnikání při nemoci
« kdy: Srpen 26, 2012 »

Dobrý den,

prosím o radu v mé situaci, pročítal jsem mnoho témat, ale stále v tom trochu tápu. Jsem zaměstnán na dobu neurčitou, od 1.11.2011 jsem v dlouhodobé pracovní neschopnosti s tím, že mi bude přiznán invalidní důchod 2. nebo 3. stupně, poté mi bude ukončena pracovní neschopnost (dle zákona do 30 dnů) a také pracovní poměr dohodou (vše do 1.11.2012 ). Nyní bych chtěl zahájit OSVČ činnost (na již několik let pozastavený živnostenský list), jedná se o činnost, kterou jsem po zdravotní stránce schopen vykonávat. Můžu začít podnikat, pokud jsem v zaměstnaneckém poměru a zároveň v pracovní neschopnosti? Jednalo by se tedy o vedlejší činnost při trvalém pracovním poměru, která by později přešla v činnost při invalidním důchodu. Další problém vidím v jiném místě provozovny než je místo léčení, kde bych mohl být pouze o vycházkách. Pracovní neschopnost se posuzuje pro každou činnost zvlášť, takže jestli to všechno chápu, vše záleží na tom co mi umožní můj ošetřující lékař? Délku a čas vycházek a to, jestli se současná pracovní neschopnost vztahuje pouze k trvalému pracovnímu poměru a ne k podnikání.

Mockrát děkuji
IP zaznamenána

ivzez

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 72
Zahájení podnikání při nemoci
« Odpověď #1 kdy: Srpen 27, 2012 »

Rozumíte tomu správně. Budete-li dodržovat léčebný režim a dobu vycházek, můžete podnikat i v době nemoci.

Pozor jenom na to, že pokud je obor Vaší činnosti shodný s oborem, v němž působí Váš zaměstnavatel, musíte si před obnovením činnosti vyžádat písemný souhlas zaměstnavatele.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zahájení podnikání při nemoci
« Odpověď #2 kdy: Srpen 28, 2012 »

S obnovením živnosti bych asi příliš nespěchala. Může se stát, že posudkový lékař vezme tuto činnost v potaz při posuzování míry poklesu pracovní schopnosti.
IP zaznamenána
Stran: [1]