Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: VYSTAVOVÁNÍ FAKTUR CIZINCI V ČR  (Přečteno 1159 krát)

jancovka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
VYSTAVOVÁNÍ FAKTUR CIZINCI V ČR
« kdy: Srpen 24, 2010 »

Re: Jaké sazby DPH?Dobrý den,
ráda bych se zeptala na správnost vystavování faktur.
Můj přítel podniká v ČR, ale je zapsán v Německu, kam odvádí daně, má německé DIČ a český bankovní účet. Nejsem si ale jistá, jak mám vystavit fakturu českému klientovi, který není plátce DPH. Mám mu vystavit fakturu s DPH 19%, což je německá sazba a klient se poté své daně zpětně domůže přes český finanční úřad a nebo mám vystavit jen čistou částku bez DPH?
Děkuji za pomoc a vysvětlení.

Jana K.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
VYSTAVOVÁNÍ FAKTUR CIZINCI V ČR
« Odpověď #1 kdy: Srpen 28, 2010 »

Při vystavování daňových dokladů se musíte řídit německým zákonem o DPH.

Pokud je koncipován stejně, jako český zákon, tak bude hrát roli, zda vystavujete fakturu za zboží, nebo služby a také kdo je odběratelem. Pokud jde o služby, pak se místo plnění určuje buď podle základního pravidla (v českém zákoně najdete v § 9 ZDPH), nebo podle zvláštních pravidel, uvedených v § 10 ZDPH. Při poskytnutí služby osobě povinné k dani (českému podnikatelskému subjektu bez ohledu a to, zda je plátcem DPH) je místo plnění v ČR. V tom případě byste fakturovali bez DPH a objednateli vznikne povinnost registrovat se k DPH a odvést daň.
Pokud jde o zboží, pak českému plátci (ověřte si jeho DIČ) fakturujete bez DPH, neplátcům s německou daní.

Upozorňuji, že takto bych řešila fakturaci podle českého zákona, německý zákon může upravovat zdanitelná plnění i místo plnění (kdo a kde odvede DPH) odlišně.
IP zaznamenána
Stran: [1]