Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVC, auto mimo MO, platce DPH  (Přečteno 2392 krát)

svopex

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
OSVC, auto mimo MO, platce DPH
« kdy: Březen 22, 2010 »

Jsem OSVC, auto mam mimo MO, jsem platce dph.

Vedu si knihu jizd.

Pro odpocet dph mam pouzit základní náhradu 3,90 za každý kilometr + náhrady za pohonné hmoty podle MF a z toho vypocitat zpetne DPH nebo
pouzit skutecne naklady (pohonne hmoty, servisni naklady) a toto pouzit pro vypocet dph?

Je mi jasne, ze vse musim udelat v pomeru soukrome jizdy ku jizdam pro podnikani.
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
OSVC, auto mimo MO, platce DPH
« Odpověď #1 kdy: Březen 22, 2010 »

Pokud nemáte auto zahrnuté v majetku,uplatníte náhradu za pohonné hmoty a základní náhradu 3,90 za km.Žádné DPH si uplatnit nemůžete.V základní náhradě jsou zahrnuty veškeré opravy,údržba a pod. a bez možnosti odpisu.
Skutečné výdaje - phm,opravy,údržbu,odpisy pouze u auta vloženého do majetku a v tomto případě je možný odpočet DPH jak z phm,oprav,náhradních dílů a pod.
IP zaznamenána

Louvarová Eva

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 27
OSVC, auto mimo MO, platce DPH
« Odpověď #2 kdy: Srpen 19, 2010 »

Dobrý den. pročítám otázky a odpovědi ohledně auta a DPH , které není zahrnuto v obchodním majetku a narazila jsem na dvě různé odpovědi na stejnou otázku. Je to pro mě aktuální, moc ráda bych Vás touto cestou požádala ještě jednou o shrnutí celého problému. OSVČ používá auto k podnikání, které není zahrnuto v OM, vede knihu jízd, doloží doklady o nákupu PHM . Za ujetý km může uplatnit do nákladů 3,90 Kč za opotřebení vozu a jak to bude s DPH, když má doložené doklady o skutečně spotřebě PHM- nechce použít paušál.
1. Nebude uplatňovat odpočet DPH a bude se řídit průměrnou cenou PHM
2. Může uplatnit odpočet DPH a bude na základě knihy jízd dokládat doklady o skutečné spotřebě PHM.
Děkuji .
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVC, auto mimo MO, platce DPH
« Odpověď #3 kdy: Srpen 24, 2010 »

1. Tento postup bude bez problémů, řešíte jenom daň z příjmů. U auta nevloženého do OM uplatníte základní sazbu náhrady 3,90 Kč (pokud jste si v minulosti na toto auto neuplatňovali odpisy HM, nebo leasing) + NÁHRADU za spotřebované PHM. Náhradu vypočítáte: průměrná spotřeba vozidla dle TP * cena PHM. Cenu PHM použijete buď vyhlášenou (nemusíte mít doklady o nákupech PHM), nebo pro výpočet náhrady použijete cenu doloženou (z dokladu o nákupu PHM v době konání pracovní cesty). Druhá možnost je pracnější.

2. Na otázku uplatňování DPH z PHM u auta, které není vloženo do OM, existují dva zcela odlišné názory:
a) nelze uplatňovat nárok na odpočet z PHM, neboť auto není vloženo do OM
b) lze uplatnit nárok na odpočet, neboť zákon o DPH neukládá žádnou podmínku vložení do OM, pouze prokázání, že PHM byly spotřebovány v souvislosti s ekonomickou činností plátce.
Osobně se přikláním k bodu b), ovšem jednoznačnou a věrohodnou odpověď a vám dá pouze daňový poradce.
IP zaznamenána
Stran: [1]