Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Podnikani v CR plus brigada v cizine  (Přečteno 2670 krát)

PavlaPavla

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Podnikani v CR plus brigada v cizine
« kdy: Srpen 02, 2010 »

Dobry den, rada bych se optala na jeden dotaz. Podnikam v cr necely rok. Mam obchod s detskym textilem a nejsem platce DPH. Mam v obchode prodavacku na plny uvazek a ted jsem se rozhodla na par mesic vydat do Britanie kde jsem predtim tri roky zila. Mohla byste mi poradit jakou mam povinost? Budu i nadale platit socialni a zdarvotni za sebe v CR a v Britanii bych mela opet pracovat v rodine , takze to nejni prace ktera se hlasi na urady v Britanii. Je to v podstate pomoct matce s detmi a bydlet budu u nich v dome a prakticky si budu vydelavat kapesne. Co bych mela podniknout abych nemela zpetne nejake problemy s urady? Mohu proste odjet a nechat prodavacku [odpovedna vedouci] na krame. Staci to nebo se musim nekde nahlasovat , ze se za timto ucelem chystam do ciziny a budu muset  odvadet nejake poplatky? Predtim jsem tu byla jako chuva tri roky a nikde jsem nic platit nemusela, jen pojisteni,ale ted je to komplikovanejsi kvuli memu podnikani. Myslite, ze byste mohla poradit prosim? Pokud je to moc komplikovane, tak se nezlobte, ze jsem obtezovala. Hezky den preji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Podnikani v CR plus brigada v cizine
« Odpověď #1 kdy: Srpen 02, 2010 »

Jestliže vám v ČR poběží živnost, tak budete i nadále platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění jako OSVČ, jako kdybyste podnikala (a odvádět pojistné za zaměstnance). Podle mého názoru nemusíte nikde nic hlásit, zkrátka se sbalíte a odjedete:-)

Ve Velké Británii by vám měl platit evropský průkaz zdravotního pojištění (kartička, kterou se prokazujete u lékaře u nás). Nevím, jestli je toto základní pojištění dostatečné, možná si navíc sjednáte nějaké cestovní zdravotní pojištění u nás, nebo se pojistíte v UK, ale to už určitě znáte z předchozího pobytu.

Co se týká daně z příjmů, tam si nemusíte dělat žádné starosti. Příjmy au-pair nejsou předmětem daně z příjmů _ vizte § 3, odst. 4, písm. e) zákona o daních z příjmů.
IP zaznamenána

PavlaPavla

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Podnikani v CR plus brigada v cizine
« Odpověď #2 kdy: Srpen 03, 2010 »

Dekuji Vam moc za rychlou odpoved, velice jste mi pomohla. Takze i nadale mohu provozovat zivnost v Cr napsanou na sebe a nemusim resit nejake prepisovani na druhou osobu abych se vyhla nejakym poplatkum ci tak. Dekuju moc, to jsem potrebovala vedet. Dekuji za tak skvele stranky co provozujete. Jeste jeden dotaz prosim, prodavacka ktera tam bude je moje svagrova, coz samozrejme neni podstatne,ale ona je studentka vysoke skoly tudiz za ni plati socialni a zdravotni stat , takze to znamena , ze ja nebudu muset ? Nebo jak to v takovemto pripade probiha? Nahlasim ji jako zamestnance na plny uvazek a co za ni tedy budu platit , kdyz soc. a zdrav. z ani plati stat? Dekuji moc. Nejsem zbehla v tomto odvetvi a u nas na urade se poradne moc nedozvite, stale me preposilaji k nekomu jinemu a v podstate sem se nic moc nedozvedela. Dekuji mockrat za Vasi ochotu. Hezky den.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Podnikani v CR plus brigada v cizine
« Odpověď #3 kdy: Srpen 03, 2010 »

Pokud se švagrová vejde do 150 odpracovaných hodin za kalendářní rok, tak by stačila dohoda o provedení práce, ze které se nemusí odvádět zdravotní, ani sociální pojištění, pouze daň z příjmů. Více ke zdaňování DPP s podepsaným, nebo nepodepsaným prohlášením k dani najdete zde:
http://www.jakpodnikat.cz/brigady.php
Měla byste povinnosti pouze vůči finančnímu úřadu, více zde: http://www.jakpodnikat.cz/povinnosti-zamestnavatele.php


Druhou možností je uzavření dohody o pracovní činnosti, která ve většině případů podléhá odvodům zdravotního a sociálního pojištění, více zde: http://www.jakpodnikat.cz/dohoda-pracovni-cinnosti.php Pak byste se musela registrovat jako zaměstnavatel na OSSZ a u zaměstnancovy zdravotní pojišťovny, každý měsíc odvádět pojistné a posílat přehledy. Vzhledem k tomu, že je za studentku plátcem pojistného TAKÉ stát, nemusíte odvádět zdravotní pojištění z minimálního vyměřovacího základu, ale jen ze skutečného výdělku. Sociální pojištění se odvádí podle výše příjmů.

Třetí možností je uzavření pracovního poměru. Tam je také povinností až nad hlavu, hodně důležitých informací najdete například zde: http://www.vyplata.cz/zamestnavatel/zpusobyzamestnani.php
Nevím, jestli si vzpomenu na vše, ale zkusím vyjmenovat:
uzavřít pracovní smlouvu
registrace k dani z příjmů ze závislé činnosti na FÚ, pak každý měsíc odvádět zálohovou (pokud nějaká záloha vyjde), nebo srážkovou daň
registrace zaměstnavatele u OSSZ
přihlášení zaměstnance u OSSZ
pak každý měsíc odvádět pojistné na SP a posílat přehled o vyměřovacích základech
registrace zaměstnavatele u zaměstnancovy ZP
přihlášení zaměstnance u jeho ZP
pak každý měsíc odvádět pojistné na ZP a posílat přehled o vyměřovacích základech
přihlášení zaměstnavatele u Kooperativy k platbám zákonného pojištění odpovědnosti, pak každé čtvrtletí odvádět pojistné
IP zaznamenána

PavlaPavla

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Podnikani v CR plus brigada v cizine
« Odpověď #4 kdy: Srpen 04, 2010 »

Mockrat vam dekuju za veskerou pomoc. Opravdu mi to veliice pomohlo. Dekuju
IP zaznamenána
Stran: [1]