Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: faktury za služby do USA / plátce DPH  (Přečteno 13907 krát)

sylvaf

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
faktury za služby do USA / plátce DPH
« kdy: Květen 27, 2010 »

Dobrý den,
od února jsem nově plátcem DPH (poskytuji služby v rámci EU). Jak postupovat u klientů z USA a jiných třetích zemí?
Mají faktury do USA obsahovat DPH? Přiznávám pak daň, nebo se DPH třetích zemí netýká?
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
faktury za služby do USA / plátce DPH
« Odpověď #1 kdy: Červen 01, 2010 »

Záleží na druhu poskytované služby. Pokud zákon o DPH neurčuje místo plnění v tuzemsku (například služba spojená s nemovitostí, která se nachází v tuzemsku), tak se místo plnění přechyluje za objednatelem do 3. země a vy fakturujete bez DPH. Nebudete přiznávat DPH, ale přiznáte se k poskytnutí služby na řádku č. 25 přiznání k DPH.
IP zaznamenána

sylvaf

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
faktury za služby do USA / plátce DPH
« Odpověď #2 kdy: Červen 02, 2010 »

Děkuji za odpověď. Jde o překlady textů a firemních videí - místo plnění mi tedy není jasné, texty jsou firemní a videa pro pobočky firmy ve světě, tedy v EU. Platby však provádí sídlo firmy v USA.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
faktury za služby do USA / plátce DPH
« Odpověď #3 kdy: Červen 02, 2010 »

Pokud poskytujete překladatelské (či tlumočnické) služby osobě povinné k dani (tedy podnikatelskému subjektu), tak určujete místo plnění podle základního pravidla, uvedeného v § 9/1 zákona o DPH. Místo plnění se přechyluje za příjemcem služby. Jestliže si službu objednala centrála v USA, tak se místo plnění přechyluje do 3. země. Pokud byste poskytovala službu provozovně, kterou má odběratel umístěnou v jiné zemi, než kde je usídlen (videa by si např. objednala pobočka), tak je místo plnění tam, kde je umístěna provozovna.
Kdybyste poskytla překladatelskou službu do 3. země osobě nepovinné k dani (nepodnikatelskému subjektu), pak je také místo plnění ve 3. zemi.

Daňový doklad vystavujete podle § 33 ZDPH. Podle písmene j) máte napsat odkaz na příslušné ustanovení ZDPH, podle kterého je místo plnění mimo tuzemsko. Pokud poskytujete službu podnikatelskému subjektu (je jedno, jestli je z  EU, nebo ze 3. země), tak podle § 9/1. Pokud poskytnete službu osobě nepovinné k dani ze 3. země, tak podle § 10h/c. Kdybyste poskytla službu osobě nepovinní k dani do EU, tak budete fakturovat s českou DPH, jako kdybyste ji poskytla českému odběrateli. Při fakturaci do 3. země neuvádíte na fakturu sdělení podle písmene k).
IP zaznamenána

sylvaf

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
faktury za služby do USA / plátce DPH
« Odpověď #4 kdy: Červen 03, 2010 »

Děkuji moc, poperu se s tím ;-)
IP zaznamenána

Tomáš

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
faktury za služby do USA / plátce DPH
« Odpověď #5 kdy: Listopad 01, 2010 »

Dobry den, prosim jak s mistem plneni ve treti zemi (napr. USA) v pripade prekladu souvisi §9? Tedy, v USA zadna DPH neexistuje, jak mohu posoudit, zda je dana osoba povinna k dani ci nikoli? Rozumi se povinnosti k dani podnikatelska cinnost?
Tak ci tak, opravdu je v pripade poskytnuti prekladu do USA soukrome osobe misto plneni ve 3. zemi? § 9/2 rika: \"Místem plnění při poskytnutí služby osobě nepovinné k dani je místo, kde má osoba poskytující službu sídlo nebo místo podnikání.\" - tedy preklad od prekladatele se sidlem v CR pro soukromou osobu v USA by mel byt prekladatelem ve fakture zdanen 20% DPH? Pokud ne, jaky paragraf tuto povinnost rusi?
Dekuji!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
faktury za služby do USA / plátce DPH
« Odpověď #6 kdy: Listopad 01, 2010 »

Osoba povinná k dani = jakákoliv (právnická, fyzická) osoba, která kdekoliv na světě uskutečňuje ekonomickou činnost. Definici ekonomické činnosti najdete v § 5/2 zákona o DPH. Za osobu povinnou k dani se tedy považují tuzemské osoby, osoby z jiných členských států EU, nebo osoby ze třetích zemí, které uskutečňují ekonomickou činnost.

Při poskytnutí překladatelské služby osobě nepovinné k dani dle mého názoru postupujete podle § 10h/c) zákona o DPH.

Upozorňuji, že jste v diskusním fóru, které slouží k výměně názorů, nikoliv v daňové poradně.
IP zaznamenána

Lioness

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
faktury za služby do USA / plátce DPH
« Odpověď #7 kdy: Leden 18, 2011 »

Dobrý den,

chtěla bych navázat na tuto diskusi.

Poprvé vystavuji fakturu do třetí země. Jsem plátcem DPH a vedu DE (což ale asi není podstatné). Na FÚ mě potvrdili, že faktura bude bez DPH. Jedná se o služby - zpracování technické dokumentace pro strojní zařízení.

Vzhledem k tomu, že se jedná o Indii nejsem schopná zjistit jestli oni odváději nějaké DPH, ale jak jsem si pročetla vaše komentáře tak pokud se jedná o firmu - společnost, bude to osoba povinná k dani.

Jde mě o dvě věci především o ten dovětek: Na fakturu uvedu stejně jako při fakturovaní stejné služby v rámci EU větu?
Poskytnutí služby je osvobozené od daně z přidané hodnoty dle § 9 odst.1 zákona 235/2004 Sb. ze dne 22.4.2004 o dani z přidané hodnoty v platném znění. Místem plnění služby je Indie. ................. Nikde se nemůžu dopátrat jaký je to paragraf a každý mě říká něco jiného a já se kloním k této variantě.

Druha věc: Na faktuře má být identifikační číslo firmy, které dodávám. Bohužel na jejich objednávce nic takového nemají. Musím trvat na tom, ať mě nějaké číslo dají?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
faktury za služby do USA / plátce DPH
« Odpověď #8 kdy: Leden 18, 2011 »

Text jako při poskytnutí služby v rámci EU (místo plnění se přesouvá mimo tuzemsko podle § 9/1 ZDPH), ale nepíšete sdělení, že daň je povinen přiznat a zaplatit příjemce služby. Řada třetích zemí DPH nemá, Indie (tuším) také ne. Zřejmě nebudou mít ani daňová identifikační čísla, takže z nich stejně nic nevyrazíte.
IP zaznamenána

phainomen

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
faktury za služby do USA / plátce DPH
« Odpověď #9 kdy: Březen 06, 2012 »

Dobrá, DPH při fakturaci služeb do třetích zemí je vyřešeno, ale já mám návazný dotaz, jestli náhodou při poskytnutí služby osobě v třetí zemi, která tam není povinná k dani, náhodou nemám povinnost se registrovat jako plátce právě v té dané třetí zemi. Řečeno jednoduše: prodám-li službu (např. elektronicky poskytovanou službu jako hudbu nebo něco podobného) koncovému zákazníkovi v U.S.A., nemám náhodou povinnost registrovat se jako plátce DPH nebo jiné podobné daně (v USA tomu neříkají DPH) právě v U.S.A.?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
faktury za služby do USA / plátce DPH
« Odpověď #10 kdy: Březen 06, 2012 »

Případná povinnost registrace se řídí legislativou příslušného státu.
IP zaznamenána
Stran: [1]