Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2] 3

Autor Téma: paušální výdaje za auto (DE)  (Přečteno 24211 krát)

radek147

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
paušální výdaje za auto (DE)
« Odpověď #15 kdy: Říjen 04, 2012 »

Dobrý den,

pročítal jsem všechny diskuze, týkající se daně k OA, které je používáno k podnikání. Bohužel jsem ale nenašel kompletní odpověď na můj problém, který je. Vedle HPP, který je mým hlavním příjmem také od roku 2010 podnikám na OSVČ (nejsem plátce DPH) a v rámci podnikání používám také osobní automobil, který není psán na mě ale mám od 1.1.2012 podepsanou smlouvu o pronajmu. Problém je však v tom, že jsem se nepřihlásil k uhrazení silniční daně (účetní mě na možnost odpočtu 4000kč/měs. upozornila až nyní). Otázky jsou:
1. můžu se přihlásit k uhrazení silniční daně až nyní a jelikož mám smlouvu o pronájmu automobilu od 1.1.2012 a podnikám již od roku 2010 můžu si od ledna také do účetnictví zahrnout odpočet 12*4000kč?
2. automobil byl v 10 měsíci přestavěn na LPG a podle zákony bych za něj nemusel platit silniční daň? Jak mám postupovat v tomto případě?
3, pokud jsem dohledal správně, vzhledem k obsahu automobilu do 1500ccm je silniční daň 2400Kč/ročně.

Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Bstána

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
paušální výdaje za auto (DE)
« Odpověď #16 kdy: Říjen 05, 2012 »

Citace: Zdena
Podle mého názoru můžete (ale nemusíte) provést korekci původního odpočtu na ř.45 v posledním daňovém přiznání za rok 2012. V přiznání za 1. Q 2012 (za leden 2012) jste uplatnili pouze 80% DPH, nyní si douplatníte ještě 13%. Tím upřesníte poměrný koeficient na 93% a k tomuto koeficientu budete poměřovat skutečné využití auta v dalších 4 letech. V následujících letech budete upravovat vždy jen pětinu uplatněného nároku na odpočet.

Nebo se s odpočtem nebudete nijak vypořádávat a necháte to být. V případě, kdy je ekonomické využití vyšší (o více než 10%), než jste původně předpokládali, máte možnost, nikoliv však povinnost provést úpravu odpočtu. Poměrný koeficient zůstane 80%.
Moc děkuji.Bstána
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje za auto (DE)
« Odpověď #17 kdy: Říjen 07, 2012 »

Citace: radek147
Dobrý den,

pročítal jsem všechny diskuze, týkající se daně k OA, které je používáno k podnikání. Bohužel jsem ale nenašel kompletní odpověď na můj problém, který je. Vedle HPP, který je mým hlavním příjmem také od roku 2010 podnikám na OSVČ (nejsem plátce DPH) a v rámci podnikání používám také osobní automobil, který není psán na mě ale mám od 1.1.2012 podepsanou smlouvu o pronajmu. Problém je však v tom, že jsem se nepřihlásil k uhrazení silniční daně (účetní mě na možnost odpočtu 4000kč/měs. upozornila až nyní). Otázky jsou:
1. můžu se přihlásit k uhrazení silniční daně až nyní a jelikož mám smlouvu o pronájmu automobilu od 1.1.2012 a podnikám již od roku 2010 můžu si od ledna také do účetnictví zahrnout odpočet 12*4000kč?
2. automobil byl v 10 měsíci přestavěn na LPG a podle zákony bych za něj nemusel platit silniční daň? Jak mám postupovat v tomto případě?
3, pokud jsem dohledal správně, vzhledem k obsahu automobilu do 1500ccm je silniční daň 2400Kč/ročně.

Děkuji za odpověď
1. K silniční dani se můžete přihlásit i zpětně. Pokud vedete účetnictví, tak uplatňujete paušální výdaj na dopravu až v daňovém přiznání. Jestli vedete daňovou evidenci, tak je celkem jedno, kam paušál zapíšete.

2. Zaplaťte silniční daň jen za měsíce 01 _ 10/2012, dál uplatníte osvobození.

3. Ano.
IP zaznamenána

Helap

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
paušální výdaje za auto (DE)
« Odpověď #18 kdy: Říjen 29, 2012 »

Dobrý den,
vedu DE a používám zkrácený paušál na auto 4000, které je ve SJM. Může manžel auto i nadále používat pro soukromé cesty nebo platí ta podmínka že se nesmí přenechat jiné osobě a můžu ho řídit jen já. Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
paušální výdaje za auto (DE)
« Odpověď #19 kdy: Říjen 29, 2012 »

Dobrý den
právě proto, že používáte krácený paušál, tak můžete přenechat vozidlo jiné osobě - manželovi.
IP zaznamenána

Johny7

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25
paušální výdaje za auto (DE)
« Odpověď #20 kdy: Březen 03, 2013 »

Dobrý den,

auto zařazené v OM je kompletně odepsáno, částečně se používá pro soukromé účely, silniční daň placena po celý rok. Dosud jsem uplatňoval skutečné výdaje. Uplatním-li nyní výdajový paušál 48000 Kč, dostanu se do ztráty, což nechci. Je možné si stanovit nižší měsíční paušální částku a za celý rok uplatnit např. pouze polovinu ze 48 tisíc? Daňové výdaje spojené s provozem vozidla je nutno krátit na 80 %. Týká se to i silniční daně?

Z hlediska DPH se nárok na odpočet má krátit u všech výdajů včetně nakoupených PHM v poměru soukromých a služebních jízd. V roce 2012 byla uplatněna daň na vstupu v plné výši dle daňových dokladů. Projde oprava v řádném přiznání za 1. čtvrtletí 2013? Jde o pár korun.

Paušál na auto bude součástí výdajů na řádku 102 daňového přiznání. Mám-li spolupracující osobu, předpokládám, že to, co vykážu na tomto řádku (včetně paušálu) rozdělím jako doposud na spolupracující osobu. Nebo se mýlím a paušál na auto nelze rozdělit na spolupracující osobu?

Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje za auto (DE)
« Odpověď #21 kdy: Březen 03, 2013 »

Paušální výdaj na dopravu můžete uplatnit třeba jen za 6 měsíců (uplatnění výdajů je právo, nikoliv povinnost). Při uplatnění kráceného paušálního výdaje na dopravu je nutné krátit i další výdaje, spojené s vozidlem, například opravy. Výdaje vynaložené v měsících, ve kterých neuplatním paušální výdaj na dopravu, bych nekrátila. Silniční daň se nekrátí.

Nárok na odpočet DPH se měl krátit vždy za každé zdaňovací období, u vás za čtvrtletí. Jestli jde o pár korun, tak bych opravila v 1. čtvrtletí 2013, úrok z prodlení do 200,- Kč se nepředepisuje.

Paušál na auto je výdaj vynaložený na dosažení, zajištění a udržení příjmů (podle § 24 ZDP), uvádí se na ř. 102 a je možno jej rozdělit na spolupracující osobu stejně, jako kterýkoliv jiný výdaj (například odpisy HM).
IP zaznamenána

Johny7

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25
paušální výdaje za auto (DE)
« Odpověď #22 kdy: Březen 21, 2013 »

Paní Zdeno, děkuju. Krácený paušální výdaj na dopravu uplatním jen v některých měsících. Jezdím však po celý rok a tomu odpovídá i evidence v knize jízd pro účely prokázání nároku na odpočet DPH na vstupu. Domnívám se, že tento nesoulad by neměl vadit, zvlášť když pro účely daně z příjmů uplatním méně než mohu. Jste stejného názoru? Děkuju.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje za auto (DE)
« Odpověď #23 kdy: Březen 21, 2013 »

Ano, mám stejný názor. Nárok na odpočet DPH z PHM máte za předpokladu, že přijatá plnění použijete k uskutečnění své ekonomické činnosti. Předpokládám, že vedete knihu jízd nebo jinou evidenci o provozu vozidla, abyste svůj nárok na odpočet něčím podložil. Samotná skutečnost, že jste pro účely daně z příjmů použil či nepoužil paušální výdaj na dopravu, nárok na odpočet DPH nijak neovlivňuje.
IP zaznamenána

Johny7

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25
paušální výdaje za auto (DE)
« Odpověď #24 kdy: Březen 24, 2013 »

Paní Zdeno, děkuju. Dovolím se ještě zeptat na následující: v příspěvku 12 odpovídáte, že \"jestliže uplatníte (třeba jen v jediném měsíci) paušální výdaj na dopravu, tak musíte krátit odpis HIM o 20%.\" Naproti tomu \"výdaje vynaložené v měsících, ve kterých neuplatním paušální výdaj na dopravu, bych nekrátila.\" (příspěvek 22). Platí pro odpisy při použití paušálního výdaje na dopravu jiná pravidla než pro ostatní výdaje? Patří do skupiny těchto výdajů uvedených v příspěvku 11, bodu 2 i dalniční známka? Moc děkuju.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje za auto (DE)
« Odpověď #25 kdy: Březen 24, 2013 »

Ano, pro odpisy hmotného majetku platí jiný režim. Tam stačí v jednom měsíci použít paušální výdaj na dopravu a už musíte krátit celý roční odpis (odpisy počítáte jako roční).
Běžné provozní výdaje vynakládáte v průběhu roku. Pokud v měsíci, ve kterém vynaložíte výdaje např. na nákup dálniční známky nebo za opravu, neuplatníte paušální výdaj na dopravu (to znamená, že neuplatníte žádné výdaje za nákup PHM a parkovné, neboť v rámci 1 roku nelze kombinovat prokázané a paušální výdaje), tak nevidím důvod ke krácení těchto výdajů.
IP zaznamenána

betty2013

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
paušální výdaje za auto (DE)
« Odpověď #26 kdy: Březen 24, 2013 »

Citace: Marie66
Dobrý den
právě proto, že používáte krácený paušál, tak můžete přenechat vozidlo jiné osobě - manželovi.
Omlouvám se, že do toho vstupuji, ale řeším podobné. Nějak nerozumím větám. Právě jsem se dočetla, že při použití paušálu se auto nesmí půjčovat ani nikomu příbuznému( je uveden syn), jedině, pokud jde o spolupracující osobu. Na další stránce je psáno, že u spolupracující osoby mohu využít rozdělení příjmů a výdajů. Ale pokud je rozdělovat nechci, nemusím? Jsem povinná tedy manžela někde uvídět jako spolupracovníka? Pokud mi tedy bude pomáhat ( např. se zajištěním chodu činnosti), smí auto řídit i on? Může být manžel jen spolupracovník aniž by byl mým zaměstnancem? Dodávám, že auto není v OM a majitelem jsem jen já. Děkuji předem.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
paušální výdaje za auto (DE)
« Odpověď #27 kdy: Březen 24, 2013 »

Můj názor: pokud nebudete na manžela rozdělovat příjmy a výdaje, tak nebude z hlediska daně z příjmů považován za spolupracující osobu. Vzhledem k tomu, že jste výlučným vlastníkem auta, bych jeho použití manželem (který není spolupracující osobou) považovala za přenechání vozidla jiné osobě a paušální výdaj na dopravu bych neuplatnila.
IP zaznamenána

betty2013

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
paušální výdaje za auto (DE)
« Odpověď #28 kdy: Březen 25, 2013 »

Jste zlatá. :-) Ještě dotaz, pokud by byl manžel spoluvlastníkem auta ( tedy teoreticky pokud to vůbec jde) , pak by auto mohl běžně používat běžně sám aniž by byl můj spolupracovník? Děkuji za názor.
IP zaznamenána

betty2013

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
paušální výdaje za auto (DE)
« Odpověď #29 kdy: Březen 25, 2013 »

Nejspíš jsem se zamotala: je nějaký rozdíl mezi kráceným paušálem a normálním? Nevím, JAK ? zachovat možnost používat auto i manželovi, aniž by byl veden jako spolupracovník ?
(Jestli chápu dobře, krácený paušál= když se auto použije soukromě jen v některém měsíci a v jiném jen jako pracovně? A jak jste psali výše, může ho řídit i jiná osoba? Kdykoliv?
Paušál = 4000+3.6/km ale auto nemsí řídit manžel vůbec.
Děkuji za radu, hezký den.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2] 3