Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: evidence jízd  (Přečteno 1727 krát)

tlustoch

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22
evidence jízd
« kdy: Říjen 11, 2013 »

Dobrý den, jsem OSVČ v roce 2012 jsem si půjčoval bezplatně auto od kamaráda a uplatňuji si je nahradu za PHM chci se zeptat ohledně evidence jízd zda musím uvádět stav tachometru při každém půjčení auta já uvádím pouze počet km stav tachometru neuvádím. Teď u mě probíha Dk a chtějí doložit knihu jízd tak se obávám zda stav tachometru nebude SD chybět zároveň mám problém s technickým průkazem, který nemůžu doložit sice jsem kamarádovi říkal, ale nějak se k tomu  nemá a ani nemam smlouvu o bezplatné půjčce vozidla. Tak mám strach aby mi to SD nevyhodil. Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
evidence jízd
« Odpověď #1 kdy: Říjen 11, 2013 »

Stav tachometru se uvádí k 1.1. a k 31. 12.

Kopíruji příslušné ustanovení z Pokynu D 6:
V evidenci jízd jsou uváděny minimálně tyto údaje: datum jízdy, cíl jízdy, účel jízdy, ujeté kilometry. Dále poplatník vede údaje o typu vozidla, registrační značce (státní poznávací značce), stavu ujetých kilometrů k 1. lednu (případně k datu zahájení činnosti nebo zahájení používání vozidla) a k 31. prosinci kalendářního roku (případně k datu ukončení činnosti nebo ukončení používání vozidla).

Bez TP se neobejdete, potřebujete prokázat spotřebu. Smlouva o bezplatné výpůjčce nemusí být písemná, ale bylo by dobré ji mít. Až se kamarád dozví, že auto půjčené pro účely podnikání podléhá silniční dani, tak se asi nebude hlásit ani k té výpůjčce.
IP zaznamenána

tlustoch

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22
evidence jízd
« Odpověď #2 kdy: Říjen 12, 2013 »

Takže jestli tomu dobře rozumím ikdyž budu mít smlouvu o půjče a prokázany služební cesty uvedené v knize jízd, ale nebudu mít  v knize jízd uvedený stav tachometru k 1.1. a k 31.12. a nedoložím TP tak mi to může FÚ z výdajů vše vyloučit.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
evidence jízd
« Odpověď #3 kdy: Říjen 12, 2013 »

Pochybuji, že by ověřovali stav tachometru. Pokud jde o náhradu za spotřebované PHM, tak tam potřebujete nějak zdokladovat průměrnou spotřebu. Nemyslím si, že by vše vyloučili z výdajů, zkusila bych sehnat alespoň TP vozidla shodného typu. Kamarád už auto prodal, že se nemá k předání kopie TP?

Pokud ale nebude smlouva o výpůjčce a kamarád vypůjčení vozidla popře, pak by mohli vyloučit vše.
IP zaznamenána
Stran: [1]