Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Mzda  (Přečteno 4251 krát)

dana999

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
Mzda
« kdy: Listopad 29, 2009 »

Dobrý den,
Zpracovávám mzdy jednomu malému živnostníkovi. Mám na to program. Protože tento živnostník zaměstnává pouze své rodiče, dělám jim měsíční mzdu, která je každý měsíc stejná. Když jsem jim dala  5 dní dovolený, tak mi vyšla  čistá mzda, odvody OSSZ a ZP zase stejné.
Je to tak správně? Neměla ta mzda vyjít o trochu větší?

Ještě bych měla prosím další dotaz.
Když je někdo  normálně zaměstnaný např. v a.s., tak má třeba nárok na paragraf, když má třeba pohřeb v rodině. Zaměstnavatel mu to proplatí. Kdo to ve skutečnosti proplácí? Proplácí  ten den zaměstnavatel? Odvádí se pak méně o ten den  na OSSZ a ZP?
A jak je to se svátkem? Ten proplácí kdo? A jak je to s odvodama?

Ptám se proto, protože ten živnostník bych chtěl vědět, zda když je třeba svátek, zda   by ten svátek nemohl proplatit někdo jiný. To by asi musela být stanovena mzda hodinová, že?
Vůbec tomu nerozumím.

Moc děkuji za radu.

S pozdravem
Dana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Mzda
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 25, 2009 »

Můj program automaticky nabízí aktualizace průměrů pro náhrady. Zkuste propátrat ten svůj, zřejmě budete muset aktualizace provést ručně.
Náhradu mzdy při důležitých osobních překážkách v práci proplácí zaměstnavatel. Odvody ZP a SP jsou stejné, jako například u náhrady za dovolenou. Totéž platí u svátků.
IP zaznamenána

dana999

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
Mzda
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 25, 2009 »

Děkuji moc za odpověď a děkuji Ti za tyto stránky.
Dana
IP zaznamenána

Ivanna

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 87
Mzda
« Odpověď #3 kdy: Leden 13, 2010 »

Dobrý den, nemohu najít tu správnou oblast pro můj dotaz, tak píšu zde.
Můžete mi, prosím, poradit, jak správně účtovat o příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění a kapitálové životní pojištění zaměstnanci? v roce 2009 bylo účtováno do nákladů až v den, kdy peníze odešly z běžného účtu, takže vlastně za 12. měsíc bude tento odvod až 10.ledna 2010 a tudíž to bude v nákladech až v lednu 2010. Je to tak správně nebo by to mělo být zaúčtováno jako mzdy do 12. měsíce? Případně kde bych to našla v zákoně. Děkuji moc. Ivana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Mzda
« Odpověď #4 kdy: Leden 17, 2010 »

V zákoně už nic nenajdete. Omezující ustanovení (daňová uznatelnost příspěvku až při jeho poukázání na účet fondu) platila naposledy  31.12.2007. Od roku 2008 poskytujete příspěvky jako sjednaný zaměstnanecký benefit podle § 24/2/j/5. ZDP. Jestliže příspěvek není včas poukázán, tak to nemá vliv na vznik daňově účinného nákladu. Účtovala bych do 12. měsíce.
IP zaznamenána

Ivanna

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 87
Mzda
« Odpověď #5 kdy: Leden 31, 2010 »

Dobrý den, paní Zdeno,
děkuji Vám za odpovědi a dovolím si ještě se zeptat na jednu věc. Zpracovávám vyúčtování daně pro zaměstnankyni, která pracovala jen 4 měsíce v r. 2009, 8 měsíců byla doma (nebyla evidována na ÚP).  Vydělala si za 4 měsíce zhruba 80.000. Můžete mi, prosím poradit, zda postupuji správně při výpočtu. K úhrnu příjmů přičtu zhruba 27000 pojistné (§6 odst. 13) - celkem tedy 107 000, z toho daň činí 16050. Uplatním jí slevu na dani za celý rok na poplatníka - 24 840, daň tedy vychází 0. K tomu uplatňuje daňové zvýhodnění na 1 dítě - 10680 (příjem je vyšší než 6-ti násobek min. mzdy)a sraženo na zálohách na daň bylo 7200. Takže vlastně celá částka zaplacená na zálohách na dani + daňový bonus 10680 = tedy 17880,- bude vyplaceno pracovnici ke mzdě jako vratka. Zdá se mi to nějak moc??

1.) Je můj postup správný?
2.) Mohu jí vyplatit za leden pouze částku, která se mi kryje s odvodem daně z příjmu ze záv. činnosti a zbytek vyplatit až v únoru nebo to musím vyplatit najednou?
3.) Protože budu odvádět i srážkovou daň (dohody o prov. práce do 5000) - tu asi nemohu krátit o toto vyúčtování, že?
Děkuji Vám moc předem za odpověď. Ivana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Mzda
« Odpověď #6 kdy: Únor 02, 2010 »

1.) Ano. Předpokládám, že daňové zvýhodnění na dítě neuplatňuje otec dítěte.
2.) Nevím. ZDP říká, že máte vyplatit nejpozději při zúčtování mzdy za březen, tak by snad šlo vyplácet po částech. Máte ale možnost vyplatit najednou a hned si požádat FÚ o poukázání chybějící částky, pokud nebudete snižovat odvody zálohové daně v dalších obdobích. O daňový bonus se žádá na zvláštním tiskopise, o přeplatek záloh formou dopisu.
3.) Ne, můžete snižovat jen odvody zálohové daně.
IP zaznamenána

vanda.vp

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Mzda
« Odpověď #7 kdy: Červenec 15, 2012 »

Dobrý den,
mám zaměstnankyni, která si uplatňuje slevu na dítě. Při výpočtu mzdy za částečně odpracovaný měsíc (nastoupila v půlce) mi vyšla mínusová záloha na daň a navíc se konečná mzda navýšila oproti hrubé mzdě. Je to tak správně?
Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Mzda
« Odpověď #8 kdy: Červenec 15, 2012 »

Ano, může to tak vyjít. Například při hrubé mzdě 5 000 Kč bude částka k výplatě 5 567 Kč.
Zkontrolujte si výpočet v kalkulátoru zde:
http://www.vyplata.cz/vypocty/vypocet-ciste-mzdy.php?stayform=true

Předpokládám, že zaměstnankyně měla HM alespoň 4 000 Kč.
Píšete, že nastoupila v polovině měsíce. Neuplatnila si slevy u předchozího zaměstnavatele?
IP zaznamenána
Stran: [1]