Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: stravenky + dovolena ve zkusebni dobe  (Přečteno 3481 krát)

Martina Em

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
stravenky + dovolena ve zkusebni dobe
« kdy: Červen 09, 2012 »

Dobry den,
vo firme som pracovala od 20.3.2012 do 1.5.2012. Chcela by som sa opytat, ci mam narok na preplatenie dovolenky za toto obdobie, hoci som pracovny pomer ukoncila  v skusobnej dobe. Tiez by som Vas chcela poprosit o nazor, ci mam narok na preplatenie sviatku, ktory bol 1.5. Ja si myslim, ze narok mam, ale zda sa, ze byvala firma ma k 30.4. vyradila z evidencie, pretoze som nedostala vyplatnu pasku za 1.5.
S tym suvisi dalsi problem, ktorym su stravenky. Firma mi davala stravenky o viac ako mesiac neskor. Stravenky za mesiac duben som mala dostat vo vyplate za kveten - teda v cervnu. Tuto vyplatu mi vsak firma zjavne nema v plane vyplatit. K stravenkam sa vyjadrili tak, ze uz mi ich polovicnu hodnotu nemaju z coho stiahnut.
Moj laicky pohlad na vec je nasledovny: Na preplatenie dovolenky by som mala mat narok. Taktiez by som mala dostat vyplatu za mesiac kveten, zmluvu som predsa mala podpisu dp 1.5. 2012, teda vratane 1 kvetnoveho dna. Vo vyplate za tento mesiac by teda mal byt vyplata za jeden den + preplatena dovolena za tie dni ktore som vo firme odpracovala + mali by som obdrzat aj stravenky, firma preda moze polovicu z ich hodnoty stiahnut prave vo vyplate za kveten.
Prosim Vas o korekciu mojich domnienok, resp. o komentar, rady, nazor. Vy ako odbornicky sa v tychto veciach pohybujete suverennejsie nez laicka verejnost.
Vopred Vam dakujem.
Martina
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
stravenky + dovolena ve zkusebni dobe
« Odpověď #1 kdy: Červen 13, 2012 »

Pokud Vám firma dala výpověď ve zkušební době a uvedla datum ukončení PP k 30.4., bohužel nemáte nárok na proplacení svátku. Je podstatné, co je napsáno na Výpovědi.
Nárok na ŘD vzniká po odpracování 21 pracovních dní, ve Vašem případě se jedná o 1/12 ročního nároku ( např. 20:12=1,5dne). Pokud nebyla dovolená čerpána, měla by být proplacena.

U stravenek si nejsem jistá. Myslím si, že na dubnové stravenky máte nárok (za odpracované směny), cenu můžete uhradit i hotově, když nemáte mzdu. Ale nemám takovou zkušenost.
IP zaznamenána

ivzez

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 72
stravenky + dovolena ve zkusebni dobe
« Odpověď #2 kdy: Červenec 06, 2012 »

Citace: Marie66
Pokud Vám firma dala výpověď ve zkušební době a uvedla datum ukončení PP k 30.4., bohužel nemáte nárok na proplacení svátku. Je podstatné, co je napsáno na Výpovědi.
Ve zkušební době nešlo výpověď, nýbrž o zrušení pracovního poměru ve zkušební době.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
stravenky + dovolena ve zkusebni dobe
« Odpověď #3 kdy: Červenec 07, 2012 »

Ano, máte pravdu. Zvolila jsem špatné pojmenování. Děkuji za upřesnění :-)
A jak je to s těmi stravenkami? Můžete prosím poradit?
Díky
IP zaznamenána

ivzez

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 72
stravenky + dovolena ve zkusebni dobe
« Odpověď #4 kdy: Červenec 28, 2012 »

Na stravenky není zákonný nárok, ale domnívám, se, že by je tazatelka za duben ještě obdržet měla.

___
Otázkou je však délka pracovního poměru. Nevěřím tomu, že by zaměstnavatel nebo zaměstnankyně zrušil/a pracovní poměr až 1. května (1. května v práci zjevně nebyla). Podle mne byl PP zrušen již 30. dubna. (Škoda, že tazatelka nezmiňuje, jaké datum zaměstnavatel uvedl v potvrzení o zaměstnání.)

Od 20. března do 30. dubna 2012 bylo v rovnoměrně rozložené pracovní době od pondělka do pátku 28 pracovních dnů, takže by byl nárok na proplacení jedné dvanáctiny roční výměry dovolené.
IP zaznamenána
Stran: [1]