Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: vozidlo  (Přečteno 6465 krát)

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
vozidlo
« kdy: Srpen 21, 2009 »

prosím Vás potřebuji vysvětlit pár věcí:
1.
15.9.2008 jsem dopaltila leasing,a vložila jsem auto do obchodního majetku-zapsala jsem n akartu.
nyní bych chtěla vozidlo prodatmzůstatková cena byla 50.000,-kč.čili budu danit prodejní cenu mínus zůstatkouvoua a mohu auto vyřadit z majetku?
2.
-chci si pořídít auto další do fimy-odepíší si DPH?(osobní)
-mám si ho vzít na lesding nebo odpisy-jak dlouho se odepisuje vozidlo?-oět si budu moct uplatňovat benzín + skutečné opravy???


Moc děkuji za uzodpovězení otázek
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
vozidlo
« Odpověď #1 kdy: Srpen 23, 2009 »

1. Byl při pořízení auta uplatněn nárok na odpočet? Je prodejní cena vyšší, než zůstatková?

2. Nárok na odpočet DPH lze nyní (od 1.4.2009) uplatnit i u osobních automobilů. Dala bych přednost úvěru. Odpisy buď 5 let, nebo u nového vozidla je možné využít mimořádné odpisy hmotného mjetku. Odpisujete 24 měsíců, více v diskusi zde: http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=3636
U vlastního auta, zařazeného do obchodního majetku, můžete kromě odpisů uplatňovat všechny prokázané výdaje - spotřebované PHM, opravy a údržbu, pojištění auta ....
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
vozidlo
« Odpověď #2 kdy: Srpen 24, 2009 »

děkuji,při pořízení nebyl uplatněn odpis DPH,koupila jsem ho rok před zahájením podnikání,pak jsem si ho dala do podnikání a uplatňovala leasing.Zůstatková hodnota je 50000,- a prodejní cena je 80000,-.budu tedy danit 30000,-?
prosím Vás dnes jsem vůz prodala,musím vystavit fakturu,jen nevím jak je to s DPH.Jsem plátce ,ale dph načátku jsem si neuplatnila.jak mám vypsat fakturu za prodej.děkuji
Prosím Vás po doplacení leasingu jsem vypsla kartu a zařadila vozidlo do OM,nyní mám vyřadit vozidlo,kdy k datu prodeje?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
vozidlo
« Odpověď #3 kdy: Srpen 24, 2009 »

Osobní auto: je možné před prodejem vyřadit z obchodního majetku bez dopadů na povinnost odvádět DPH a auto prodat jako soukromá osoba. Vyřazení je výhodné v tom, že vám příjem z prodeje nevstoupí do vyměřovacích základů pro výpočet SP a ZP, budete odvádět pouze daň z příjmů. Půjde o příjem podle § 10 ZDP, zdaníte rozdíl mezi prodejní a zůstatkovou cenou, tedy 30 tis. Kč.

Nákladní auto:  pokud jste si opravdu neuplatnila ani korunu nároku na odpočet při jeho pořízení, nebo technickém zhodnocení, pak můžete auto vyřadit z OM bez dopadů do DPH a následně prodat jako soukromá osoba bez daně. Tento postup je ale na hraně zákona, zvláště kdyby prodej následoval hned po vyřazení. Pokud jste si uplatnila nárok na odpočet, případně nechcete dráždit FÚ a přesto byste chtěla auto před prodejem vyřadit z OM (abyste z prodeje nemusela zaplatit i SP a ZP), pak můžete vyřazení auta z OM považovat za zdanitelné plnění. Daň vyčíslíte dokladem o použití,  základem daně je cena, za kterou by bylo možné auto pořídit ke dni uskutečnění zdanitelného plnění, tedy cena obvyklá. Posléze auto prodáte jako soukromá osoba, tedy bez DPH.

Při prodeji  auta z OM vystavíte fakturu:
a) prodej osobního auta bude osvobozeným plněním podle § 62/2 ZDPH (při pořízení jste neměli nárok na odpočet), plnění uvedete do řádků 50 a 51 přiznání
b) prodej nákladního auta bude zdanitelným plněním, uvedete do řádku 2 přiznání

Při prodeji auta, které bylo vyřazeno z OM, nevystavujte fakturu, ale sepište kupní smlouvu.
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
vozidlo
« Odpověď #4 kdy: Srpen 25, 2009 »

děkuji,úplně laicky.jedná se o škoda fábia,kde jsem si neuplatnila dph při prodeji.nim.rok jsem auto vložila do OM.24.8.9 jsem auto prodadla.
1.Jak tedy postupovat,na kupní smlouvě je mé IČO?Chápu to tedy dobřř,pokud např.
20.8.2009 vyřadím vůz před prodejem ,musím přepsat kupní smouvu,kde bude uvedeno pouze mé jméno né IČO a je cena bez dph a daň z příjmu podle §10?
2.Na kupní smlouvě bude IČO?vystavím fakturu,vyřadím z OM po prodeji,budu danit klasicky dań z příjmu a musím odvézt na faktuře DPH z prodeje,i když jsem si DPH neuplatnila na vstupu?
Děkuji moc doufám,že jsem to pochopila
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
vozidlo
« Odpověď #5 kdy: Srpen 25, 2009 »

Uveďte, prosím, zda se jedná o osobní automobil - ve velkém TP máte uvedenou kategorii M1, nebo zda jde o Fabii s mřížkou, která by měla ve velkém TP uvedenou kategorii N1.
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
vozidlo
« Odpověď #6 kdy: Srpen 25, 2009 »

Ještě se vracím k dotazu:Vše jsem pochopila a udělala,tak jako jste mi proadila,jen nevím v DPh za 6Q/09 co uvádím do ř.50 a 51,ketré jste uváděla,když DPH nebylo odvedeno při prodeji,byla to cena bez DPH?

Prodám to z OM,čili daním 80000 v příjmech,z.cenu již né(byla upaltněna v roce 2008) a na fakturu mám povinost napsat osvobození dle §62 ?když nebudu odvádět DPH,jako plátce?vyřadím z OM po prodeji.
Uvádím na přiznání k dph do ř.50 a 51 co?Psala jste o otm v příspěvku?Moc děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
vozidlo
« Odpověď #7 kdy: Srpen 25, 2009 »

Pokud jste si uplatnila 50 tis. Kč do leasingových splátek, tak se v žádném případě nemohlo jednat o zůstatkovou cenu. O zůstatkové ceně by se dalo hovořit v případě, že byste auto po leasingu odkoupila za cenu vyšší, než 40.000,- Kč a vzhledem k výši vstupní ceny jste je zařadila do odpisovaného hmotného majetku. Hned mi to bylo divné, leasovaná auta se většinou odprodávají za tisícovku, u nákladních vozidel může být odkupní cena vyšší, proto jsem opakovaně zmiňovala nákladní auto.

Zřejmě jste tedy 15.9.2008 doplatila leasing, auto jste odkoupila za zhruba tisícovku, a odkupní cenu jste také uplatnila jako výdaj na podnikání. V tom případě už nyní neuplatníte žádný výdaj a budete zdaňovat částku 80 tis. Kč.

Prodávala bych podle bodu č. 1. Postup jak píšete, na smlouvě může zůstat IČ.

K bodu 2: vystavíte fakturu, auto vyřadíte z OM prodejem, budete zdaňovat jako příjem z podnikání. Pokud prodáváte osobní auto (kategorie M1), tak na faktuře nebude DPH, jde o osvobozené plnění.
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
vozidlo
« Odpověď #8 kdy: Srpen 26, 2009 »

děkuji moc za odpovědi,doufám,že jsem někde neudělala chybu,ale 50000 jsem si již uplatnila a te´d zdaním 80000 .jen jsem hledala odpově´d co s DPH.nyní to vím.děkuji a přeji hezký den
P.S.:neexistuje žádná dań z prodeje vozidla?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
vozidlo
« Odpověď #9 kdy: Srpen 26, 2009 »

Vy zaplatíte daň z příjmů.

Pokud by se jednalo o starší vozidlo, které nesplňuje emisní limity, pak by kupující při registraci auta zaplatil ekologickou daň. Informace například zde: http://www.zimni-znacka.cz/ekologicka-dan-auta
IP zaznamenána

Ivanna

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 87
vozidlo
« Odpověď #10 kdy: Říjen 01, 2009 »

Dovolím si ještě ujasnit předchozí odpověď v souvislosti s mou situací.
Firma - s.r.o. - prodává starší auto za 40.000,-, které bylo plně využíváno pro ekonomickou činnost a nebyla při nákupu uplatněna DPH - jedná se o Felicii.  
Takže - je třeba sepsat smlouvu s kupujícím, vystavit fakturu na částku 40.000,- bez DPH, na které bude uvedena informace o osvobození dle § 62/2 ZDPH. Ta tzv. ekologickou daň se zřejmě platí při převodu, takže ta už by zřejmě měla být započtena v prodejní ceně vozidla. Zřejmě obdržím na zaúčtování nějaký doklad o zaplacení daně 3000,- Kč.
Ještě přidám informaci, že firma bude od příštího měsíce pronajímat firemní byt svému zaměstnanci, což se bude zřejmě účtovat jako osvobozené plnění bez nároku na odpočet - §56/4.
Mám tyto dotazy:
1) Je velký problém, když byl ke kupní smlouvě vystaven pouze pokladní doklad bez odkazu na §62/2?
2) Jak budu účtovat tu ekologickou daň?
3) V přiznání k DPH uvedu prodej auta jak uvádíte na ř.50 a v řádku 51 to bude sloupec \"bez nároku na odpočet\"?
4) V tom případě tato částka se asi nebude podle §76/3 zahrnovat do koeficientu?
5) V přiznání k DPH uvedu nájem bytu také do ř. 50 a 51 nebo jinde? (To se asi do koeficientu nejspíš zahrnovat bude, že?)
Předem Vám moc děkuji za odpovědi.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
vozidlo
« Odpověď #11 kdy: Říjen 05, 2009 »

1) Není.
2) Ekolologickou daní se nemusíte zabývat, zaplatí ji kupující, nikoliv vy.  
3) Na řádku 50 určitě. Na řádku 51 (bez nároku na odpočet) v případě, že jste auto účtovali na ú. 022. Pokud jste auto vedli jen v operativní evidenci (například proto, že jste je odkoupili po leasingu za cenu nižší, než je limit vstupní ceny pro HM a zaúčtovali jste rovnou do nákladů), pak řádek 51 nevyplňujete.
4) Nebude.
5) Jen do řádku 50. Koeficientem (zatím zálohovým) budete krátit jen ta přijatá plnění, která se nějak dotýkají příjmu z pronájmu a zároveň i zdaňovaných plnění, ale nedokážete rozlišit, v jaké míře souvisejí se zdaňovanou a s osvobozenou činností (například telefony, externího účetního, poradenství).
IP zaznamenána
Stran: [1]