Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Auto k poodnikání na plyn  (Přečteno 1731 krát)

Yvisek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Auto k poodnikání na plyn
« kdy: Červenec 09, 2009 »

Dobrý den,
měla bych na vás prosím dotaz.
Mám auto na plyn koupené asi před 2 roky. Chci si ho dát do nákladů. Zjistila jsem , že pokud je na plyn, nemusím platit silniční daň.
Ale nevím jak dál. Mám si vés knihu jíst?A jak mám počítat pohoné hmoty?Mohu dát do nákladů i opravu, nová kola atd., náhradu cestovného pokudnjezdím dálky?
Nebo je lepší ho vložit do podnikatelského majetku?
Jsem ze všeho nějak zmatená, můžete mi prosím poradit?
Děkuji Ivona
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Auto k poodnikání na plyn
« Odpověď #1 kdy: Červenec 14, 2009 »

Pokud si chcete uplatňovat výdaje na opravy auta, pak je třeba vložit vozidlo do obchodního majetku. V tom případě povedete knihu jízd, ve které budete evidovat všechny jízdy i ty soukromé a výdaje za pohonné hmoty budete prokazovat doklady o jejich nákupu. Pokud byste chtěla uplatňovat odpisy hmotného majetku a auto jste koupila v době delší, než 1 rok před vložením do OM, pak je budete muset ocenit reprodukční pořizovací cenou. Jestliže nemáte zájem o uplatnění odpisů, pak můžete auto vložit do OM třeba v ceně 1,- Kč. Upozorňuji, že prodej auta, které bylo součástí OM, podléhá dani z příjmů a to ještě 5 let od jeho vyřazení z OM.

Pokud auto nezahrnete do OM, pak si můžete uplatňovat pouze základní sazbu náhrady 3,90 Kč/km a náhradu za spotřebované PHM. Vzhledem k tomu, že není vyhlašována cena LPG, budete muset i pro účely náhrad za spotřebované PHM evidovat doklady o nákupu a používat cenu, za kterou jste plyn nakoupila. Také budete muset zjistit, jakou má vaše vozidlo spotřebu plynu, pokut to není uvedeno v TP.
Druhou možností je tvářit se, že nejezdíte na plyn, platit silniční daň a pro účely náhrad použít vyhlášené průměrné ceny benzínu.
IP zaznamenána
Stran: [1]