Témata > DPH a zahraničí

DPH na službu poskytovanou v Česku fakturovanou klientovi v Polsku

(1/2) > >>

jb:
Dobrý den,
pročítal jsem blízká témata, ale bohužel jsem nenašel svůj případ.
Poskytuji službu podpory pro informační technologie pro klienta se sídlem v polsku. Místa, která jsou podporována jsou ale v česku. Je to něco jako hotline - mají problém, zavolají, něco se vyřeší na dálku a kvůli něčemu se musí sednout do auta a jet na místo.
Pročítám paragrafy a vychází mi, že tuto službu pro lokality v česku musím fakturovat klientovi v polsku (i když je v polsku plátce) s DPH a odvést ji zde ( jsem s.r.o. plátce DPH se sídlem v česku a lokality přijímající službu jsou v česku )
Byla by jiná situace, pokud by se služba poskytovala pouze vzdáleně (telefon, dálková konfigurace software...)?
Jinými slovy - bylo by vůbec možné za této situace převést povinnost odvodu DPH na klienta v polsku?
Děkuji

Zdena:
Podle mého názoru lze použít ustanovení § 10, odst. 6 zákona o DPH. Předpokládám, že byste se mohl najít v písmenu c) - poskytujete poradenské či konzultační služby, možná i v písmenu i) - elektronická služba, která je blíže popsána v odstavci 8.  V případě těchto nehmotných služeb, které jsou poskytovány mezi plátci a osobami povinnými k dani, by mělo být místo plnění v zemi příjemce služby.

Pokud má polský subjekt provozovny v ČR, pak je důležité, zda nehmotnou službu poskytujete pouze provozovně (místo plnění by bylo v ČR), nebo centrále v Polsku (místo plnění se přechýlí do Polska).

jb:
Děkuji, pokusím se v paragrafech najít.

RH:
dobrý den,
mám dotaz týkající se obdobně výše uvedeného příkladu poskytuji služby - konsultační a poradenské dle kterých obchoduje zhraniční subjekt se kterým mám dohodu o této činnosti a český subjekt, který nakupuje a dph probihá jen mezi nimi.
V parag 10, odst.6 zákona DPH jsem se zřejmě našel, ale
a) mám povinnost se zaregistrovat k platbě DPH /dle služby poskytované zahr subjektu asi ano/
b) neni mi jasné z čeho budu odvádět DPH i můj příjem je vlastně dobropis z netto obchodů bez jakekoliv DPH,
c) nejedná se v tomto případě spiše o příjem jako ze závislé činnosti a i uzavřená dohoda /jsem povinnen pod sankcemi toto vykonavat jen pro 1 subjekt/ by tak mohla být chápána?
d) zda lze udělat opravné daňové přiznání a příjem zařadit do zavislé činnosti /čímž by se i snad vyřešil problém s dph/
jinak opravdu nevím co s tím a děkuji za každou radu

děkuji

Zdena:
a/ samotná skutečnost, že poskytujete poradenské a konzultační služby zahraničnímu subjektu neznamená, že byste se musel registrovat jako plátce DPH v ČR. Jaké jsou vaše povinnosti v zemi odběratele, to přesně nevím, ale pokud je odběratel plátcem DPH v EU, pak daň přizná a odvede ve své zemi on. § 10/6 nehovoří o povinné registraci, pouze stanovuje místo plnění při poskytování služeb. Plátcovství v tuzemsku by vám naopak hrozilo v případě, že by vám poskytoval některou z uvedených službeb plátce DPH z EU, nebo osoba povinná k dani ze třetí země
c/ posouzení, zda se náhodou nejedná o zastřený pracovněprávní vztah, je na finančním úřadu. Podle mého názoru stačí dobře koncipovaná smlouva, ze které nečiší závislá činnost (sjednání druhu a místa práce, pracovní doby apod.), ve smlouvě by měl být sjednaný jen druh služby a termín dodání. Jestliže používáte své vlastní prostory, vybavení, za svoji práci plně odpovídáte, pak by se nemělo jednat o švarcsystém.
d/ nelze podat dodatečné daňové přiznání, ve kterém byste přeřadil příjem ze samostatné výdělečné činnosti na příjem ze závislé činnosti - nebyl jste zaměstnán.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi