Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Příjem z pronájmu důchodce  (Přečteno 4155 krát)

nunyn

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Příjem z pronájmu důchodce
« kdy: Únor 10, 2009 »

Moje matka je ve starobním důchodu.Vlastní dům a pronajala nebytové prostory na podnikání.Co jí z toho plyne?Musí podat daňové přiznání?Musí platit soc.+zdrav.pojištění?Její příjem z pronájmu činí 45000 ročně.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Příjem z pronájmu důchodce
« Odpověď #1 kdy: Únor 10, 2009 »

Daňové přiznání ano, SP a ZP ne.
IP zaznamenána

nunyn

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Příjem z pronájmu důchodce
« Odpověď #2 kdy: Únor 25, 2009 »

Citace: Zdena
Daňové přiznání ano, SP a ZP ne.
Děkuji vám a prosím o odpověď jestli při tom vyplňování DP,si může odečíst matka odečitatelnou částku na osobu, ikdyž nepodniká ?Potom by při výše uvedené částce za pronájem neplatila žádnou daň,výdaje má paušálem.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Příjem z pronájmu důchodce
« Odpověď #3 kdy: Únor 25, 2009 »

Maminka si může uplatnit slevu na dani na poplatníka (nárok na slevu je i při zdaňování příjmů z pronájmu) ve výši 24.840,- Kč, takže nebude muset platit žádnou daň z příjmů.
IP zaznamenána

John

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Příjem z pronájmu důchodce
« Odpověď #4 kdy: Listopad 09, 2010 »

Je možné prosím pronajmout za úplatu (4000,- měsíčně) vnukovi garáž na jeho drobné podnikání? Co to pro mne jako starobního důchodce znamená? Bydlíme na společné adrese, ale já jsem vlastník nemovitosti.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Příjem z pronájmu důchodce
« Odpověď #5 kdy: Listopad 18, 2010 »

Ano, je to možné. Nájemné by mělo alespoň zhruba odpovídat ceně obvyklé. Ceně, za kterou byste garáž pronajal cizí, nespojené osobě.

Pokud budete mít za rok příjem z pronájmu vyšší než 15.000,- Kč, tak budete podávat daňové přiznání. K příjmu z pronájmu si můžete uplatnit výdaje ve výši 30%, aniž byste musel prokazovat, že jste je skutečně vynaložil.
IP zaznamenána
Stran: [1]