Témata > Daň z příjmu

Společné zdanění manželů

(1/4) > >>

Lenka K:
Dobrý den,

tak bohužel letos si můžeme uplatnit naposledy společné zdanění manželů, což je velká škoda. Ale přesto jsem se chtěla ještě zeptat na jednu otázečku. V minulých daňových přiznáních jsem uplatnovala odpočitatelnou položku a to za životní pojištění, které jsem letos zrušila a založila nové. Vím, že teď musím o ty uplatněné položky v minulých letech navýšit příjmy (§ 10) a zdanit je. Ale co nevím je, jak zjistím kolik jsem v minulých letech na nich zaplatila a kdo mi to potvrdí. Děkuji

Zdenek:
Dobrý den, taky bych se rád zeptal na již výše položenou otázku. Loni jsem ukoncil jednu smlouvu a hned uzavřel novou. Myslíte si, že to musím úvadět do přiznání? Může na to FÚ přijít, že je to jiná smlouva a tudíž to co jsem si dříve uplatnil ted musím vrátit. Děkuji :-)

Zdena:
Dodanění dříve uplatněných nezdanitelných částí základu daně není nutné v případě, že vám nebylo vyplaceno odbytné, ale smlouva byla převedena na novou smlouvu o životním pojištění. Pokud jste ale smlouvu prostě zrušili a založili jste si jiné životní pojištění, pak je třeba uplatněné částky přiznat ke zdanění jako ostatní příjmy podle § 10 ZDP.
 Pro p. Lenku:
Částku k dodanění zjistíte buď podle svých daňových přiznání, pokud jste si je podávala sama,. Jestli vám prováděl roční zúčtování daně zaměstnavatel,tak se obraťte na mzdovou účtárnu, měla by mít vaše podklady k RZD archivované.

Pro p. Zdenka:
Ano, FÚ na to může docela snadno přijít. K daňovému přiznání přikládáte potvrzení o výši zaplaceného pojistného a na potvrzení je vždy číslo pojistné smlouvy.

Zdenek:
Dobrý den,

je možné uplatnit částku 7200 na poplatníka, když je poplatník v plném invalidním důchodě?

Když žena měla za první část roku hrubou mzdu 37 000 Kč a dálší část roku byla těhotná a tudíž nepracovala, jenom dostávala od státu nějaké peníze. Může si manžel uplatnit slevu na manželku ve výši 4200, nebo peníze co dostávala v těhotenství se počítají za příjem a manžel si to tudíž nemůže odečíst?

Děkuji

Zdena:
Ano, PID si může uplatnit základní slevu 7.200,- , slevu 3.000,- na plnou invaliditu a případně slevu 9.600,- (pokud je držitelem průkazky ZTP/P).

Žena zřejmě pobírala nemocenské dávky, které se započítávají do jejího vlastního příjmu a musíte je přičíst k hrubé mzdě. Tím překročí hranici 38.040,- Kč a manžel si tak nebude moci uplatnit slevu na vyživovanou manželku.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi