Témata > Daň z příjmu

Společné zdanění manželů

<< < (2/4) > >>

Zdenek:
Dobré ráno,

navazuji na předchozí otázku, počítala by se to příjmu i mateřská? Ještě jedna věc do přiznání pak ale stejně napíšu jen příjmy ze zaměstnání,, nemocenská a mateřská jsou nezdanitelné?
Děkuji Vám

Zdena:
Do přiznání se zapisují jen příjmy ze zaměstnání, z podnikání, z pronájmu atd. Nemocenské a jiné dávky jsou osvobozeny od daně a do přiznání se neuvádějí.
Do příjmů manželky (pro účely uplatnění slevy u manžela na vyživovanou osobu) se započítává mzda, nemocenské a peněžitá pomoc v mateřství (je to také dávka nemocenského pojištění) i jiné příjmy, pokud nějaké byly. Později nastupuje pobírání rodičovského příspěvku, který je dávkou státní sociální podpory a do příjmů manželky se nezapočítává.

Vilém:
Dobrý den,
mohu ve společném zdanění manželů uplatnit slevu na vyživovanou manželku, která v posledních dvou měsících roku začala podnikat a zdaňovací období zakončila ve ztrátě a bude-li manželka tuto ztrátu moci uplatňovat v nasledujícím zdaňovacím období?
Předem děkuji

Zdena:
Pro účely uplatnění slevy na manželku se posuzují její příjmy bez odečtení výdajů. Pokud měla příjem z podnikání vyšší, než 38.040,- Kč, pak si slevu uplatnit nemůžete. Ztrátu z podnikání lze uplatnit - podle možností -v pěti následujících zdaňovacích obdobích.

Zdenda:
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, v minulých letech jsem si uplatňoval odpočty za živnotní pojištění, které jsem zrušil. Teď ty dřívější odpočty chci dodanit. Musím tedy vyplnit přílohu č. 2 a do části §10 musím zde uvést tu uplatňovanou částku? Limit 20 000 pro danění se mě asi v tomhle případě netýká, pokud jsem to dobře pochopil, že?. Dříve jsem si uplatnil částku 5 454 Kč a teď tedy o tuto celou částku si musím navyšit ZD, je to pravda?

Děkuji

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

[*] Předchozí strana

Přejít na plnou verzi