Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2 3

Autor Téma: Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy  (Přečteno 24524 krát)

Petr1

  • Host
Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy
« kdy: Prosinec 15, 2008 »

Dobrý den,
budu provozovat e-shop se sportovním vybavením. Rád bych se zeptal. Mohu si do nákladů zahrnout nákup PC? Nejde mi však o komplet PC, ale o díly, ze kterých bych si poté PC sestavil sám.

A hlavní dotaz. Budu nakupovat zboží ze zemí EU. Je potřeba něco udělat, pokud nejsem plátce DPH? Je tedy možno pouze zboží objednat, zaplatit, vystavit, prodat, vystavit fakturu?
Díky
Petr Hlaváček
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 17, 2008 »

Nákup komponentů si můžete uplatnit jako výdaj na podnikání dnem zaplacení - předpokládám, že cena dílů nebude vyšší, než 40tis. Kč. V těchto případech si sečtu ceny nakoupených součástí (jen pro účely ocenění počítače) a eviduji v drobném majetku (evidence není povinná, ovšem pokud byste v budoucnu chtěl uplatňovat k počítači další výdaje, například opravy, nebo rozšíření, pak ji doporučuji) jako počítač vlastní kompletace.

Zboží můžete v EU nakupovat i jako neplátce, v ceně bude zahrnuta DPH státu, ze kterého budete zboží pořizovat. Postupujte tak, jak uvádíte. Sportovní vybavení není lacinou záležitostí, takže si hlídejte, kolik zboží jste nakoupil od plátců DPH z EU. Pokud by hodnota takto pořízeného zboží (bez cizí DPH) přesáhla částku 326 tis. Kč za kalendářní rok, pak byste se musel registrovat jako plátce DPH podle § 94/6 zákona o DPH..
IP zaznamenána

MonikaV

  • Host
Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy
« Odpověď #2 kdy: Únor 27, 2009 »

Dobrý den,
měla bych podobnou otázku.

Mám ŽL a živnost mám jako vedlejší činnost. V ŽL mám uvedený maloobchod, velkoobchod a teď bych ráda nakoupila zboží z USA a tady ho dál prodávala. Nemusím si přidávat volnou živnost - zprostředkování obchodu a služeb nebo stačí ten maloobchod, velkoobchod? A dále, jak to vypadá s DPHčkem, když se nejedná o zemi EU?

Moc děkuji za odpověď!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy
« Odpověď #3 kdy: Únor 27, 2009 »

Žádnou živnost nemusíte přidávat, stačí ten maloobchod. DPH vám vyměří celníci. Pokud se ptáte na povinnou registraci k DPH, tak ta vám z důvodu dovozu zboží ze třetí země nehrozí.
IP zaznamenána

KMorkovska

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy
« Odpověď #4 kdy: Listopad 25, 2009 »

DObry den mam dotaz k nákupu zbozi v zahranici. Jsem neplatce DPH mam to jako privydelek.
Rada bych zacala nakupovat v maloobchode (napr. OBI) doplnky do domacnosti v Polsku a prodavala dal v ČEsku přes e-shop.
Dotaz:
1. Jaky typ dokladu je nutny, napr. vystaci obycejny danovy doklad (paragon) napr. v polskem OBI či KAuflande, ktery si dam do vydaju? Nebo musim mit specialni fakturu.
2. Je jeste povinne razitko na paragonu? ci podpis?
3. Jakou castku za rok nesmim presahnout abych se nestala platcem DPH pokud budu nakupovat v zahranici.
4. MUsim platit nejake cla, poplatky za to ze nakupuji v Polsku?
dekuji mnohohrat, tento web je suprovy a moc mi pomaha jak zacit.
K Morkovska
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy
« Odpověď #5 kdy: Listopad 25, 2009 »

1) Stačí paragon. Pokud bude vytištěn na termopapíru, tak si ho okopírujte, rychle vybledne.
2) Razítko, ani podpis nejsou povinnými náležitostmi dokladu.
3) Částku 326.000,- Kč za nákupy od plátců DPH, počítáno za kalendářní rok a bez unijní (v tomto případě polské) DPH.
4) Uvnitř EU je volný pohyb zboží, tedy bez cla a poplatků.
IP zaznamenána

spotrebitel

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy
« Odpověď #6 kdy: Červen 08, 2011 »

Dobrý den,

Podmínky povinného zaregistrování pro pláce DPH jsou mi celkem jasné, ale jako OSVČ se přeci jen zeptám: Nakupuji zboží v EU s tamějším DPH, pokud tedy celková částka zakoupeného zboží (bez té DPH) za kalendářní rok přesáhne 326 tis. Kč, musím se zaregistrovat jako plátce. Teprve začínám a nevím jistě za kolik přesně nakoupím v průběhu celého roku, takže se zatím nechci registrovat. Pokud však třeba v polovině roku tuto částku přesáhnu a zaeviduji se, budu povinnen odvést daň z již zakoupeného zboží za ten půlrok? I když jsem nakoupil s tamějším DPH? Děkuji velice, Láďa
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy
« Odpověď #7 kdy: Červen 11, 2011 »

Plátcem DPH se stanete až dnem, kdy překročíte částku 326 tis. Kč. Budete přiznávat daň jen z dodávky zboží, kterou jste přesáhl uvedenou částku. Například do 9.6.2011 jste nakoupil od unijních plátců zboží v hodnotě 300 tis. Kč a 15.6.2011 pořídíte zboží za 30 tis. Kč. Dnem 15.6.2011 se stanete plátcem DPH a odvedete daň z částky 30.000,- Kč. Daň budete muset odvést, i když jste zboží nakoupil s cizí DPH, takže bude vlastně zdaněné dvakrát. Budete mít sice možnost požádat o vrácení DPH v příslušném státu, ale to je zbytečně složité. Lepší je hlídat si limit a ještě před jeho dosažením se registrovat dobrovolně, jako registrovaný plátce budete nakupovat zboží bez DPH.
IP zaznamenána

spotrebitel

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy
« Odpověď #8 kdy: Červen 12, 2011 »

Děkuji velice za odpověď!
IP zaznamenána

Slater

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy
« Odpověď #9 kdy: Červen 13, 2011 »

Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat, zda musím mít na faktuře ze zahraničí IČo (jsem neplátce), nebo stačí pouze jméno.

Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy
« Odpověď #10 kdy: Červen 13, 2011 »

Stačí jméno.
IP zaznamenána

Slater

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy
« Odpověď #11 kdy: Červen 14, 2011 »

Velice děkuji za odpověď.
Jen mě napadá, že jsem nenapsal v jaké jsem situaci.
Jsem neplátce.
Chci koupit zboží v Anglii ale na faktuře budu mít pouze jméno s adresou. Můžu si takovou fakturu dát do účetnictví?
On mi to nechce prodat na firmu (asi by se musel registrovat k DPH u nás, nevím).

Nechtěl bych mít později problémy kvůli této faktuře.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy
« Odpověď #12 kdy: Červen 14, 2011 »

Jste fyzická osoba, nemáte žádnou firmu (firmy jsou právnické osoby), vystupujete pod svým jménem a příjmením. Na přijaté faktuře nemusí být vaše IČO. Důležité je, že nákup zboží souvisí s vaším podnikáním, uplatnil jste daňový výdaj, očekává se zdanitelný příjem.
IP zaznamenána

Slater

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy
« Odpověď #13 kdy: Červen 15, 2011 »

Děkuji za odpověď . Moc mi to pomohlo.
IP zaznamenána

kaca

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy
« Odpověď #14 kdy: Červenec 17, 2011 »

Dobry den

Jsem ceska firma, platcem DPH a nakupuji potrebny material pro vyrobu i v Rakousku. Nektere rakouske firmy mi vydavaji faktury bez DPH, jine mi sdeluji, ze musi DPH zauctovat. Proc? Kde a jak si muzu zazadat o navraceni rakouskeho DPH?
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3