Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: daň z příjmů OSVČ  (Přečteno 1705 krát)

Honzaa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
daň z příjmů OSVČ
« kdy: Únor 02, 2014 »

Dobrý den,

 část loňského roku jsem pracoval jako OSVČ.  Mám několik faktur v Kč, ale jednu fakturu mám v eurech. Nejde mi ani o přepočet, ale spíše o to, že faktura je stále ještě nezaplacená a zaplacení je zatím v nedohlednu. Rád bych se zeptal. zda-li mám tuto fakturu zahrnout do příjmu jako Osvč, popř. jaké je řešení této situace.    děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daň z příjmů OSVČ
« Odpověď #1 kdy: Únor 02, 2014 »

Dokud není faktura zaplacená, tak nemáte příjem, takže ji zahrnete do příjmů až v roce zaplacení. Pokud vedete daňovou evidenci, tak fakturu uvedete v daňovém přiznání v tabulce D v řádku 5 jako pohledávku. Přepočítejte na koruny denním kurzem ČNB k 31.12.2013.  

Fakturou byste se před její úhradou zabýval pouze v případě, že byste chtěl změnit způsob uplatňování výdajů (z daňové evidence na výdaje procentem z příjmů či naopak), nebo při dlouhodobém přerušení činnosti.
IP zaznamenána

Honzaa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
daň z příjmů OSVČ
« Odpověď #2 kdy: Únor 03, 2014 »

Dobrý den, děkuji za odpověď a za pomoc. Nicméně jsem zapomněl dodat, že mám nyní přerušenou živnost zřejmě na delší dobu. daňové přiznání jako OSVČ podávám poprvě a chtlělbych uplatňovat výdaje procentem, které jsou u volné živnosti 60 procent, pokud se neplatu.

děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daň z příjmů OSVČ
« Odpověď #3 kdy: Únor 03, 2014 »

U živnosti volné uplatníte výdaje ve výši 60% příjmů. Kdy jste přerušil podnikání?
IP zaznamenána

Honzaa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
daň z příjmů OSVČ
« Odpověď #4 kdy: Únor 04, 2014 »

Dobrý den,  živnost jsem měl od února do konce června.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daň z příjmů OSVČ
« Odpověď #5 kdy: Únor 04, 2014 »

Pokud víte, že do termínu pro odevzdání daňového přiznání za rok 2013 (do 1. 4. 2014) obnovíte činnost, tak se nezaplacenou fakturou zatím nezabývejte.

Pokud činnost neobnovíte, tak byste správně měl provést v přiznání za rok 2013 úpravu základu daně. To znamená zvýšit rozdíl mezi příjmy a výdaji o hodnotu faktury. K tomu slouží tabulka E a řádek 105 v příloze č. 1 přiznání. K dodaněným pohledávkám nelze uplatnit výdaje. Asi bych to nechala být, paušalisty stejně nikdo nekontroluje:-)
IP zaznamenána

Honzaa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
daň z příjmů OSVČ
« Odpověď #6 kdy: Únor 06, 2014 »

děkuji:)
IP zaznamenána
Stran: [1]