Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Student pracující na DPP nebo jako spolupracující osoba?  (Přečteno 1024 krát)

nol

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12

Dobrý den, jsem OSVČ a syn (student Gymnázia) mně vypomáhá. Je pro nás oba lepší, aby pracoval na DPP nebo bych ho měla mít jako spolupracující osobu? Uplatňuji skutečné náklady a tak bych v případě spolupracující osoby přišla také o slevu na dani na dítě... Můžete mně, prosím, poradit, co je pro nás výhodnější? Moc děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Student pracující na DPP nebo jako spolupracující osoba?
« Odpověď #1 kdy: Únor 05, 2014 »

Podle mého názoru je výhodnější dohoda o provedení práce.
IP zaznamenána

nol

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
Student pracující na DPP nebo jako spolupracující osoba?
« Odpověď #2 kdy: Únor 06, 2014 »

Děkuji za rychlou odpověď a ještě bych Vás prosila o radu. Když syn podepíše růžové Prohlášení poplatníka, musím mu srážet 15% daň a odvést ji FÚ, když by měl slevu 24 840,- na poplatníka?
Loni jsem ho měla jako spolupracující osobu a musel platit i pojistné a ještě jsme přišli o zvýhodnění na dítě, přestože studuje. A ještě mám vlastně jeden dotaz - studuje gymnázium - vztahuje se na něj i sleva na studenta cca 4 tisíce nebo se sleva týká jen studentů VŠ?
Moc děkuji za Vaši pomoc
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Student pracující na DPP nebo jako spolupracující osoba?
« Odpověď #3 kdy: Únor 06, 2014 »

Doporučuji, aby syn prohlášení poplatníka podepsal, ale musí si být vědom toho, že na stejné období může mít podepsáno prohlášení jen u jednoho zaměstnavatel (např kdyby si našel v létě brigádu).  Daň mu srážet musíte, musíte vést mzdy, takže ano, 15%, ale uplatníte mu slevu na dani na poplatníka, a i slevu na studenta, pokud máte potvrzení  o studiu z gymnázia. Takže v důsledku třeba na FU neodvedete ani korunu.
Pokud nejste zaregistrovaná na FÚ  k zálohové dani, tak tak učiňte, a na začátku dalšího roku podáte vyúčtování zálohové daně, třeba s nulami.
Spolupracují osoba opravdu musí platit zálohy na ZP a SP, a pokud je takovou osobou studující dítě, je to tak jak jste napsala.
IP zaznamenána
Stran: [1]