Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Nákup nového automobilu vs. DPH  (Přečteno 627 krát)

sakul

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Nákup nového automobilu vs. DPH
« kdy: Prosinec 18, 2013 »

Dobrý večer.

Oblast DPH je pro mě stále nějak k nepochopení a tak bych se Vás, prosím, rád zeptal na následující situaci:

Jsem osoba OSVČ, plátce DPH, výdaje uplatňuji procentem z příjmů a koupím si nové auto, které zakoupím jako občan (ne na IČ) a pouze si ho vložím do OM. V prosinci 2013 zaplatím zálohu na základě vydané zálohové faktury. Je tento doklad pro mě zároveň i daňovým dokladem? V případě, že toto auto budu používat výhradně k podnikání, musím DPH ze zálohové faktury uplatnit ve stejném měsíci, tj. v prosinci 2013, anebo mohu odpočet celkového DPH uplatnit až při doplatku (v roce 2014), kdy mi bude ze strany prodejce vystavena celková faktura a vůz předán k úžívání? Je možné odpočet DPH z jednoho daňového dokladu (faktury) rozdělit do více měsíců, abych se nedostal do situace, že budu mít v jednom měsící nadměrný odpočet DPH a FÚ mi bude určitou částku vracet? Musím v tomto případě vést knihu jízd, když budu mít auto pouze k podnikání? Je po určité době (např. 5 let nebo po jiném časovém období) možné auto z OM vyřadit a následně prodat bez toho, aniž bych musel odvádět DPH? Předem děkuji. Příjemný večer.
IP zaznamenána
Stran: [1]