Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Odpočet daně na vstupu  (Přečteno 3709 krát)

klim

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 34
Odpočet daně na vstupu
« kdy: Září 02, 2013 »

Dobrý den,

již mnohokrát jste mi zde na fóru moc pomohli. Děkuji!
Měl bych dotaz ohledně odpočtu dph při nákupu notebooku (cca 20 tis). Je toto možné?
Jsem osvč, zaregistrovaný plátce dph.
Souhrné hlášení a přiznání k dph podávám čtvrtletně.
Vše fakturuji mimo ČR do EU, dle reverse charge, takže v podstatě dph žádné neodvádím. I přes to mám nárok na odpočet daně?
Chápu-li to správně, tak po nákupu notebooku uvedu v následujícím dph přiznání nárok na odpočet celé výše dph? Poradíte mi, jaký je to řádek?

Ještě jednou děkuji!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Odpočet daně na vstupu
« Odpověď #1 kdy: Září 02, 2013 »

Podle § 72/1/c) zákona o DPH máte nárok na odpočet i když v ČR žádné DPH neodvádíte. Plný nárok na odpočet si můžete uplatnit v případě, že notebook používáte výhradně ke svým ekonomickým činnostem. Pokud jej budete využívat i pro soukromé účely, tak byste musel odpočet přiměřeně snížit. Nárok si uplatníte na ř. 40 ve sloupečku V plné výši a to i v případě, že byste si uplatnil nižší DPH. Sloupec Krácený odpočet je určen pro jiné případy.
IP zaznamenána

klim

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 34
Odpočet daně na vstupu
« Odpověď #2 kdy: Září 03, 2013 »

Velice děkuji!
V případě, že bych notebook využíval i k soukromým účelům, je třeba tedy odpočet snížit? Je na toto nějaké doporučení o kolik? Myslím, že jako přílohu čtvrtletního přiznání k dph pak přidám fakturu za tento notebook, že? DPH pak následně stát vrátí na můj registrovaný účet?
Omlouvám se za moje primitivní dotazy, ale v této sféře jsem naprostý začátečník a somouk, velice oceňuji Vaši pomoc, paní Zdeno.
Pěkný den!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Odpočet daně na vstupu
« Odpověď #3 kdy: Září 03, 2013 »

Žádné doporučení na snížení odpočtu není.

1) Můžete tvrdit, že k soukromým účelům používáte a vždy budete používat jiný počítač, notebook je určen výhradně k podnikání, nemáte tedy důvod snižovat nárok na odpočet.

2) Při pořízení můžete uplatnit plný nárok na odpočet (při pořízení se předpokládá, že majetek je pořizován výhradně za účelem uskutečňování ekonomických činností) a pokud byste v budoucnosti začal NTB využívat pro jiné účely (ale nevím, jak by na to mohl FÚ přijít), nebo jste jej trvale vyřadil do osobního užívání, tak byste vystavil doklad o použití (něco jako fakturu sám pro sebe), a odvedl byste DPH. V těchto případech se dost obtížně stanovuje základ daně a DPH.

3) Pokud předem víte, že budete NTB používat i pro soukromé účely, tak snížíte základ daně i daň v uvedených řádcích například o 20%, záleží na poměru využití.

Ke čtvrtletnímu přiznání přiložte kopii faktury. Není to sice povinné, ale vyhnete se případné výzvě k odstranění pochybností z FÚ. Na základě daňového přiznání FÚ vrátí DPH na registrovaný účet.
IP zaznamenána

klim

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 34
Odpočet daně na vstupu
« Odpověď #4 kdy: Září 06, 2013 »

Velice děkuji za odpověď, paní Zdeno!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Odpočet daně na vstupu
« Odpověď #5 kdy: Září 06, 2013 »

Nemáte zač. Přeji hezký víkend.
IP zaznamenána

klim

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 34
Odpočet daně na vstupu
« Odpověď #6 kdy: Září 10, 2013 »

Dobrý den,
dovolte mi k tomuto tématu ještě jednu doplňující otázku.
Myslíte, že je tento postup možný aplikovat i pro koupi nového mobilního telefonu?
Pokud ano, je možné přístroj zakoupený ve druhém kvartálu (květen) odepsat až nyní (s podáním přiznání k dph za 3. kvartál)?
Děkuji!
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Odpočet daně na vstupu
« Odpověď #7 kdy: Září 10, 2013 »

Dobrý den, ano, stejný postup jako u NTB, jak popsala paní Zdena.
DPH z mobilu zakoupeného v květnu smíte uplatnit v přiznání za 3.Q. 2013.
U mobilu zvlášť bych já sama za sebe dobře promyslela, zda ho užívám zcela a jen pro podnikání, nebo i soukromě.
IP zaznamenána

klim

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 34
Odpočet daně na vstupu
« Odpověď #8 kdy: Září 13, 2013 »

Opět velice děkuji za odpověď a Váš názor!
Pěkný víkend.
IP zaznamenána

klim

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 34
Odpočet daně na vstupu
« Odpověď #9 kdy: Prosinec 19, 2013 »

Dobrý den,
měl bych ještě jednu doplňující otázku.
Do kdy finanční úřad vrátí DPH na registrovaný účet, když byl odpočet zadán v řádném přiznání za 3. kvartál?
Děkuji!
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Odpočet daně na vstupu
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 19, 2013 »

Dobrý den, pokud jste přiznání podal včas v řádném termínu, měl by fú NO vrátit do konce listopadu. Pokud ale máte na nějaké dani nedoplatek, nic nevrátí, a přesunou si nadměrný odpočet DPH na dluh. Jana
IP zaznamenána

klim

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 34
Odpočet daně na vstupu
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 19, 2013 »

Dobrý den,
přiznání jsem včas podal i v řádném termínu a žádný nedoplatek bych mít neměl. Asi se budu muset dojít informovat osobně.
Děkuji za okamžitou reakci!
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Odpočet daně na vstupu
« Odpověď #12 kdy: Prosinec 19, 2013 »

Pak je ještě otázkou, kolik Vám měli vracet korun, pokud  to bylo méně jako stovka, tak na to si fú nehraje. J
IP zaznamenána

klim

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 34
Odpočet daně na vstupu
« Odpověď #13 kdy: Prosinec 20, 2013 »

Jde skoro o 3 tisíce. Vypadá to, že problém bude jinde, protože jak říkáte, v normálním případě už by byly peníze na účtu.
Stejně děkuji za Váš názor!
IP zaznamenána
Stran: [1]