Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Audiovizuální a grafická tvorba  (Přečteno 1282 krát)

Martin Svoboda

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
    • http://vslens.cz
Audiovizuální a grafická tvorba
« kdy: Březen 24, 2013 »

Začínám podnikat v audiovizuální, fotografické a grafické tvorbě například pro svatby a podobně. Prozatím jako vedlejší příjem.
Měl bych 3 dotazy:
1. Když povezu techniku na místo vlastním autem, jak mam dopravu fakturovat?
2. Když nechávám tisknout materiály externě, mam výdaje přidávat na svou fakturu, či přikládat fakturu té firmy?
3. Kdyby mi vypomomáhal další člověk, která nemá ŽL , musím s ním uzavřít nějakou smlouvu třeba o dohodě práce? Změní se něco pro mě v Daních a pod.?

Moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Tomáš Vyskočil

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 34
    • http://www.danovka.cz
Audiovizuální a grafická tvorba
« Odpověď #1 kdy: Březen 24, 2013 »

Zdravím, podle mého názoru:

1. To jak budete fakturovat dopravu je čistě na vás, osobně bych třeba fakturu nerozváděl do detailu a prostě vyfakturoval fotografické a audiovizuální služby podle částky na kterou se domluvíte, v případě že zákazník bude chtít vyfakturovat přesně částky, dopravu bych prostě mezi tyto částky rozpočítal, jelikož budete-li využívat auto k podnikatelské činnosti, musíte se přihlásit k silniční dani, a to i když nemáte auto v majetku firmy.
2. Řekl bych to podobně, pakliže provozujete živnost, fakturujete svou činnost a pakliže v souvislosti s  touto činností máte další náklady, tak jsou to vaše náklady a záleží jak vy je promítnete do faktury. Znovu osobně bych to prostě rozpočítal mezi položky, pokud je odběratel chce mít vyčíslené, pokud ne napsal bych fakturuji za fotografické a audiovizuální služby. Další výdaje, které s tím máte jsou daňově uznatelnými.
3. Vypomáhal další člověk, který nemá ŽL, pokud máte na mysli kamaráda, který vám pomůže s technikou, asi bych to uzavřel nějakou částkou bokem, kterou si ale nebudete moci uznat do daňových nákladů, nebo je to možnost dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti, ale to už je mzdová administrativa a pokud myslíte osobu spolupracující, tak to už je na hlubší rozebrání.

Než člověk začne podnikat musí si aspoň v hlavě udělat plán, co chce dělat, jak to bude dělat, kolik si bude účtovat a jak to bude vykazovat, druhou věci a možná tou podstatnější pak je i zjistit si ostatní další věci, například správné pochopení vedlejšího příjmu, odběratelsko-dodavatelské vztahy, daňové záležitosti atd atd atd.

Případně písněte na mail.
IP zaznamenána
Stran: [1]