Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přechod z HPP na OSVČ  (Přečteno 3295 krát)

zylvar

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Přechod z HPP na OSVČ
« kdy: Prosinec 29, 2012 »

Dobrý den.
chtěl bych se zeptat co musím ze zákona splnit při přechodu z HPP na OSVČ  k 31.12.2012 kočím svůj HPP a budu přecházet na OSVČ kde budu mít smlouvu o provádění práce.
je mi jasné že se musím přihlásit na zdravotní a sociální jako samoplátce.
ale nejsem si jist zda musím odnést zápočtový list na pracovní úřad či nějaké další náležitosti. Například výpisy pro důchodové pojištění atd...
Pracovat jako OSVČ budu od 8.1.2013.

děkuji moc za pomoc.
M.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Přechod z HPP na OSVČ
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 29, 2012 »

Dobrý den, pozor, nebudete platit sociální a zdravotní pojištění jako samoplátce, ale z titulu OSVČ.
Tedy vyřídit si na živnostenském úřadu živnostenský list, zaregistrovat se na OSSZ a zdravotní pojišťovně, a také na finančním úřadu.
Otázkou je, zda má cenu se od 1. ledna do 7. ledna hlásit na ÚP jako uchazeč o práci, pokud začnete podnikat už 8. ledna, začněte podnikat už od  1. ledna, je to jedno, vyhnete se buď cestě na ÚP kvůli 7 dnům, a soc a zdr poj jako OSVČ stejně zaplatíte za leden tak jako tak ve stejné výši.
Jen pozor, smlouva o provádění práce, jak píšete, není to tak trochu švarc systém?

Jana
IP zaznamenána

zylvar

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Přechod z HPP na OSVČ
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 30, 2012 »

Živnostenský list již vlastním používal jsem ho pro vedlejší pracovní činnost ale končím HPP a přecházím na práci na OSVČ na plno bez zaměstnání.¨
čili bych se měl přihlásit u zdravotní pojišťovny a u OSSZ. kam odvádět paušální poplatky jestli se nemýlím. nic dalšíh onení třeba ?? jako odevzdávání zápočtového listu na ÚP nebo ten použiji až při daních.
Omlouvám se za takovéto otázky ale stránkou (a všemi informacemi které tam jsou se zatím prokousávám je toho hodně)

M.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Přechod z HPP na OSVČ
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 30, 2012 »

Pokud jste už podnikal jako OSVČ vedlejší, pak snad jste nahlášen za ZP a OSSZ, ne?
Pokud se na ÚP hlásit nepůjdete, není třeba jim nosit zápočťák, ten si dobře schovejte. Ani k daních ho nebudete potřebovat, k výpočtu daně za rok 2012 budete od zaměstnavatele potřebovat Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2012. Data z tohoto tiskopisu přenesete do přiznání, a do přílohy č.1 dáte čísla z vedlejší činnosti  OSVČ.
Za dotazy se neomlouvejte, nikdo nejsme děd Vševěd. Jana
IP zaznamenána

zylvar

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Přechod z HPP na OSVČ
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 30, 2012 »

Moc děkuji za pomoc.
Jako osvč jsem pod 20 000 takže to uvádět ani nebudu.
pro mě bylo důležité zda se nemusím jěště někde hlásit nebo tak na OSSZ si nejsem jist zda jsem to hlásil. Telefonicky nebo mailem projistotu si skučim na OSSZ tim nic nezkazím. Nahlásím se na zdravotní pojišťovně.
a platit budu nejspíše paušálně přijde mi to jako nejrozumější varianta. Snad jsem stranky nastudoval dobře a nemám vtom zmatek.

Děkuji moc za rady.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přechod z HPP na OSVČ
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 30, 2012 »

Jestliže používáte živnostenský list pro vedlejší činnost, tak už jste zajisté registrovaný u své zdravotní pojišťovny a na OSSZ jako osoba samostatně výdělečně činná. Podáváte přehledy o příjmech a výdajích?
 
Jestli už jste u obou institucí zaregistrovaný, tak jim nemusíte nic hlásit, stačí, když začnete platit minimální zálohy. Min. záloha na ZP bude činit 1.748,- Kč a na SP 1.890,- Kč měsíčně. Pokud byste se chtěl přihlásit i k nemocenskému pojištění, které je pro OSVČ dobrovolné, tak zajděte na OSSZ a vyřiďte si přihlášku. Nejnižší měsíční pojistné na nemocenské pojištění činí 115,- Kč měsíčně.
IP zaznamenána
Stran: [1]