Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Jaký je rozdíl mezi podnikatelem a zivnostníkem na volné noze?  (Přečteno 1510 krát)

Smolicek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5

Zdravím,
jaký je rozdíl mezi podnikatelem a zivnostníkem na volné noze?

Často se setkávám s formulářemi kde je na výběr buďto podnikatel nebo na volné noze, jsem grafik/programátor a svoji práci dělám na živnost.

Myslel jsem si nejdříve, že podnikatel je ten, co má pod sebou lidi a řídí (firmu) a chod týmu aby zakázky byly uzavřeny včas atd, ale teď jsem narazil na články, které to vyvracejí...

Dokáže mě to někdo vysvětlit?

Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Jaký je rozdíl mezi podnikatelem a zivnostníkem na volné noze?
« Odpověď #1 kdy: Červenec 17, 2012 »

Definici podnikatele najdete v obchodním zákoníku, § 2:
§ 2 Podnikání
(1) Podnikání se rozumí soustavná činnost prováděná samostatně podnikatelem vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku.
(2) Podnikatelem podle tohoto zákona je:
a) osoba zapsaná v obchodním rejstříku,
b) osoba, která podniká na základě živnostenského oprávnění,
c) osoba, která podniká na základě jiného než živnostenského oprávnění podle zvláštních předpisů,
d) osoba, která provozuje zemědělskou výrobu a je zapsána do evidence podle zvláštního předpisu


Živnostník podniká na základě živnostenského oprávnění, takže je podnikatelem. Na volné noze by podle mého názoru mohli být spisovatelé, sochaři, herci a podobné existence, kteří nepodnikají na základě živnostenského zákona nebo zvláštních předpisů (zvláštní předpisy platí např. pro lékaře či veterináře, provozovatele fotovoltaických elektráren, architekty ...)
IP zaznamenána
Stran: [1]