Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Prodej handmade - otázky pro zkušenější  (Přečteno 2148 krát)

muf

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Prodej handmade - otázky pro zkušenější
« kdy: Květen 31, 2012 »

Dobrý den,

rád bych se zeptal zkušenějších na několik dotazů.

Rozhodl jsem se zkusit začít podnikat při rodičovské dovolené (k mému překvapení je to reálné), a to provozovat e-shop s handmade výrobky. Poznal jsem paní, která vyrábí skutečně krásné výrobky z textilu. V současné době je také na rodičovské dovolené a tak vyrábí hračky pro své známé a kamarády, NENÍ OSVČ, normálně dělá na HPP. Ze začátku bych s ní rád navázal spolupráci, nicméně nemám žádné zkušenosti, takže mé dotazy jsou následující:

- budu prodávat koncovým zákazníkům, má smysl být PLÁTCEM nebo NEPLÁTCEM DPH?
- mohu od ní (později i od jiných lidí) výrobky kupovat a následně prodávat, když není (nejsou) OSVČ?
- pokud NE, jak v tomto případě postupovat, pominu-li, že by si tedy pro spolupráci (zřejmě, dle mého úsudku) museli vyřídit ŽL (na vedlejší činnost, pokud mají např. HPP) a já je do toho nutit nemůžu?
- mám zaregistrovaných několik domén, na kterých bych chtěl provozovat stránky s e-shopem, v současné době jsou domény registrované na mě, coby nepodnikatele, je nutné je pro start podnikání registrovat na vlastníka coby \"podnikatelský subjekt\" nebo je to jedno? Jaké by to mělo případně výhody nebo nevýhody?
- kdybych chtěl náhodou po nějaké době zkusit nabídnout zboží i ostatním obchodníkům, bylo by lepší být PLÁTCEM DPH?
- jak je to se záruční dobou na handmade? Jsou tam nějaké vyjímky nebo platí klasicky min. zákonná 24 měsíční záruka?
- jak sepsat (vymyslet, okopírovat a upravit) obchodní podmínky?
- co všechno je potřeba splnit (= uveřejnit na stránkách e-shopu), aby bylo všechno v pohodě a žádný úřad mě nemohl napadnout, že mi tam chybí takový nebo makový údaj?

Předem Vám moc děkuju za odpovědi a trpělivost, jsem v tomto přeci jen začátečník...

MuF
IP zaznamenána

DoGala.cz

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Prodej handmade - otázky pro zkušenější
« Odpověď #1 kdy: Červen 07, 2012 »

Dobrý den,

výrobky můžete prodávat např. prostřednictvím některého zprostředkovatelského serveru. K Vašim otázkám - rozhodně se nestávejte plátcem, ve Vašem případě je to zbytečná komplikace a prodražení prodávaných výrobků (o DPH). Zboží můžete kupovat od kohokoliv, je na něm, jak zdaní svoje příjmy.
Na handmade platí stejná záruční doba a při prodeji přes internet musíte dodržet zákonnou lhůtu 14 dní pro vrácení bez udání důvodu. Na obchodní podmínky neexistuje copyright, můžete se inspirovat jinde.
IP zaznamenána

muf

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Prodej handmade - otázky pro zkušenější
« Odpověď #2 kdy: Červen 08, 2012 »

Dobrý den,

děkuju za odpověď.

A ještě jeden dotaz. Když budu prodávat výrobky, které nazvu \"hračkami\", je nutné splňovat nějaké předpisy o zdravotní nezávadnosti nebo nějaké jiné, aby tyto výrobky mohly být nazývány \"hračkami pro děti\" (např. to budou výrobky pro miminka)? Nebo se to musí nazvat \"dekorativní předměty\"?
IP zaznamenána

Marec

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Prodej handmade - otázky pro zkušenější
« Odpověď #3 kdy: Červen 20, 2012 »

Přesne tohle jsem řesila taky. Přečetla jsem si tento komentář na obchodní zákoník a pochopila, že se to \"dekorativní předměty\" nazvat musí - jen si tím nejsem 100% jistá, hodila by se rada odborníka.
IP zaznamenána

muf

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Prodej handmade - otázky pro zkušenější
« Odpověď #4 kdy: Červen 20, 2012 »

No, já už to řeším i s ministerstvem průmyslu a obchodu, to se mi po týdnu vyjádřilo, že můj dotaz PŘEDÁVAJÍ na cituji \"Jednotné kontaktní místo (dále jen ?JKM?). Jedná se o jednotný poradenský systém pro podnikání v České republice i v zahraničí. Sjednocuje poradenství pro začínající podnikatele, podporu pro uvádění nových výrobků na trh (ProCoP) a pomoc proti
chybným rozhodnutím správních orgánů (SOLVIT) do jednoho celku.\" Nicméně je stále ticho po pěšině a odpovědi se asi jen tak nedočkám...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prodej handmade - otázky pro zkušenější
« Odpověď #5 kdy: Červen 20, 2012 »

Od šikovné paní na mateřské i od ostatních lidí můžete nakupovat jejich výrobky, i když prodávající nejsou OSVČ. Správně by si měli vyřídit živnostenské oprávnění, ale nemůžete jim to nařídit, ostatně je to jejich problém.

Je jedno, že máte domény registrované na nepodnikatele. Ať už podnikatel nebo nepodnikatel, jste stále jedna a tatáž fyzická osoba.
IP zaznamenána
Stran: [1]